המחסור בגז מצרי והפרשה למס הובילו להפסד של 1.9 מיליארד שקל ב-Q4

את 2011 סגרה חברת החשמל עם הפסד של 785 מיליון שקל. חברת החשמל נקלעה למשבר תזרימי לאחר שנאלצה להשתמש בתמהיל דלקים יקר מאשר התכנון. השבוע תנסה חברת החשמל לגייס 1.5 מיליארד שקל בערבות מדינה
 |  (3)
(קרדיט: Getty images Israel)
חברת החשמל פרסמה הלילה (ש') את תוצאותיה הכספיות השנתיות. לאחר שלושה רבעונים חיוביים, הגיע הרבעון הרביעי שקלקל את התוצאות השנתיות של החברה.

חברת החשמל סגרה את שנת 2011 עם הפסד של 785 מיליון שקל. מקור ההפסד הגיע ברבעון הרביעי שבו נרשם הפסד כבד של 1.88 מיליארד שקל. עיקר ההפסד היגע מהוצאות מסים חריגות בשיעור של 1.1 מיליארד שקל (בשל תיקון מס החברות), אך גם יתר הפרמטרים התפעוליים מציגים תמונה עגומה.

חלק ניכר מן ההפסד הגיע מהיעדר הגז המצרי, דבר אשר חייב את החברה לישראל להשתמש בתמהיל דלקים יקר הרבה יותר מאשר המתוכנן. בחברת החשמל מציינים שלמרות שעלויות הדלקים אמורות להיות מכוסות ע"י תעריף החשמל, ישנו פער זמן בין המועד בו נושאת החברה בהוצאות לבין המועד בו מעודן תעריף החשמל.

בניסיון לפתור את המצוקה התזרימית אליה נקלעה החברה ביצעה חברת החשמל מספר צעדים כמו דחיית תשלומים עבור הפחם שסופק בהיקף של 142 מיליון שקל.

בשבוע הקרוב צפויה החברה לגייס בהיקף של 1.5 מיליארד שקל ממשקיעים. אג"ח זה יגובה בערבות מדינה וצפוי להעניק חמצן תפעולי לחברת החשמל. כמו כן, גם עליית מחירי החשמל החל מהיום (א') צפויה לשפר תזרימית את מצבה של חברת החשמל.


תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  חברת החשמל
  הכהן הגדול 01/04/2012 08:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בוקר טוב לכולם חברת החשמל מפסידה עקב ניהול כושל ועקב ביזבוז משווע של עובדיה ומשכורות מנופחים לכן על הממשלה לבצע רה אירגון בחברת החשמל להוריד את כל ההטבות ולהתנות את ביצוע הטבות העובדים בשנים ריווחיות כל עוד החברה מפסידה אין סיבה שיחולקו משכורות עתק ויחולק חשמל בחינם פי2 ופי 4 מצריכת החשמל של הצרכן הממוצע אני אישית מכיר חברה מחברת החשמל שכל הבית מופעל בחשמל כיריים לדוגמא שאין סיבה להעדיף כיריים חשמליות על פני גז מזגנים בכל הבית ועוד אז שלא יעבדו עלינו עם ההפסדים על חברת החשמל להתייעל ויפה שעה אחת קודם יום טוב לכולם
  סגור
 • 2.
  ששטיניץ ישלם הוא מנע את פיתוח תמר עיי שישנסקי
  שגיא 01/04/2012 08:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ושלא יברח מאחריות כגון..מיצריים...איראן... זו אחיזת עניים
  סגור
 • 1.
  אנחנו הציבור צריכים לשלם על המשכורות המנופחות
  אזרח מן השורה 01/04/2012 07:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של עובדי החשמל וכל ההטבות שהם מקבלים. שיתחילו לשלם על החשמל הגנבים האלה.
  סגור