רון אייכל: "אני מרגיש מאוד נוח כעת עם השוק המקומי - ובעיקר עם הבנקים"

הכלכלן הראשי במיטב מתייחס בשיחה עם Bizportal לכדאיות ההשקעה בשוק המקומי: "הקונצרני במח"מ בינוני עם דירוג גבוה צפוי לבלוט"
 |  (2)
רון אייכל
"אנחנו מרגישים טוב יותר כרגע ביחס לשוק הישראלי, אך הוא מתאים בעיקר לשחקנים עם אורך נשימה", כך אומר רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי של בית ההשקעות מיטב בשיחה עם Bizportal. "יש עדיין בעיה של אי בהירות רגולטורית וסיכונים גיאו פוליטיים, אבל בסה"כ השוק הישראלי נראה די אטרקטיבי והגישה שלנו ביחס אליו היא בהחלט חיובית".

אייכל אומר כי "אין ספק שהערפל האירופי עוד איתנו וימשיך ללוות אותנו, אך כשמסתכלים על מדדי הסיכון בשוק הם ניראים יותר טוב כיום וכך גם נראית לנו ההשקעה בנכסים מסוכנים יותר, בעיקר מניות, אך גם בסחורות".

"גם ההשקעה באפיק אגרות החוב הקונצרניות צפוי להניב השנה תשואות חיוביות, במיוחד באג"ח הקונצרניות עם המח"מ הבינוני והדירוג הגבוה יחסית. ההעדפה להשקעה באפיק זה באה בעיקר על רקע הירידה באטרקטיביות של האג"ח הממשלתיות, מאחר שאנו מניחים כי מגמת הורדת הריבית במשק הגיעה למיצוי".

"אני צופה ששנת 2013 תהיה חזקה יותר במשק ולכן בשנה הבאה אנו צפויים לראות את מעלה את הריבית. את שנת 2013 אני מצפה שנתחיל ברמה של 2.75% ולאחר מכן הריבית צפויה לעלות עד לרמה של 3.25%, כך שבסהכ אני מצפה שהריבית בשנה הבאה תהיה סביב רמה של 3%".

"בשוק המט"ח התמונה היא קצת פחות לטובת השקל, על רקע החולשה של נתוני היצוא מישראל. אנו מצפים ששער החליפין של הדולר/שקל יוותר סביב הרמה הנוכחית כלומר בטווח שבין 3.65-3.8 שקלים בשנה הקרובה. כמובן שאם המצב במשק ידרדר, הריבית תרד והמצב הגיאופוליטי יחריף - יש מקום לפיחות של השקל אל מעל לרמה של 3.8 ש'. מנגד, אם הריבית תעלה ומצב המשק ישתפר - הדולר יכול לרדת גם מתחת ל-3.65 שקלים".

ב-2013 הצמיחה יכולה לטפס ל-4%

נזכיר כי אתמול נכתב בהודעה המצורפת לעדכון הריבית כי באומדני הציפיות השונים לגבי הפעילות הכלכלית חל שיפור והם מצביעים על שיפור מסוים בשיעור הצמיחה. על רקע זה, עדכנה חטיבת המחקר את תחזיותיה לצמיחה בשנת 2012 לרמה של 3.1% לעומת התחזית שפורסמה לפני 3 חודשים שעמדה על 2.8%.

על כך אומר אייכל, "העלאת תחזית הצמיחה על ידי בנק ישראל אתמול היתה מתבקשת ומיישרת קו עם תחזית הצמיחה של מיטב שעומדת על 3.2% בשנת 2012, כאשר בשנת 2013 אנו צופים שהצמיחה במשק יכולה לטפס אף ל-4%. זאת בהנחה שלא יתרחש אירוע קיצוני או במישור הגיאו פוליטי או איזה אירוע מערכתי משמעותי באירופה, כגון קריסת איטליה או גוש האירו, אבל אני לא נותן לכך הסתברות גבוהה".

בהתייחסו למצב בשוק הנדל"ן אומר אייכל כי "כמו שאומר יוג'ין קנדל, שמשמש כמנחה שלי בדוקטורט, גם אני לא הייתי ממליץ לבת שלי לרכוש דירה. השוק כיום הוא שוק ששינה כיוון והפך לשוק של קונים. הפוטנציאל הוא לירידות שערים ולא להמשך העליות במחירי הדירות. אם באמת המהלכים שעליהם הכריז משרד השיכון יצאו לפועל והיצע הדירות במשק באמת יגדל אז על אחת כמה וכמה אני צופה שנראה את המחירים יורדים".

עדיפות גבוהה להשקעה בארה"ב

על השיפור במצבה הכלכלי של ארה"ב אמר אייכל "אנחנו חיוביים ביחס למצב בארה"ב בעיקר על רקע השיפור בנתונים משוק העבודה. השיפור בשוק העבודה הוביל אותנו להעלות את תחזית הצמיחה שלנו לארה"ב אל מעל לתחזיות הקונצנזוס בשוק ל-2.5% וכך גם הגישה החיובית שלנו ביחס לשוק המניות האמריקני, שמבחינתינו הוא ברמת עדיפות גבוהה להשקעה".

"לעומת זאת, לשוק הדיור האמריקני יקח עוד הרבה זמן עד שנראה אותו מתאושש ממשבר הסאבפריים. אולי יידרשו עוד 4 שנים על ששוק הדיור בארה"ב ישתפר. מה שמעודד זה ששוק הדיור נראה כרגע נייטרלי בהשפעתו על המשק האמריקני, אמנם הוא לא הקטר של המשק אבל הוא גם לא האבן שמושכת את המשק מטה".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כשאומרים לי " לא לדאוג" , אני מתחיל לדאוג... (ל"ת)
  תומר 27/03/2012 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מרגיש טוב עם השוק - איזה ראלי (ל"ת)
  גם אני 27/03/2012 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור