דש ברוקראז' חותך את HOT: "הכתובית על הקיר - הסיכון גדל"

מנהל המחקר, ערן יעקובי מוריד המלצה ל-HOT ל'תשואת חסר' עם מחיר יעד של 38 שקל, המשקף גידול בפרמיית הסיכון. ההחלטה של משרד התקשורת בעניין הטריפל צפויה להיות חדשות קשות ל-HOT
 |  (1)
DELEET, צילום: DELEET
"הכתובית היתה על הקיר - הסיכון סביב HOT הולך וגדל", כך כותב היום מנהל מחלקת המחקר של דש ברוקראז', ערן יעקובי שאומר "עקב עליית הסיכון, אנו מעריכים כי תשואת התזרים (ROIC) תהיה נמוכה מהמייצג שלנו ולכן מורידים את ההמלצה על {הוט} ל'' עם של 38 שקל, המשקף גידול בפרמיית הסיכון". המניה נופלת כרגע ב-4% ל-38.6 שקל.

יעקובי מבסס את דבריו על מסמך הסדרת השוק הסיטונאי של משרד התקשורת שדלף כמעט במלואו לתקשורת ביומיים האחרונים. "ברור לנו כי כל עוד הוא לא חתום, הוא נתון לשינויים אם כי משרד האוצר עומד על שלו בסעיפים עליהם הוא השפיע".

לפי הדיווחים, המסמך יקבע כי שירותי טריפל-פליי יהיו חייבים להיות מוצעים באופן פריק לתקופה של חצי שנה לפחות עד להופעת שידורי IPTV של מתחרים. נכון להיום בזק משווקת שירותי טריפל פריקים בגרסה כזו או אחרת והיחידה המורשית כיום לשווק שירותי טריפל מסובסדים המגלמים הנחה כוללת היא HOT.

"אם אכן זו תהיה החלטת משרד התקשורת מדובר בחדשות קשות עבור HOT. לא קשה לראות בסעיפים שדלפו, כי אין שום הקלות על HOT בניגוד לחברות האחרות" אומר יעקובי.

יעקובי מזכיר כי HOT הביכה מאד את משרד התקשרות לפני כחודשיים עם השקת שירותי ה- ISP ב- 20 שקל לכל מהירות מוצעת ועברה על תקנות המשרד בכך שלא אישרה מראש חבילות משותפות, תוך דילוג על נושא ההפרדה המבנית המחוייבת.

"סביר להניח כי הפגנת הכוח של HOT זמן קצר לפני קבלת החלטות בנושא השוק הסיטונאי, הרגיזה מאד את המשרד. אם עד היום HOT היתה הילד המועדף והמוגן יחסית של המשרד, הוא ומשרד האוצר הבינו כי היא עלולה להיות גדולה מידי וחזקה מידי כאשר היא מנצלת את העובדה שיש לה שירותים שאחרים לא יכולים לשווק".

כעת, המשרד חותר להקמת שוק סיטונאי כמה שיותר מאוזן והמרוויחות העיקריות מכך הן חברות הסלולר. לפי הידיעות, כאשר השוק הסיטונאי יהיה פעיל וחברות אחרות יוכלו לספק שירותי IPTV, האיסור על HOT יבוטל.

נכון להיום רק כ- 40% ממנויי הטלוויזיה הם מנויי טריפל-פליי – על כך אומר יעקובי "ראשית, די ברור כי האיסור למכור שירותי טריפל בהנחה יחול לא על מנויי טריפל קיימים. שנית, הסיפור המעניין של HOT היה הפוטנציאל העתידי של הפיכת מנויי טלוויזיה בלבד למנויי טריפל בעתיד והגדלת הערך המוסף (ARPU) מהם. כעת, פוטנציאל זה מקבל סטירת לחי זמנית, אבל מצלצלת".

לדבריו, "חובה לזכור את האיומים שבדרך כמו הגדלת שידורי ה – DTT, כניסת החברות הסלולריות לשירותי ה- IPTV עם כינון שוק סיטונאי, ביטול הסכם הגיגות ובוודאי שאסור לזלזל ב- yes שהתמודדה עד כה יפה מאד למרות היותה מוגבלת".

מה שונה היום לעומת אתמול?

כאמור, הסיכון - כמו תמיד, ידיעות המופצות תחילה במדיה אינן מכילות את כל הפרטים ואולי עדיין קצת מוקדם לקבוע בפסקנות כי אלה יהיו המסקנות הסופיות והמוחלטות של המשרד. המסמכים היוצאים בד"כ מהמשרד מלאים בנקודות לפרשנות או במילים אחרות, המשרד שומר לעצמו את כל הקלפים פתוחים ואנו גם לא מתעלמים מיכולותיה של החברה עצמה.

"דבר אחד ברור, HOT אינה עוד הילד המוגן של המשרד ואיך שלא מסתכלים על זה הסיכון בהשקעה בחברה גדל אתמול ולזה צריך להוסיף את האיומים שמנינו קודם ואת הסיכון בהקמת החברה הסלולר שלה".

"החברה עסוקה זמן רב במיצוב עצמה כשחקן דיסקאונט ונראה כי עכשיו פגעו לה גם ביכולת הזו".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לקנות בכל הכסף הוט
  כלכלן בכיר תל אביב 20/04/2012 19:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תעשו הפוך ממה שאומרים לכם. קראתי באחד המקומות שהוט הולכת להיות גם חברה סולולרית כך שאני לא יודע למה מנסים להוריד את מחיר המניה לפני הזינוק גיזרו ושימרו!!!!!!!ממליץ בחום
  סגור