לאומי: "הגירעון השנה יהיה גבוה מהאומדן המעודכן של האוצר"

האנליסט דודי רזניק מחטיבת שוקי ההון בלאומי: הגירעון יעלה על 11 מיליארד שקל. על מצב הנדל"ן: "מסתמן גידול מתון במלאי הדירות שנותרו למכירה המפחית הלחץ לעליות מחירים"
 |  (1)
ד"ר יובל שטייניץ
"להערכתנו הגרעון הממשלתי, השנה, יהיה גבוה יותר מאומדן הגרעון המעודכן של משרד האוצר", אומר דודי רזניק, מנהל מחקר בחדר העסקאות של לאומי שוקי הון בסקירתו השבועית על ההתפתחויות המאקרו כלכליות והשוק הסולידי. הערכות מסוג זה יקשו על שר האוצר, שטייניץ שמעוניין גם הפעם להגיש לממשלה תקציב דו שנתי לשנים 2013-2014. צעד שדורש את אישורו של רה"מ, נתניהו.

רזניק מציין כי בחודש אפריל הסתכם גירעון הממשלה ב- 2.6 מיליארד שקל ומתחילת השנה הסתכם הגירעון ב-3.6 מיליארד שקל. הוצאות הממשלה מתחילת השנה עלו ב- 9.1% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. זאת למול תכנון של גידול בשיעור של .4.9%. עלייה בהוצאות בלטה במשרדי החינוך, תחבורה וביטחון. בסך הכול, מתחילת השנה נצבר חוסר של 1.7 מיליארד שקל בהכנסות הממשלה ממסים, מול היעד שנקבע בספר התקציב. בהמשך לכך, עודכנו תחזיות המסים כלפי מטה.

"על רקע החוסר בהכנסות ממסים השנה, צפוי הגירעון, על פי הערכת משרד האוצר, להסתכם ב29.7 מיליארד שקל (כ-3.2% מהתוצר), זאת בדומה לשנתיים האחרונות. סכום זה חורג בכ-11 מיליארד שקל מיעד הגירעון הנומינלי של הממשלה העומד על 18.4 מיליארד שקל. הערכותינו הן כי הגירעון הממשלתי יהיה גבוה מן האומדן הנ"ל".

רזניק בסקירתו נוגע גם בתחום הנדל"ן בישראל ואומר כי "מסתמן גידול מתון במלאי הדירות שנותרו למכירה המפחית הלחץ לעליות מחירים".

ועל רמת הריבית בארץ הוא אומר: "הפרמטרים העיקריים שהכריעו בעד הותרת הריבית ללא שינוי בחודש מאי תומכים עתה בהמשך הותרת
הריבית ללא שינוי גם בחודשים הקרובים. מקרה של התדרדרות משמעותית בצמיחה העולמית, כחלק מהתממשות מלא או חלקי של תרחיש קיצון, עשוי להביא את לשקול הורדת בהמשך הדרך".

גם ביחס לעולם רזניק לא אופטימי. לדבריו, "נתונים פושרים מהעולם בשבועות האחרונים בתוספת תוצאות הבחירות בצרפת ויוון החזירו החששות מפני התמשכות ההאטה העולמית".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  המדינה הולכת לאבדון.....
  א 13/05/2012 12:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך הגענו למצב שרק לוקחים מיסים ומיסים והגרעון רק גדל ....ניהול כושל פשוט ביזיון.... רציתם ביבי קיבלת זיבי.....
  סגור