הצד הכלכלי: בדיסקונט הוציאו מסמך עם 7 הערות על הממשלה של האחדות

האינפלציה, המחאה החברתית, שוק האג"ח ועוד שלל נושאים. שמואל קצביאן עושה סדר לאחר ההודעה הדרמטית - 7 סעיפים
 |  (7)
(קרדיט: Getty images Israel)
נתניהו ומופז הפתיעו הלילה בענק כאשר הודיעו על ביטול הבחירות ועל הליכה לממשלת אחדות רחבה של 94 חברי כנסת. במחלקת המחקר של בנק דיסקונט הוציאו מסמך של 7 נקודות ובו התייחסות להודעה זו - מהמישור הכלכלי

1. עלייה ברמת הוודאות בטווח הקרוב:

"הקמת ממשלת אחדות לאומית (במקום החלופה של בחירות בספטמבר) גורמת להמשך הרצף השלטוני, תוך הגדלת בסיס התמיכה של הממשלה (כשמונים אחוז מחברי הכנסת), מפחיתה את החששות לחוסר יציבות פוליטית בישראל ומאפשרת לממשלה לטפל בבעיות היסוד ובאתגרים הכלכליים העומדים בפני ישראל."

2. הקטנת החששות לפריצה חדה של הגירעון:

"אחד מעיקרי ההסכם להקמת ממשלת אחדות לאומית הוא כי "הממשלה תפעל לגיבושו של תקציב חירום לאומי, אשר יאפשר למדינת ישראל להתמודד עם המשבר הכלכלי העולמי". עוד צויין כי "הסיעות יפעלו לצמצום החקיקה הפרטית בכנסת, ולחיזוק המשמעת התקציבית". בעקבות כך, ועל רקע מסורת של משמעת פיסקלית בממשלות ישראל, אנו מעריכים כי הסבירות לפריצה חדה של הגירעון (גם ב-2013) פחתה, והממשלה תציג להערכתנו תוכניות לטיפול בגידול הצפוי בגירעון השנה ובשנת 2013."

3. :

"יתכנו העלאות מיסים חדשות. בהמשך לסעיף הקודם נציין כי הממשלה עשויה לנקוט בהפחתת הוצאות מחד ומאידך הגדלת מיסים (אולי אפילו העלאת מע"מ או מיסוי על מוצרים מסוימים כבר השנה). העלאת המיסים לכשעצמה עשויה להעלות את האינפלציה, אולם חשוב לזכור שהאינפלציה מושפעת גם מגורמים אחרים, כמו מחירי הנפט (לאחרונה ניכרת ירידה חדה), ההאטה בעולם וגורמים נוספים שעשויים לפעול בכיוון הפוך.

4. המחאה החברתית עשויה להתעורר שנית:

"דחיית הבחירות עשויה לעורר מחדש את המחאה החברתית (שהיתה מתוכננת בלאו הכי להתעורר במידה כזו או אחרת בקיץ) ובפרט שחלק מהמוחים ישובו משדה הקרב הפוליטי (שאליו תכננו להצטרף) למגרש המחאות והצעדות. אולם, לאור בסיס התמיכה הגדול יותר של הממשלה בכנסת והעובדה כי הממשלה ערה למחאה וכבר החלה בתוכניות לטיפול בבעיות שעלו במחאה, יתכן והערכות של מספר גורמים ל"גל מחאות חדש שישנה מהיסוד את מצב ישראל" נראים מוגזמים מעט."

5. ההשפעה על הכלכלה דרך המישור הביטחוני:

"ישנן הערכות כי הקמת ממשלת אחדות תזרז את הטיפול בבעיות הביטחוניות ובפרט מול איראן. נדלג על הערכה בנושא זה, אולם נזכיר כי ממשלות אחדות בעבר הוכחו כמתאימות ביותר הן לטיפול במשברים כלכליים (תוכנית הייצוב בשנות השמונים ועוד) והן בטיפול בבעיות הביטחוניות."

6. ומה ההשלכות על שוק האג"ח המקומי וריבית ?

"הערכתנו הבסיסית היא (ונציין כי מדובר בתחזית חריגה ביחס לשוק) כי בנק יוריד במהלך המשך השנה, על רקע המצב הכלכלי בעולם ובארץ. בעקבות הקמת ממשלת אחדות, גוברים הסיכויים למדיניות פיסקאלית מרוסנת ואחראית יותר, עניין שייקל על בנק ישראל "לעשות את שלו" ולהוריד את הריבית. גורם זה יחד עם העלייה באחראיות הפיסקאלית יתרום לכשעצמו לרמת התשואות הנמוכה בישראל."

7. "אור לגויים":

"אחדות מקומית לעומת פירוד אירופאי: כשבוחנים את המצב במדינות המערב (שלא לדבר על מדינות ערב) חייבים לציין את ההבדל החיובי בין היציבות היחסית בישראל לבין המשך הכאוס הפוליטי וחילוקי הדעות באירופה: ביוון תוצאות הבחירות מצביעות על פילוג רב בפרלמנט וחשש לבחירות חוזרות, אי הוודאות לגבי המצב הפוליטי בצרפת גבוה (ביוני יתקיימו בחירות לפרלמנט ויתכן והרכבו ימנע מהולנד, הנשיא הנבחר, ליישם באופן יעיל את מדיניותו), ברוסיה קיימות מהומות על רקע המשך כהונתו (הצפוי אומנם) של פוטין כנשיא רוסיה, בהולנד קיימת אי וודאות לגבי הרכב הממשלה בעתיד, מפלגת השלטון בגרמניה נחלה כישלון בבחירות המקומיות בצפון המדינה וגם בארה"ב אי הוודאות הפוליטי גבוה. לאור זאת, חייבים לציין לשבח את היציבות היחסית הקיימת בישראל והיכולת להגיע מהר יחסית להסדר על הקמת ממשלה."
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  אם שילטון חזקלמנוע אנדרלומוסיהתיקון משק
  דוד 08/05/2012 17:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ,במצרים,אלזיר,תוניס,גם ביוון מאפך מה אם זה יתן להם עבודה,מזון,יפתור בעיותם{מה אמר צרפתי צמיחה ויצור=יווני אמר סילוק הזרים גם יור אפ גרמניה אמר-11מיליון זרים באתם עבדתם קיבלתם שכר זהו הזרו לבתיכם 2.קואליציה חדשה טוב מדינה ענייה וחולה פינה קטנה זו אך לא מספיק להוציא קופות מידי חרידים,ושסוכן לא די קדימה עלי תאנה לתמונה ליטול אחריות כי בית זה קטן === =חבל שזה הגיע באיחור אנו באי סביב כרישים מסוכנים ופושעים אכזריים בתוכינו עבודה,מרץ,ערבים=יעשו הפגנה ישתללו לא לחכות חובה לעצור עוד במיטה כי מטרתם=לגרום אנדרלומיסיה על עגלת כלכלה וכן עם יש שילטון חזק להנמיך שכר כל המשק -במיוחד הזית לפירוק הסתדרות כי בגלל לוחם פושע רשלן זה החוב-47-מילירד ==== ==כולנו שמחים מקצועינים מיומנים בהגה של אוניה נתגבר סערות,רעשים,צילצולים פורטונה וצונמי באופק ====וכן פיקוח מחירים שליטה בנק וחברות
  סגור
 • 6.
  אם מופז כל כך מוכן לוותר על יושרו ולסכן את
  א.א. 08/05/2012 16:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קדימה. כנראה שיש דברים בגו. זה לא סתם " הזדמנות" זה אילוץ. וכנראה שיש דברים שאנחנו מנועים מלדעת. להעביר חוק תחליפי לחוק טל זה לא מצדיק סיכון פוליטי של קדימה. כנראה שמופז יודע מה שאנחנו לא יודעים ולא מוכן להסביר זאת. לגבי ביבי, הוא היה יכול ללכת להמשיך עם ההרכב הנוכחי ולהעביר חוקים או לעצור חקיקה. הוא מזכן את המוניטין הפוליטי שלו בללכת עם קדימה השמאלית לו, כנראה שהוא חייב לעשות זאת ולא מוצא הזדמנות כלשהי. הם לא שקרנים, הם פשוט יודעים מה שאנחנו לא יודעים שומרים את זה בסוד.
  סגור
 • 5.
  פישר תוריד את הריבית (ל"ת)
  הרגת אותנו 08/05/2012 16:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  ביבי ומופז גאונים פוליטיים
  קליפ 08/05/2012 16:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלי,ציפי,והמצחיק ללא עבר(מחפש כל הזמן כסף)נהפכו לבדיחה חולפת אשכנזים לאוהלים המפוברקים
  סגור
 • 3.
  בדיסקונט מנסים לןמר לנו מה יהיה ואיך יהיה רק
  חי במינוס 08/05/2012 16:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שהמניות ש הבנק עומדות על 20% פחות משנה שעברה.
  סגור
 • 2.
  חוסר הבנה
  מוחלט 08/05/2012 16:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מדובר בממשלת אחדות לטובת מדינת ישראל אלא ב2 שקרנים בלתי נלאים שלכל אחד היו סיבות של טובת הנאה אישית ללא קשר עם טובת המדינה. הרי ברור גם למופז שכל מה שביבי התחייב לא יקויים למעט כסאות וולבו ושנראה את רונית תירוש צוהלת ושמחה
  סגור
 • 1.
  לא קונה ממופז אפילו רכב משומש, גם לא את הרדיו
  אזרח מודאג 08/05/2012 16:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שקרן כרוני.
  סגור