הקרן של גלובל פיננס 5 תיפגע - כמה אפסייד ישנו באג"ח?

היום צפויה חברת ResCap להגיש בקשה להקפאת הליכים ולהפעיל אירוע אשאי. Bizportal ממשיך לנתח את הסיכונים והסיכויים באג"ח
 |  (1)
(יח"צ)
פחות מארבעה חודשים לפני פידיון איגרות החוב של {גלובל פיננס5 אגח א} המשקיעים כבר נערכים לעובדה שלא יקבלו את מלוא תשלום הקרן על השקעתם. היום צפויה אחת מחברות הפורטפוליו הנקראת ResCap (Residential Capital) להגיש בקשה להקפאת הליכים - דבר אשר ייצור אירוע אשראי עבור החברה.

עם זאת, נראה שמחירי השוק הנוכחיים (כ-55 אגורות) עדיין מגלמים אפסייד מסוים על ההשקעה, זאת בהנחה שלא יתרחשו אירוע אשראי נוסף עד ה-20 ביוני 2012. Bizportal מנתח את הסיכונים והסיכויים בהשקעה באיגרת החוב הסוערת.

רקע

חברת גלובל פיננס 5 היא חברה ייעודית שבשליטת רמי ירדן (50%), ד"ר דוד כהן (16.7%) וגדעון תדמור (33.3%). במסגרת פעילותה, רכשה החברה עם כספי ההנפקה פיקדון מובנה מבנק UBS הנשען על פורטפוליו של 100 חברות גלובליות ותשלום הקרן תלוי באיתנותן של החברות ואי פשיטת הרגל שלהן עד לפדיון.

על פי תשקיף החברה, אם עד ה-20 ביוני 2012 לא תיפגע שכבת ההגנה כתוצאה מקריסת המוסדות המגבים של הנכס, הרי שבראשית ספטמבר 2012 ישולמו למשקיעים מלוא תשלומי הקרן, בתוספת ריבית כאשר הן מוצמדות למדד המחירים לצרכן.

המשבר העולמי בשנים האחרונות הוביל לקריסתן של מספר חברות אשר פגעו בשכבת ההגנה של החברה, דבר המסכן את תשלום הקרן של האג"ח. שכבת ההגנה המקורית של האג"ח עמדה על 5.6%, אולם מספר אירועי דיפולט הקטינו את שכבת ההגנה לרמה של 0.3% בלבד, נכון להיום.

חשוב לציין שככלל, כל אירוע אשראי עשוי לפגוע בשיעור של עד 1% בשכבת ההגנה, אולם בפועל ייתכן כי אירוע אשראי יפגע בשיעור נמוך יותר, בשל "שיעור שיקום" המקטין את הפגיעה.

הקריסה של ResCap

כבר לפני מספר כחודש וחצי הגיבו איגרות החוב של גלובל פיננס 5 לדיווחים בכלי התקשורת בארה"ב על כך שחברת ResCap עלולה לקרוס ולהוביל לאירוע אשראי. איגרות החוב של החברה צנחו בחדות, אך מאז הצליחו להתאושש מעט. חברת ResCap היא חברה פרטית הפועלת בתחום המשכנתאות בארה"ב

בשנים האחרונות נהנתה החברה מתמיכה משמעותית מצד חברת האם Ally Financial אשר נמצאת בבעלות ממשלת ארה"ב בשיעור של 74% והייתה זרוע ההשקעות של חברת ג'נרל מוטורוס. עם זאת, המשבר בשוק הדיור גרם לחברת האם לזנוח את התמיכה בחברת הבת.

בחודש שעבר לא שילמה החברה תשלום ריבית על האג"ח בהיקף של 20 מיליון דולר, ועליה לפרוע תשלומים בהיקף של כ-300 מיליון דולר עד סוף החודש וקו אשראי לחברת האם בהיקף של 2.1 מיליארד דולר. לאור קשיים אלו מנסה חברת האם למכור את נכסיה של ResCap כשמקביל תגיש היום בקשה להקפאת הליכים (Chapter 11)

מהן ההשלכות על גלובל פיננס 5?

קריסתה של ResCap עלולה ליצור קושי ביכולת לתמחר כמה איגרות החוב של גלובל פיננס 5 ישלמו בעת הפידיון. הסיבה לכך נעוצה בעובדה ששיעור השיקום באג"ח צפוי להתברר רק בתוך מספר חודשים. עם זאת, ניתן לשרטט מספר תרחישים באשר לסכום שישולם, זאת בהתאם לשיעור השיקום.

אילו איגרות החוב של גלובל פיננס 5 היו נפדות היום, ערך הפארי שלהן עומד על 125 אגורות. עד לפידיון צפוי ערך הפארי לטפס לכ-129 אגורות (תלוי במדד המחירים לצרכן). במקרה קיצון שבו שיעור השיקום יהיה 0%, ולא יתרחשו אירועי אשראי נוספים, התשלום למחזיקים יעמוד על 38-39 אגורות.

עם זאת, נראה ששיעור שיקום סביר וריאלי יותר יעמוד על 20%-40%. בשיקום של 20% יעמוד התשלום למחזיקים על 64 אגורות, בשיקום של 30%, התשלום יעלה לכ-77 אגורות ובשיקום של 40% סך התשלום יעמוד על כ-90 אגורות. רמז לגבי שיעור השיקום יינתן למחזיקי האג"ח במכרז של CDS שייערך כחודש לאחר הקריסה.

פרט לקריסתה של ResCap מחזיקי האג"ח מקווים כי עד ליום הקובע (ה-20 ביוני) לא יחול שום אירוע אשראי באחת מחברות הפורטפוליו. במקרה שכך יהיה, איגרות החוב צפויות לקרוס למחיר של 0 או קרוב לאפס. הסיבה לכך נובעת ממחיקתה המלאה של כל שכבת ההגנה. בין החברות המסוכנות שהמשקיעים לוטשים אליהם עיניים נמצאות מבטחות משכנתאות נוספות כגון רדיאן (סימול: RDN) או מג'יק (סימול: MTG) שמצבן הפיננסי רעוע, אך עד כה הן שורדות היטב.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  1 או 0
  רולטה 14/05/2012 15:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חלב שלא מציינים את רמת הסיכון הגבוהה, כמו לשלוח לוטו במיוחד עם מסתכלים על ה CDS של החברות בתיק
  סגור