"הורדת המס על הדלק מדאיגה - צפו לעלייה בנטל המס, גם מע"מ"

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון בסקירת המאקרו השבועית: "בקצב הנוכחי השנה צפוי תת ביצוע בהכנסות ממסים של כ-8-10 מיליארד שקל לפחות וגירעון של קרוב ל-4% מהתוצר"
 |  (7)
(קרדיט: Getty images Israel)
"להערכתנו, החלטת הממשלה בשבוע האחרון (השנייה במספר) להוריד את המיסוי על דלקים מדאיגה. נדמה שההחלטה התקבלה תחת לחץ ציבורי מסוים ובמטרה למנוע מחאה חברתית מחודשת", כך כותבים יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון בסקירת המאקרו השבועית.

"בסך הכל לא סביר להוריד את המס על הדלק, יותר הגיוני לסבסד את התחבורה הציבורית. אובדן ההכנסות נאמד בכ- 0.5 מיליארד שקל במונחים שנתיים, בתקופה שהדרישות התקציביות מתרבות וקיימת חולשה בהכנסות ממסים".

ההשלכות: "הקלות בה הממשלה מורידה מסים (על הדלק) משדרת מסר שלילי במבט על הגירעון. לאור הלחץ החברתי המתגבר, קשה לצפות לקיצוצי תקציב של ממש במסגרת התקציב של שנה הבאה. בנוסף, איומי טילים והסלמה מול איראן יקשו על קיצוץ בביטחון".

מסקנה: "צפויה עלייה בנטל המס, גם מסים ישירים ( ומס הכנסה, אולי מס ייסף), אך לא יהיה מנוס מהעלאת מיסי צריכה כולל מע"מ (אולי סוף סוף האוצר יסכים למע"מ דיפרנציאלי, מופחת על מוצרי מזון)".

"בסופו של דבר נראה שההנחה שלנו שצפויה השפעת של כ- 0.3% (לפחות) נראית סבירה בשלב זה" אומרים בלידר שוקי הון.

לדברי כץ והכלכלנים - "הטייס האוטומטי" צפוי להראות גירעון תקציבי של כ-5.0% בשנת 2013 ו-5.5% בשנת 2014 (ואולי יותר) ולכן ידרשו התאמות עמוקות במבנה התקציב, כולל העלאת מסים. בשל נטל המס הנמוך יחסית בישראל לעומת מדינות ה-OECD שעומד על 32% לעומת 35% - צפוי לתמוך במהלך של העלאת מסים במסגרת תקציב 2013-2014, כשגם קרן המטבע תומכת בהעלאת מסים.

"הממשלה הנוכחית תתקשה לקצץ בהוצאות "השמנות": חינוך, קצבאות וביטחון - בוודאי שנה לפני הבחירות. הפיתרון הקל יותר יהיה להעלות מסים. מסי הכנסה כבר הועלו בשנת 2012 (מס הכנסה, מס חברות, מס דיבידנדים, מס
רווח הון) ויהיה קשה להמשיך להכביד יותר בתחום זה. לכן נותרה של העלאת מסים עקיפים: דלק, סיגריות, אלכוהול, ולערכתנו גם מע"מ. העלאת מע"מ צפויה להיתקל בהתנגדות ולכן הדגש צפוי להיות על מוצרים ספציפיים ואולי מע"מ דיפרנציאלי. נראה כי האוצר לא יחכה ל- 1.1.13 כדי להעלות מסים עקיפים, אלא ישאף "להרוויח" תוספת גבייה גם בשנת 2012".

בלידר מסבירים כי לעומת הגידול המואץ בהוצאות הממשלה, הכנסות המדינה נמצאות בקיפאון ולא יהיה מנוס מהעלאת מסים. המסים העקיפים ירדו ב-1.4% ברבעון א' וירדו ב-8% בחודש מארס (לעומת אותה תקופה אשתקד). העלייה בחודש ינואר במס הכנסה בשל העלאת שיעורי המס מחודש ינואר הייתה זמנית וחד פעמית.

כבר עתה, משרד האוצר מדווח על פיגור בתחזית הגבייה השנתית המעודכנת של כ- 1.7 מיליארד שקל. תחזית זו אומדת את ההכנסות ממסים ב-221 מיליארד שקל השנה (והגירעון בכ-3.3% תוצר). במילים אחרות, "בקצב הנוכחי השנה צפוי תת ביצוע בהכנסות ממסים של כ-8-10 מיליארד שקל לפחות וגירעון של קרוב ל-4% מהתוצר".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  לימדו אותנו שאנחנו הכלכלה החזקה בעולם
  ישראבלוף 08/04/2012 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חיים על שנור ותרומות
  סגור
 • 5.
  חייבים לקצץ בחינוך קצבאות וביטחון
  איציק 08/04/2012 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חלקו של החינוך בתקציב מדינת ישראל הוא מהגבוהים בעולם, את איכות החינוך זה לא שיפר בכלל. הקצבאות רק מעודדות פאראזיטיות ובטלה, יש לקצץ אותן בהתמדה, תקציב הביטחון גבוה מעבר לכל פרופורציה, חייבים לקצץ אותו. נטל המס בישראל וברוב מדינות הOECD גבוה מדי ויש להוריד אותו, יוקר המחיה גבוה ובלתי נסבל, נטל המס הוא האשם העיקרי ביוקר המחיה הגבוה. יש לקצץ בהכל ולהוריד את נטל המס, אז נוכל לחיות ברווחה סוף סוף.
  סגור
 • 4.
  מתי תפנימו שאין תחבורה ציבורית ראויה בארץ (ל"ת)
  גמלאי 08/04/2012 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  גם אני חי על מינוסים (ל"ת)
  מה רע בגירעון? 08/04/2012 12:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  יעופו הביתה (ל"ת)
  יעלו מיסים 08/04/2012 12:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  פרלמנט מושחט
  אלון 08/04/2012 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיליארדי שקלים הוצאו מקופת המדינה ע" מ לבנות בונקר עמוק מתחת לאדמה כדי ביבי לא יפגע והעם שילך לכל הרוחות. אם יש גרעון מדוע ידיכם קלה למדי ,הכסף מגיע מכיסו של העם חסרי היכולת. פרלמנט מושחט וגנב,לא יזכה להיבחר שוב לכנסת.
  סגור
 • הפוך גוטה הפוך
  ---- 08/04/2012 15:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ככל שדופקים את העשירונים התחתונים חזק יותר בישראל כך הם צועקים חזק יותר בכיכרות ביב ביבי ביבי. וביבי מסתכל ואומר לעצמו... וואו איזה עם טיפש מגיע לו ראש ממשלה כמוני. תשכח ממהפיכות שלטוניות, העם טיפש וביבי יודע לפרוט לו על הנימים בשביל לשמר את שלטונו הבזבזני והלא יעיל לעם אך מעולה למגזרים וגופים סחטניים.
  סגור