אקסלנס: "הצמיחה בארה"ב מבוססת על אשליות" - צפו בגרף שמנפץ אותם

האנליסט גלעד אלפר: "אם המצב היה דומה ל-2007, שיעור האבטלה היתה 11.8%". הבנק המרכזי לא יכול להעלות ריבית מפחד לקריסה. אופנהיימר: ""עוד כמה חודשים עם מספרים כאלו ותקבלו QE3"
 |  (4)
הראלי קרוב לסיומו?
דו"ח התעסוקה של המשק האמריקני שפורסם ביום שישי היה מאכזב במיוחד מכיון שהציג פספוס של כמעט 100 אלף משרות. בבית ההשקעות אקסלנס מאמינים שההפתעה לא היתה בלתי צפויה מכיון שהכלכלה האמריקנית כיום "מבוססת על אשליות".

"כפי שמשרות השירותים והייצור בענף הנדל"ן שנוצרו בשנים שלפני 2007 לא היו מבוססות על צמיחה בת קיימא", הסביר גלעד אלפר, באקסלנס, "כך הגירעון המסחרי ושיעור החיסכון מעידים שכיום הצמיחה בארה"ב גם היא מבוססת על אשליות".

הנתון המעניין במשק האמריקני הוא שיעור החיסכון, אמר אלפר . שיעור זה יורד למרות שהריבית בארה"ב נמוכה במיוחד. "הבנק המרכזי לא יכול להעלות כי אז המשק האמריקני בוודאות יגלוש למיתון ונראה גם פשיטות רגל במגזר הפיננסי".

בהרחבה מסוימת, אם רמת הריבית בארה"ב היתה נקבעת על פי כללי השוק החופשי, המחסור בחסכונות היה גורם לריבית לעלות במיידיות והיינו רואים אותה ברמות גבוהות בהרבה. "כל עוד המצב הנוכחי יימשך, חוסר שיווי המשקל בשוק האמריקאי (חיסכון מול שער רבית, ייצור מול צריכה, ייבוא מול ייצוא, הכנסות מסים מול הוצאות הממשלה הפדראלית) ילך ויגדל", טוען אלפר.

הגרף הבא מתאר את שיעור החיסכון הפרטי בארה"ב:
שיעור החיסכון
שיעור החיסכון
אשליה נוספת שמצביע עליה בבירור אלפר, היא הירידה הגדולה בשיעור האבטלה של ארה"ב. על פי הדו"ח האחרון, שיעור ההשתתפות בכוח העבודה במשק האמריקני ירד לשפל של כל הזמנים. "אם שיעור ההשתתפות היה היום באותה רמה של ינואר 2007, שיעור האבטלה הרשמי היה 11.8%", הסביר.

הגרף הבא מתאר את מספר האזרחים שנמצאים מחוץ לכח העבודה:
השתתפות בכוח העבודה
השתתפות בכוח העבודה


אמיר ארגמן, אנליסט המאקרו של אופהיימר ישראל אומר כי דו"ח העבודה היה מאכזב ביותר אך גםה וא מסכים עם הקביעה כי בשילוב עם נתוני שעות העבודה ושיעור ההשתתפות כוח העבודה במשק המצב אינו נראה מעודד. בצד החיובי, אומר ארגמן כי "עוד כמה חודשים עם מספרים כאלו ותקבלו את ההרחבה הכמותית השלישית שהפד לקח מהשווקים ביד גסה בשבוע שעבר".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  זה בסדר גם הניתוח שלכם מבוסס על אשליות
  אנאל -יסט 08/04/2012 17:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם תבדקו את הגרף של ממוצא הגילים תבינו שדור הבייבי בומרז יוצא לפנסייה , אך אם תבדקו את הגיליים שמתחת לגיל העבודה תמצאו שגם שם יש צמיחה עתידית לא קטנה . אם נבדוק את הגרף של הוצאות ריבית על אשראי נמצא שהוא בשפל יותר מלפני המשבר, כך שכמות הכסף הפנוי הולך וגודל . אם נבדוק את גרף ה PE של החברות ב S
  סגור
 • 3.
  הערה קטנה
  כלכלן 08/04/2012 16:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שיעור החסכון נמוך בגלל(!) שהריבית נמוכה ולא למרות שהריבית נמוכה. העלאת הריבית היתה מגדילה את שיעור החסכון, והורדת ריבית גורמת לאנשים לחסוך פחות, ולצרוך יותר.
  סגור
 • 2.
  1 מה יש להבין
  עובדים עלינו 08/04/2012 14:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמו שביבי אמר " אם לא מכניסים את החרדים והערבים - -מצבנו מצוין" אותו הדבר עם ברננקי
  סגור
 • 1.
  ארצות הברית
  אהרון 08/04/2012 13:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאמר לא ברור בלשון המעטה
  סגור