יורם ארידור: "העלאת המס על הבורסה זו שגיאה; המחאה החברתית פעלה הפוך וגררה העלאת הנטל על מעמד הביניים"

שר האוצר לשעבר סבור שהעלאות המסים הן מהלך שלילי; רואה בבריחת ההון הזר מהבורסה תוצאה של חשש מהסלמה גיאופוליטית; וגם - מי לדעתו אשם בעליית מחירי הדירות בארץ?
 |  (36)
יורם ארידור, באדיבות מרכז מורשת בגין; צילום: מירי צחי
יורם ארידור, שר האוצר לשעבר, מבקר את הסיסמא שהובילה בקיץ את המחאה החברתית וחושב שבמקום לתקוף את השכבות העליונות יש לצמצם את הפערים מלמטה תוך נקיטת פעולה לשיפור מצבן של השכבות התחתונות. בראיון מיוחד ל-Bizportal מכנה, מי ששימש כשר האוצר בימי ממשלת בגין, את העלאת המס על רווחי הון מני"ע - שגיאה, אך חושב שבריחת ההון מהבורסה קשורה בעיקר לחשש להסלמה גיאופוליטית באזורנו.

ארידור (78) התמודד בתפקידו כשר האוצר בין השנים 1981-1983 עם הסחרור האינפלציוני במשק (עלייה שנתית של מעל 100% במחירים) והנהיג מדיניות של הורדת מסים ומכסים על מוצרי צריכה. ב-6 באוקטובר 1983 הוא עצר את המסחר בבורסה בתל אביב בצל משבר ויסות מניות הבנקים שהוביל בהמשך להלאמת הבנקים הגדולים בישראל.

מה דעתך על מדיניות האוצר הנוכחית? "באופן כללי ולפי התוצאות של המצב הכלכלי במדינה - משרד האוצר ובנק ישראל מנהלים מדיניות מאוזנת, שגרמה לכך שישראל עברה בשלום את המשבר הכלכלי העולמי".

אם היית שר אוצר כיום מה היית עושה אחרת? "לא מגיע לי עונש כזה פעמים בגלגול חיים אחד, אבל תמיד אפשר לשנות משהו. אם נדבר במונחים כלליים מאד, המגמה שהייתה בעשור האחרון של הורדת מיסים - היא חיובית. המגמה בשנה האחרונה של העלאת חלק מהמיסים - היא שלילית, מאחר שהיא מעלה את מעורבותה של הממשלה במשק וזה כמובן על חשבון המשק הפרטי. הממשלה תמיד מנהלת את המשק שלה יותר גרוע ממה שהמשק הפרטי מנהל את המשק שלו".

מה דעתך על המחאה החברתית והדרישה לצמצום הפערים החברתיים? "אני לא הבנתי את הסיסמא של המחאה - 'העם דורש צדק חברתי'. ראשית לא הבנתי מי הסמיך את דוברי המחאה הזו לדבר בשם העם כולו, בזמן שהעם מבטא את דעתו באמצעות נבחריו ולא באמצעות המוחים בשמו. עצם המושג צדק חברתי הוא מעורפל וכל אחד קורא לתוכו מה שהוא מכניס לתוכו. כשלעצמו אי אפשר לדעת למה כל אחד מתכוון.

"במה שקשור לפערים החברתיים, אני יכול להגיד כי צמצום הפערים כשלעצמו איננו יכול להיות מטרה חיובית לבדו, מכיוון שצמצום פערים קיים אולי בחברה דלה, אבל בחברה שיש בה התקדמות מדרך הטבע נוצרים פערים. מה שדרוש זה לצמצם את הפערים מלמטה, כלומר להעלות את אלה שנמצאים בשכבות התחתונות של הכלכלה ולאו דווקא להוריד את האלה שנמצאים בשכבות העליונות. זה כמובן לא מתייחס לכך שישנם בעלי משכורות בלתי נסבלות על חשבון הציבור, במיליונים ואף בעשרות מיליונים".

מה דעתך על הגדלת הנטל על מעמד הביניים, כתוצר של מדיניות האוצר? "העלאת המיסים בשנה האחרונה הייתה לדעתי מיותרת אבל היא באה בעקבות המלצות טרכטנברג. כלומר, אם יש העלאת נטל על מעמד הביניים היא באה בעקבות המחאה - המוחים הם שגרמו לכך שיעלו את הנטל על עצמם, מכיוון שאי אפשר לממן את הדרישות החברתיות אלא בצורה של העלאת מיסים.

"כשדורשים להגדיל את ההוצאות התקציביות מוכרחים לשלם בעדן בהגדלת ההכנסות ממעמד הביניים, מכיוון שהגדלת ההכנסות מהמעמד העליון אינן מספיקות ולא יכולות לאפשר את ההוצאות התקציביות הנוספות. הגישה הנכונה היא שיש להוריד את נטל המס ובמקביל להוריד את הוצאות הממשלה. מי שדורש דרישות בלי שיהיה להן כיסוי מאוזן - פשוט דורש דרישות בלתי אפשריות".

ארידור התייחס גם לדרישה שנשמעה להורדת המכסים על מוצרי מזון מיובאים ואמר: "יש לזכור שתהיה לכך התנגדות מכיוונם של יצרני המזון המקומיים. ולמרות זאת אני חושב שיש מקום להוריד את המכסים כי זה יגביר את התחרות שהיא המפתח האמיתי להתייעלות המשק". בכל מה שקשור למחירים ספציפיים כמו העלאת מחיר הדלק הוא הוסיף: "כל עוד לא יהיה כאן נפט שזורם בברזים, אז יצטרכו לשלם בעד דלק בהתאם למחירים העולמיים - וכשאלה עולים מוכרחים לשלם יותר".

איך אתה רואה את חלוקת הנטל בין המגזרים השונים בישראל? "בהתייחס לנטל על מעמד הביניים חייבים לדבר על המעורבות הנמוכה בשוק העבודה של המגזר הערבי והחרדי. ברור שחלק מהבעיות הכלכליות בישראל הן בשל כך שמגזרים אלה לא נושאים בנטל בשוק העבודה. אם הם היו מעורבים יותר בשוק העבודה, ראשית זה היה תורם להעלאת רמת החיים של שני המגזרים האלה עצמם - שזה דבר חשוב כשלעצמו, שנית זה היה מוסיף לעלייה ברמת התוצר הלאומי - שגם זה דבר חשוב כשלעצמו. אבל כדי לשנות הרגלים של שנים רבות דרוש לעשות מאמץ מיוחד וצריך לקוות שהוא יהיה יעיל".

מה דעתך על בריחת ההון מהבורסה? "ההסברים למה יצא מהבורסה לאחרונה הם הסברים סבירים ונובעים בעיקר מחשש להסלמה גיאופוליטית באזורנו".

אתה מסכים עם הגישה של העלאת המס על רווחי הון ועסקאות בני"ע? "אני חושב שזו הייתה שגיאה. בשעתו, כשהייתי בתפקיד שר אוצר, הטלתי בזמן מלחמת לבנון הראשונה מס מחזור על מסחר בני"ע בבורסה שעמד בתחילה על 2% ואחר כך ירד. חשבתי שזה מס שמייצר הכנסה טובה לאוצר המדינה ועם זאת הוא מס שמונע תנודות חריפות בבורסה . מאחר וזהו מס על המחזור הכולל - אני חושב שזה הרבה יותר צודק והרבה יותר יעיל מאשר להגדיל את המס על הרווח מעסקאות בני"ע, שזה בעצם רווח מדומה מאחר שמול מי שמוכר יש מי שקונה ובסה"כ לא נוצר כאן שום ערך נוסף מכך שני"ע מחליפים בעלות. אם זה המצב התאורטי - אז כדאי יותר היה לקחת מס מחזור".

המחזורים בבורסה הולכים ויורדים ונדמה שהבורסה המקומית מתייבשת? "אני לא הייתי מרחיק לכת ואומר שהבורסה מתייבשת. למרות ההרעה בתקופה האחרונה, המצב הוא לא עד כדי כך גרוע, למרות שכיום אנשים יכולים להוציא ביתר קלות הון לחו"ל, אבל זה מצב שיכול לנוע לשני הכיוונים והכספים האלה יכולים גם לחזור. אני לא כל כך פאסימי עם כי אני לא יודע מה יהיה בעתיד".

מה דעתך על שוק הנדל"ן המקומי ועל עליית המחירים שנוצרה כתוצאה ממחסור בדירות? "עליית מחירי הדיור היא בעיה חמורה מאוד. מחירי הדיור בישראל הם בלתי סבירים ונובעים מכך שיש מונופול או כמעט מונופול על קרקעות פנויות מצד מנהל מקרקעי ישראל שלא משחרר את הקרקעות האלה לשוק בזרם המתאים כדי להוריד את המחירים.

"תחרות על הקרקעות האלה הייתה מורידה את מחירי הדיור וצריך לקוות שפעם אחת ישברו את המונופול של המנהל על הקרקעות. כשיש בידי המדינה 92% מהקרקעות במדינה, גם אם לא כולן מתאימות לבנייה למגורים, הרי שחלק מהן כן מתאים לכך והיה צריך לשווק אותן, כמובן באמצעות מכרזים".

מה לדעתך יהיו הקטרים של המשק הישראלי בעתיד? "מה יהיו הקטרים תלוי הרבה מאד בגברת אדרעי - איך היא תנהל את הרכבת . כיוון שאנחנו מזכירים אותה אז צריך לומר שזה בעיקר תלוי באופן בו אנחנו נתייחס לשביתות במשק. כשמדובר על שביתה כללית אז לוקחים את הציבור כולו כבן ערובה ואם זו שביתה בבית החולים אז לוקחים את ציבור החולים כבני ערובה - ואני לא בטוח מה יותר חמור.

"מה שצריך היה לעשות זה ראשית להכניס דמוקרטיזציה לארגוני העובדים, כך ששביתות יוכרזו ראשית כל על ידי הצבעה חשאית על ידי אלה שמועמדים לשבות ולא יוכתבו מלמעלה, בנוסח של קומיסרים, על ידי ראשי הסתדרות העובדים בהחלטה של אדם בודד או של קבוצה קטנה מאד של אנשים. צעדים כאלה נעשו על ידי מרגרט תאצ'ר באנגליה. אפילו הסוציאליסט טוני בלייר לא ביטל אותם לאחר שהפך לראש ממשלת בריטניה.

"בד בבד עם הסדרת העניין הזה, מן הראוי היה שכשיש שביתה שלוקחת כבני ערובה קבוצה גדולה של אנשים, הסכסוך יופנה לבוררות שתכריע מה הפתרון. אוסיף כי לתוצאות בוררות שכזו לא צריכות להיות השלכות רוחב, מאחר שלמשל בוררות בעניין שכר האחיות תגרום לפתיחת סכסוך לדוגמא בשכר הרופאים, ולהיפך. השלכות רוחב כאלה יש לאסור בחוק כדי שניתן יהיה לפתור סכסוך אחד מבלי שזה יגרור סכסוכים עוד יותר נרחבים. הטיפול באופן השביתה הוא שיביא לביטול הבלימה של הקטר המוביל את צמיחת המשק הישראלי".
תגובות לכתבה(36):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 28.
  לא פשוט להית שר אוצר! לפרגן ליובל המבולבל! (ל"ת)
  המומחה 15/04/2012 22:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 27.
  מס מחזור הוא מס מאוד לא צודק (ל"ת)
  מס שנגבה גם בהפסדים 15/04/2012 20:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 26.
  היה ונשאר הגבר שבגברים חבל שלא שמעו בקולו לפנ
  gg 15/04/2012 12:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לפני 20 שנה הרעיון של הכנסת מטבע ה-$ כמטבע רשמי של מדינת ישראל היית חוסכת מאיתנו את כל הטלטלות המיותרות שרק החלישו והזיקו לכלכלה כולל הטלטלות באינפלציה וכולל הטלטלות בבורסה הרי במילא כיום כל המנגנונים הכלכליים מנסים כל הזמן להתאים את עצמם לשוק האמריקאי וליורם היה פיתרון קסם פשוט לעבור לדולר זה הרבה יותר פשוט מהלולינות שצריך לבצע כיום כדי להיצמד לשוק האמריקאי וטיפש מי שקטל ובייש אותו בזמנו כשר אוצר הוא היה גאון שמידותיו היו גדולות על המדינה ועל מנהיגיה החברתיים שלא השכילו להבין לפני 20 שנה שמוטב לנו להיצמד לאמריקה בדרך הישרה והקצרה
  סגור
 • לא היה הצלחה מרשימה
  יחזקאל 16/04/2012 07:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא לא היה הצלחה מרשימה , הוא הוזיל מוצרים לפני הבחירות וכבש את האינפלציה וגרם להתפרצות אניפלציונית אחרי הבחירות והוחלף ע" י יגאל כהן אורגד
  סגור
 • זיכרון קצר
  שמואל 15/04/2012 13:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה היה לפני 30 שנה ולא 20 1982
  סגור
 • 25.
  קול צלול ובהיר!
  א 15/04/2012 11:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מקווה שראש הממשלה קורא.
  סגור
 • 24.
  אחרי " תרומתו" לכלכלת המדינה בשנות ה-80 הוא
  רן רן 15/04/2012 11:14
  הגב לתגובה זו
  0 1
  האחרון שיכול לתת עצות. במקרה הזה הוא צודק מאה אחוז כמובן, אבל רק במקרה הזה. ארידור - לא שכחנו לך 400% אינפלציה שנתית!!!
  סגור
 • 23.
  שר האוצר של כלכלת הבחירות וההיפר אינפלציה
  מ 15/04/2012 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עכשיו הוא הגיבור? למי שזוכר בתקופתו 1983 ארידור היה שר אוצר כושל שהביא את ישראל לאחת מתקופותיה הקשות ביותר - היפר אינפלציה של 400 % בו הכסף של מי שעבד הפך לנייר טואלט בתוך תקופה קצרה ורק התכנית הכלכלית של מודעי ז" ל ופרס ייצבו את המשק ב 1984 השקל החדש נולד מהשקל הישן בגלל האינפלציה של ארידור - מחיקת 3 אפסים מס מחזור זה שוד והוא יהרוג סופית את הבורסה, כך יגזלו מס גם ממי שמפסיד ולא רק ממי שמרויח וזה יהיה סופה של הבורסה, מס בבורסה צריך לשלם רק על רווח
  סגור
 • כדאי לדעת את העובדות
  אחת שבדקה 18/04/2012 23:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ארידור קיבל משק עם היפר אינפלציה של כ 130% עם מנגנוני הצמדת שכר אוטומטים ופיחותים חוזרים והצליח להוריד אותה לכ 100% בשנתו הראשונה בתפקיד באמצעות בין השאר הקטנת הפיחותים במשק. ההיפר אינפלציה של 400% הייתה אחרי תקופתו ( 84 ) . תוכניתם הכלכלית של פרס ומודעי (84) הייתה עסקאות חבילה בין התעשיינים ההסתדרות והממשלה – 2 עסקאות כאלו יושמו שלא עצרו את האינפלציה מדדי יוקר מחייה החודשיים בתקופת עסקאות החבילה הגיעו כמעט ל 20%. כפי שאמר ארידור האינפלציה נבעה מפיחותים ומנגנוני הצמדה אוטומטיים במשק. רק כאשר יושמה הצעתו של ארידור (על בסיס תוכנית הדולריזציה) על ידי פרס ומודעי (וזאת לאחר שתוכניתם המקורית כשלה) להקפיא את הפיחותים ולהפסיק את ההצמדות האוטומטיות האינפלציה נחתכה מיידית.
  סגור
 • 22.
  צודק וטועה
  לא בשר לא חלב 15/04/2012 10:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן, נטל המס עלה על שכבת הביניים, בעקבות המחאה החברתית מס מחזור על הבורסה (מה שהיה טוב לזמנו, בראשית ה-80) יהיה אסון לבורסה, משום שחלק נכבד מהמחזור היומי מבוצע ע" י סוחרי-יום או משקיעים לטווח קצר-מאד קצר. מס מחזור יקאע את הפעילות הזו, ובפועל - לא יהיה מס כלל..... הפתרון נמצא, כמובן, במתכונת הנוכחית, אולם עם שעורי מס נמוכים יותר, משום שלא יתכן, שבתוך כמה שנים הוכפלו המסים על הבורסה.
  סגור
 • טען עוד
 • 21.
  צריכים להודות טרכטנברג טעה להוריד את המס דחו (ל"ת)
  אז למה הם לא מודים? 15/04/2012 10:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  סוף סו מישהו מדבר בהיגיון.. (ל"ת)
  רינת 15/04/2012 09:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  אין הכנסות ממיסים בבורסה למדינה יריתם לעצמכם
  הבורסה גמורה טוטאללל 15/04/2012 09:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברגל
  סגור
 • שר אוצר עדכני
  ידידיה 15/04/2012 09:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין שר אוצר שמבין בכלכלהטאלא מקיים רגולציות בלי להבין אותן לעמקן..
  סגור
 • 18.
  אין השקעות זרים ברחו הכל מתתתתתתתתתתתתתתתתתתת (ל"ת)
  הבורסה גמורה טוטאללל 15/04/2012 09:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  תעלו את המס על הבורסה ב80אחוז (ל"ת)
  צאו לעבוד יבטלנים 15/04/2012 09:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אותו אחד אדיוט. גם אתה מושקע בבורסה שכחת?
  ל 16 ו 17 15/04/2012 09:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפנסיה שלך תישחק יא אדיוט. צא לעבוד על המוח שלך תחכה בתור להשתלת מוח
  סגור
 • 16.
  תעלו את המס ל50% ותסגרו את הבורסה ומייד (ל"ת)
  צאו לעבוד יבטלנים 15/04/2012 09:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  אני לא הייתי מראיין אותו גם על מזג האויר
  עוד זוכר את שנות ה80 15/04/2012 09:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא רק לו - גם לעם ישראל לא מגיע עונש כזה פעמיים
  סגור
 • 14.
  צדק חברתי זה לבטל מע" מ על ירקות פירות ודלק
  אמיר 15/04/2012 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש עוד דוגמאות רבות, האם זה לא יעזור לשכבות החלשות??
  סגור
 • 13.
  מס ריווחי הון
  אבי 15/04/2012 09:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מס ריווחי הון כיום הוא מכת מוות לבורסה. מס מחזור הוא ודוי הריגה.
  סגור
 • 12.
  לא רק הון זר
  דוד מירושלים 15/04/2012 09:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא רק הון זר יוצא מהארץ גם הון מקומי. אני מעביר בהדרגה את פעילותי לבורסות ארה" ב ואירופה. מדובר במיליונים. לדעתי עוד לא מאוחר להוריד את המס על הבורסה. מקורו של כסף זה ברווח שבוצע בעבר וכבר שולם עליו מס.בעל ההון הזה לא" ביזבז" את כספו על דירות ומכוניות אלא השקיע אותו בבורסה ועל כך לא מגיע עונש
  סגור
 • האם בחו" ל לא משלמים מס?
  לדוד מירושלים שאלה 15/04/2012 09:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשמח לקבל תשובה מפורטת.
  סגור
 • מערכות המסחר בחו" ל מתקדמות
  כותב 15/04/2012 11:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתן להכניס פקודות מפורטות מראש, המיסוי הוא רק לאזרחי המדינה המארחת. והבעיה תהיה עם החזרת הכסף לפה! מערכות המסחר בבורסה הישראלית מפגרות במאה שנה אחורה יחסית לארה" ב.
  סגור
 • 11.
  כל מילה שלו נכונה .....
  אמיר 15/04/2012 09:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מצאו על מי להטיל מס... על משלמי מיסים ןבנןסף פגעו בהכנסות של עצמם... כל הכבוד למוח היצירתי של נערי האוצר !
  סגור
 • 10.
  לדעתי המס על ריווחי הון צמח מתוך הגישה של
  כותב 15/04/2012 08:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לקיחת פחות סיכון ויותר תוצרת מעבודה יצרנית בונה. הביצים של הפוליטיקה ביד של בעלי ההון זה למה הם מפחדים! אין מנוס מרגולציה טובה יעילה ומדוייקת,לשם צריך לכוון משאבים, להפסיק את עבודתם של כל אוכלי החינם במשרדים הממשלתיים, והדוגמה הכי טובה זה ההתנהלות של פקידי המנהל שבפרוש לא מתפקדים כמצוות אדונם,אנו העם נחליט מי מושל בנו!
  סגור
 • 9.
  יורם ארידור נחוץ ביותר לכלכלת ישראל
  חיים - יהוד 15/04/2012 08:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יורם ארידור הוא איש חכם מאוד, שקול ביותר וכלכלן מעולה. צריך להאזין לדבריו.
  סגור
 • 8.
  זה לא רק בגלל המצב הפוליטי
  ההון הזר הבורח 15/04/2012 08:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנה יש שיחות עם אירן אולי לא תהיה תקיפה. בסוריה גם יש התערבות . זה בגלל שלי פחממוביץ והעליהום על העשירים נטפלה למשכרות שלהם לא עשתה כלום לצמצם את הניצול של העובדים ופגעה בכל המשקיעים כיל היא הדוגמה לכך. הם לא יותרו על משכורות הם פשוט יורידו לעם המשקיע את הדיבידנד. זה ברור וזה כבר קרה ריווחי שיא ודיבידנד קטן. הם עכשיו לא יתרמו למדינה כלום כי הכסף ילך לקציר המלח צריך לראות כמה הם תרמו למדינה לדוגמא בנין הלב באיכילוב זה במקום שהמדינה תקים בתי חולים. מה המדינה עושה עם הכספים שלנו? למי היא נותנת? היא משחדת חלק מהעם בכספי חלק מהעם. אז כיל לא תתרום ולא תרויח למנהליה פחות רק המשקיעים יפסידו וכבר הפסידו אז במקום שהמדינה תעשה דברים אף אחד לא יעשה כלום. זבל של הנהגה וטרכטנברג הוכיח שגם פרופסור הוא טיפש
  סגור
 • 7.
  קשקשן. המטרה לא היתה שהממשלה תעלה מיסים
  בן 15/04/2012 08:42
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ותזרים את הכסף שוב לחרדים. אלא להיפך, שתוריד מיסים ותצמצם את ההוצאות שלה. זה צדק חברתי!
  סגור
 • 6.
  ואם תצמצם את הפערים מלמטה תפגע במעמד הבינים!
  אמיר 15/04/2012 08:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולכן צריך לצמצם את הפערים מלמעלה, ודבר ראשון - שכר הבכירים!! פשוט בושה מה שהולך פה
  סגור
 • הוא דבר על זה:
  קרא שוב 15/04/2012 09:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כלומר להעלות את אלה שנמצאים בשכבות התחתונות של הכלכלה ולאו דווקא להוריד את האלה שנמצאים בשכבות העליונות. זה כמובן לא מתייחס לכך שישנם בעלי משכורות בלתי נסבלות על חשבון הציבור, במיליונים ואף בעשרות מיליונים" .
  סגור
 • 5.
  הם אפילו לא מבינים איך פגעו בעצמם עם המס (ל"ת)
  צעירים חסרי מוח 15/04/2012 08:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  יישר כוח איש חכם מאוד (ל"ת)
  אור 15/04/2012 08:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  דורשים צדק חברתי הורדת מס על הבורסה (ל"ת)
  בני 50 מובטלים 15/04/2012 08:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  לימים מטורפים (ל"ת)
  נוסטלגיה 15/04/2012 07:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  אבל נפל על תקופה קשה (ל"ת)
  יחיד ומיוחד 15/04/2012 07:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור