מחיר הנפט יעלה, האינפלציה תתגבר וצפויה צמיחה "ממותנת" ב-2012

כלכלן בבנק ישראל: תחזית האינפלציה עודכנה מעלה ל-2.6% ב-2012 בשל התייקרות הסחורות וההאצה במחירי השכירויות. הריבית תעלה במחצית השנייה של 2013
 | 
סטנלי פישר (קרדיט: Getty images Israel)
הועדה המוניטרית של בנק ישראל קיימה היום את הפגישה הרבעונית שלה עם קבוצת החזאים אשר מספקים לבנק ישראל באופן שוטף תחזיות עבור האינפלציה, הריבית ושער החליפין.

בהודעת הבנק צוין כי המפגש משמש להחלפת דעות והערכות בין בנק ישראל לגופים הפיננסיים החשובים במשק. אליעזר בורנשטיין, כלכלן בחטיבת המחקר של הבנק הציג את תחזיות החטיבה כפי שפורסמו לציבור במקביל להודעת הריבית האחרונה וכן את התהליך בו נבנית "הערכת חטיבת המחקר" הכוללת תחזית למשתנים המאקרו כלכליים במשק.

במרכז התחזית עומדת כמובן הצמיחה ובבנק סבורים כי זו תתמתן ב-2012 ותתאושש בשנה שלאחריה. מחיר הנפט שמעיב על הכלכלה העולמית וגם המקומית צפוי להתייקר עד ל-120 ד' לחבית (מסוג ברנט), זאת לאחר שבתחזיתה קודמת לא צפו הכלכלני שינוי מהותי במחירה.


התוצר ב-2012 צפוי לעלות ב-3.1%, התחזית תוקנה מעלה בעקבות נתונים חיוביים שהתקבלו לאחרונה. ב-2013 צופים הבנק צצמיחה של 3.5%.
האינפלציה צפויה להגיע עד ל-2.6%, תחזית גבוהה מהצפי הקודם.

היבוא צפוי להחתך בחדות בעקבות ירידה ניכרת בביקושים והפיחות שהתרחש. הגידול בצריכה השוטפת צפויה להתמתן גם היא בשנה הנוכחית ולעלות ב-2.1% בלבד לאחר שהיתה על 3.6% ב-2011. הגידול ביצוא צפוי לרדת בחדות ב-2012 - 3% ולחזור לאיתנו ב-2013 - 5.9%.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה