IMF: "כלכלת ישראל נותרה חזקה והמערכת הפיננסית יציבה"

הסיכונים למערכת הפיננסית: הבנקים הגדילו באופן משמעותי את חשיפתם לענף הדיור והבניה. מספר תאגידים גדולים ניצבים בפני עלייה בפרמיית הסיכון בשוק האג"ח ומספר הסדרי חוב משמעותיים צפויים בתקופה הקרובה
 |  (9)
ביבי נתניהו
הדוח השנתי של קרן המטבע על כלכלת ישראל פורסם היום. השנה כלולה גם הערכה מעודכנת של יציבות המערכת הפיננסית בישראל המתבססת, בעיקרה, על הליך ה-FSAP אשר בוצע על ידי משלחת מיוחדת של הקרן שביקרה בישראל במהלך חודש נובמבר 2011. הערכה דומה בוצעה לאחרונה בשנת 2001.

מהדוח עולה כי כלכלת ישראל נותרה חזקה עם צמיחה של 4.7% בתוצר בשנת 2011 אותה הובילו הזינוק בצריכה הפרטית וזרם השקעות חזק. עם זאת, ההאטה הגלובלית מאטה את הצמיחה בישראל והתוצר הישראלי צפוי לצמוח בשנת 2012 ב-2.8% וב-3.8% ב-2013. תחזית צמיחה זו נמוכה מהתחזית של שעודכנה כלפי מעלה בעת החלטת הריבית האחרונה לצמיחה של 3.1% לאחר שהתחזית הקודמת עמדה על 2.8%.

בנוסף על נתוני הכלכלה הפונדומנטליים החזקים, כגון האינפלציה שנותרה בטווח היעד, האבטלה הנמוכה במונחים היסטוריים, העודף (נטו) בהשקעות הבינ"ל ויחס החוב תוצר שנותר יציב מתחת לרמה של 75%, מציינים כלכלני קרן המטבע הבינלאומית כי בעקבות תגליות הגז הטבעי שנמצאו בישראל בשנים האחרונות, ישראל עשויה להפוך ליצואנית אנרגיה בשנים הבאות.

בהייחסות למדיניות התקציב של ממשלת ישראל אומרים בקרן המטבע הבינלאומית כי על הממשלמה להמשיך ולהתמקד בצמצום יחס החוב-תוצר. וטוענים כי צמצום הוצאות על ידי הממשלה יאפשר לבנק ישראל לנקוט להפחית את הריבית.

ההערכה המעודכנת ביחס ליציבות המערכת הפיננסית בישראל (FSSA) מצביעה על כך שהמערכת הפיננסית של ישראל יציבה. כאשר בנק ישראל שממשיך במדיניות הפיקוח הפרו-אקטיבית, הצליח לבטל את הסיכונים המערכתיים. הפעילות חוצת הגבולות של הבנקים הישראלים היא מוגבלת, עם היקף זניח של חשיפה ישירה למדינות הפריפריאליות באירופה.

עם זאת, מזהירים כלכלני הקרן מפני הסיכונים בשוק הנדל"ן שזינק במהלך השנים האחרונות והבנקים הגדילו באופן משמעותי את חשיפתם לענף הדיור והבניה. יותר מכך, הם מציינים כי מספר תאגידים גדולים ניצבים בפני עלייה בפרמיית הסיכון בשוק האג"ח ומספר הסדרי חוב משמעותיים צפויים בתקופה הקרובה.

בנוסף מציינים בדוח כי העוני בישראל נותר בין הגבוהים מבין מדינות ה-OECD, למרות הצמיחה החזקה של המשק. דבר זה משקף בעיקר את שיעור ההשתתפות הנמוך של ערביי ישראל והחרדים בשוק העבודה, מה שעלול להאט את קצב הצמיחה של ישראל באופן משמעותי.


תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  אין מילים- אתה פשוט אדיוט מושלם (ל"ת)
  למס 3 03/04/2012 07:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  הניתוח הצליח החולה מת!
  ל2 אתה כזה לא חכם! 03/04/2012 00:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  2 מה לא ברור לך אתה כזה סתום? אתה לא יודע שיש מיליון מועסקים בחברות כ" א , שעובדים כל החודש בשכר עבדות? אתה לא יודע שציבור קטן של מנהלים מקבל/שודד 80% מהשכר במשק? אתה לא יודע שציבור גדול שלא תורם למשק גוזל 50% ממשאבי המשק? אתה לא יודע שביבי וחבורת הקרימינלים שלו מובילים את כל אלה? אז מה אתה פונה למופז איד....?
  סגור
 • 5.
  ניהול כושל=הפסד כספי=העם הפראייר משלם=מחאה (ל"ת)
  מוסדות ציבורי ופרטי 02/04/2012 18:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  עשו מיליארדים ע" ח העם הפראייר=מחאה=חרם צרכן!! (ל"ת)
  בנק,אוצר,ממשל גנבים 02/04/2012 18:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  סוף סוף מישהוא אומר את האמת בפנים!
  ערן 02/04/2012 18:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה היחידה האמיתית של העוני בישראל הינה בחלקים בציבור שבוחרים מראש ומרצון לחיות בעוני (שלא נדבר על כך שהכלכלה השחורה חוגגת בהם, והיא 25% מהתל" ג, וזאת גנבה לכל דבר!). הם הבעיה, אצלהם הכלכלה השחורה, הם מהווים נטל על המשק, בעיקר בגלל הנכשלות והבערות והכפיה הדתית של כל חולה נפש שלהם על הציבור השפוי. בלעדיהם היה קל מאוד לעזור לעניים האמיתיים והיה בקלות מספיק כסף עבורם, עבור המשך הורדת מיסים (ישירים ועקיפים ומס החברות השערורייתי, הגדלת מס הכנסה שלילי הזניח כיום), עבור מערכת בריאות ציבורית עוד יותר איכותית, מערכת חינוך סבירה עד כמה שציבורית יכולה להיות, והשקעה מהותית באקדמיה שכבר היום הינה מהאיכותיות בעולם ובהשקעה נוספת פשוט לא היית רואה אף מוסד אחר בעולם כמתחרה כלל.
  סגור
 • ל-3 אתה כל כך חכם - ממליץ עליך לראשות הממשלה. (ל"ת)
  שמאי 02/04/2012 19:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  איפה מופז ?! שיקרא ויירגע... (ל"ת)
  " קדימה" עאלאק... 02/04/2012 17:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  את דוחות האמת-ישנו דעתם
  כשידעו את הדוחות 02/04/2012 17:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדוחות כלל לא קרובים לאמת, ואם כן שיחלקו דיבדנד, מדוע לשקר,אם הרווחים כל כך גדולים בהפועלים שיחלקו למשקיעים דיבדנד. ולא, ועדת חקירה, ומסירת המידע לקרן המטבע ואז ניראה אותם. שקרים מותר רק בישראל.
  סגור
 • אתה חולה נפש!
  דני 02/04/2012 18:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוד הזוי עם תאוריות קונסנפירציה... לא שמעת על הגדלת יעד הלימות ההון? אתה יודע, צריך הרבה כסף בשביל זה אם לא רוצים להנפיק...
  סגור