מנופים עברה להפסד של 238 מיליון ש' ב-2011; עלולה לרשום הפסד נוסף

מניית מנופים צנחה 80% בשנה האחרונה. החברה לא פרסמה דוחות, בצל אי-הסכמות עם רשות ני"ע לגבי הערכת שווי לקרקע בקזחסטאן
 |  (2)
(צילום: Getty images Israel)
מנופים שלא פירסמה עד כה את דוחותיה הכספיים ל-2011, דיווחה היום כי היא מעריכה שהפסדיה בשנה החולפת הסתכמו בכ- 238 מיליון שקל וההפסד הכולל היה בסך של כ-215 מיליון שקל, זאת עוד לפני ההשפעה שיכולה להיות לבחינת שווי חוזרת של הקרקע שמחזיקה החברה בקזחסטאן, כפי שדורשת הרשות לני"ע.

עיקרו של ההפסד נובע מהתאמת שווי הוגן של נדל"ן להשקעה בסך (נטו) של כ-89 מיליון שקל, בעיקר בגין קניון ארנה בהרצליה ובגין קרקע בקזחסטאן. כמו כן, החברה מציינת את ההוצאות על מסים נדחים בסך (נטו) של כ- 26 מיליון שקל בעקבות העלאת מס החברות ועצירת מתווה דחיית המס.

בנוסף הושפע ההפסד מרישום חלקה של החברה בהפסדי החברה הכלולה בדאלאס בסך של כ-113 מיליון שקל בעקבות ירידת שוויו של הנדל"ן להשקעה המוחזק על ידה. בעקבות ההפסדים האדירים, הונה העצמי של החברה נכון ליום 31 בדצמבר 2011 צפוי לקטון לסך של כ- 492 מיליון שקל.

מסתבכת שוב עם הרשות

תוצאות החברה מבוססות על הערכת השווי שביצעה בעבורה חברה בינ"ל לקרקע בקזחסטן ושאומצה על יד מנופים. כתוצאה מכך הוצג חלק הקרקע שסווג כנדל"ן להשקעה בשווי הוגן בסך של כ-122.6 מיליון שקל וחלק הקרקע אשר סווג כמלאי מקרקעין, בהתאם לעלות, בסך של כ- 124.8 מיליון שקל.

אך בנובמבר 2011 קיבלה מנופים את תגובת , אליו צורפה סקירה עיונית שבוצעה על הערכת השווי של הקרקע בקזחסטן על ידי מעריך שווי. מסקנת הסקירה הייתה כי הערכת השווי שנעשתה לקרקע בקזאחסטן איננה עומדת במבחן הסבירות. כתוצאה מכך, מנופים מסרה כי תבחן מחדש את שווי הקרקע, מה שעלול להגדיל את הפסדיה.

נציין כי בשנה האחרונה הסתבך מי שהיה אחד הבעלים של החברה, ג'קי בן זקן עם רשות ני"ע, שלאחרונה גם הגישה המלצה להעמדה לדין כנגדו וכנגד שותפיו, גיל אלדר וצביקה קולנברנר, בחשד הרצת מניית מנופים.

זמן קצר לאחר חשיפת חקירת הרשות מכר בן זקן את כל החזקותיו במנופים,11.5%, תמורת 97 מיליון שקל לשני שותפיו בחברת ההשקעות, מרכוס וובר, שרכש 8.9% והחזקתו עלתה ל-48.8%; ואברהם נניקשווילי, שרכש 2.6% ומחזיק כיום בכ-24% מנופים.

מנופים פיננסים פעילה בתחום של ייזום נדל"ן מניב, כאשר בבעלותה המרכז המסחרי סטאר סנטר באשדוד, קניון ארנה בהרצליה ועד לא מזמן גם בניין המשרדים בדאלאס, עליו ויתרה והחזירה למי שהלווה לה כסף לקנייתו תוך שנאלצה למחוק את שווי ההשקעה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בדרך הנכונה הכיון הוא למעלה לאחר הדוח (ל"ת)
  אלביט הדמיה 01/04/2012 16:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מתחילה לעפעל מבערים עושה עסקאות דוח טוב (ל"ת)
  אלביט הדמיה 01/04/2012 16:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור