"עכשיו המניות הפכו ליותר אטרקטיביות; העליות צפויות להימשך בטווח הקצר"

מדד הבנקים מזנק 6.5%. האנליסטים מעודדים מיעד הלימות ההון החדש. לידר: "אחד הסקטורים המעניינים ביותר". דש ברוקראז': " מזרחי יהנה יותר". מה חושבים הזרים?
 |  (10)
האנליסטים מגיבים
"טוב למשק ומצויין לבנקים", זוהי התגובה המאפיינת את כל האנליסטים המסקרים את סקטור הבנקאות בישראל, להודעת המפקח על הבנקים בבנק ישראל היום (ד') בצהרים, אשר לפיה הלימות ההון של הבנקים תעלה פחות מהמצופה - הודעה שגררה זינוק חד במדד מניות הבנקים בפרט ובבורסה המקומית בכלל.

לפי טיוטת ההוראות החדשות בנושא הלימות ההון אליה הבנקים נדרשים להגיע: נדרשים הבנקים ליחס הון ליבה של 9% עד 2015 , כאשר משני הבנקים הגדולים, פועלים ולאומי נדרשת רמת הלימות הון ליבה של רמה של 10% עד שנת 2017. לידיעה המורחבת

תגובתו של אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר של לידר שוקי הון: "אם נראה היה שהמפקח על הבנקים לא מתכוון להתגמש בנושא הלימות ההון, נראה לנו שהמפקח קיבל החלטה מצוינת שמטרתה לא לגרום לנזקים למשק (מחנק אשראי), היא מחזקת את מבנה ההון מצד אחד אבל לא בולמת את מתן האשראי ובנוסף אפילו יש בה כדי לתרום לתחרותיות בין הבנקים, כאשר בסופו של דבר הפגיעה בבנקים כתוצאה מהעלאת הלימות ההון נמוכה באופן משמעותי מהחששות המוקדמים".

לדבריו, "מבחינת התמחור הערכנו שהבנקים נסחרים במחירים זולים מאד, (גם עם ההגבלות הנוקשות שהיו מתוכננות), וכעת כאשר המפקח עוצר בהעלאת יחס ההון ל- 9%-10%, מניות הבנקים הופכות ליותר אטרקטיביות. גם לאחר עליות השערים החדות הבוקר, ברמת מכפילי ההון הנוכחית, 1 במזרחי, פחות מ- 0.8 בפועלים ולאומי, 0.7 בבינ"ל, וסביב 0.5 בדיסקונט. הבנקים מומלצים על ידנו בקנייה ומהווים את אחד הסקטורים המעניינים ביותר בבורסה המקומית".

"מזרחי יהנה הכי הרבה"

מאיר סלייטר, בכיר בדש ברוקראז' העלה את המלצתו לכל מניות הבנקים וציין כי, ממוצע הלימות ההון במערכת עומד כיום על 7.8%, כלומר, הבנקים נדרשים להגדיל את הלימות ההון הממוצעת ב- 1.2% תוך 3 שנים, והבנקים הגדולים נדרשים להגדיל ב- 1% נוסף בשנתיים שלאחר מכן".

לדבריו, בשורה התחתונה מדובר על הודעה טובה מאוד לבנקים. "אומנם הבנקים לא יחזרו להציג את התשואה להון מהעבר, וחלוקת הדיבידנד תיפגע בשנים הקרובות, אך במחירים הנוכחיים, אשר גילמו יעדים אגרסיביים יותר, הבנקים מהווים אופציית השקעה טובה מאוד. מבין הבנקים, מזרחי יהנה יותר מאחר שהוא מפיק את התשואה להון הגבוהה ביותר, ויוכל לחלק בשיעור הגבוה ביותר. גם לבינלאומי מדובר על בשורה חיובית מאוד מאחר והוא כבר היום עומד על 8.2% וצריך להוסיף פחות מ- 1% ב- 3 שנים הקרובות".

"ח רון אלקון, אנליסט באפסילון אמר כי "ההוראות חמורות הרבה פחות מההוראות שהיו צפויות להתפרסם. מעבר להשפעה הישירה של תמחור הבנקים לצעד זה יש השלכות מקרו חיוביות מאד למשק הישראלי בכללותו.
צעד זה צפוי לשחרר הרבה אשראי למגזר העסקי, להקל את הלחץ על שוק האג"ח, להוריד את עלויות המימון של המגזר העסקי בארץ ובכך להוות טריגר חיובי לכלל השוק."

על יכולת הבנקים להגביר את ההכנסות והרווחיות ע"י הגדלת אשראי על בסיס ההון הקיים אומר אלקון "מבחינה פיננסית מדובר על הגדלת רווחי המימון בכ-7% נוספים".

חדשות טובות למשקיעים הזרים

דארן שאו, מנהל מחלקת המחקר ב- UBS, רואה בהודעת המפקח כחדשות טובות למשקיעים הזרים. לדבריו "היעדים טובים מהצפוי. אנחנו הנחנו יעד הלימות של 9% עד 2014. בנוסף, הבנק המרכזי הסיר את חוסר הוודאות ולדעתנו הבנקים יוכלו להמשיך לצמוח ולספק אשראי למשק באותה העת".

ב-UBS מעריכים שמניות הבנקים ימשיכו להיסחר בעליות שערים בטווח הקצר ובוחרים במניית דיסקונט כמעודפת ביותר. בבנק ההשקעות מחזיקים בהמלצת קנייה על דיסקונט ולאומי וניטרלי על פועלים ומזרחי.

דן הרווארד, אנליסט בכיר בדויטשה בנק, גם רואה ביעדים החדשים חדשות טובות עבור הבנקים. "יעד הלימות הון של 9%-10% משמעותו כי הבנקים לא יצטרכו לגייס הון. עם זאת, לא נראה כי הבנקים יחלקו דיבידנדים בשנתיים הקרובות". נציין, כי הרווארד מחזיק בהמלצת קניה על מזרחי טפחות ובנק הפועלים.
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  שוק
  ישר 15/03/2012 03:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השוק העולמי לא עוצר לדעתי עלה מהר מדי עשה מהלך חצי שנתי בשלושה חודשים למי שמבין כנראה שהשוק מצפה למצב חריג שקשה להסבירו ימים יגידו מעניין שהשוק מריח אירועים לפני כולם....
  סגור
 • 9.
  בנקים
  ישר 15/03/2012 03:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קשה להגיב כשאתה ממקורב לבנק לצערי אני לא יכול לרכוש מניות אלא תעודות סל ישנם מספר מניות שירדו מספיק שנה שעברה ותחילת השנה הזו לכן לדעתי יש מקום לתיקון כלפי מעלה במספר מנית בינהם גם מניות הבנקים למרות זאת בגלל המצב שאנחנו שרוים יש צורך במשנה זהירות השוק יכול לשנות מהר מאוד עליות לירידות....
  סגור
 • 8.
  אם אומרים שמניות אטרקטיביות
  המבין 14/03/2012 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  א זה אומר שמנסים לפתוח לנו את השושנה אני על שורט מהיום
  סגור
 • 7.
  אני מזהיר - מלכודת דובים קלאסי!!! (ל"ת)
  גוגה 14/03/2012 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  מוסדות,מכונות אטומתיות,מידע פנים רמאות!!! (ל"ת)
  בנק,בורסה,אוצר גנבים 14/03/2012 15:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  שנים העולם במדיה מסתיר בפלסטר לדחות קריסה!!! (ל"ת)
  מיתון2012-13 14/03/2012 15:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  יש שמועה שפרוקוגניה סוגרים ת`בסטה
  פרוקוגניה סוגרים 14/03/2012 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אומרים שהיום אחרי המסחר תצא הודעה במאיה שהם נכשלו בכל הניסויים והם סוגרים את החברה. מסכנים כל אלו שיש להם מניות של החברה הזאת, למזלי מכרתי בבוקר.
  סגור
 • 3.
  בטווח הקצר - עליות. בטווח הארוך - קריסה !!! (ל"ת)
  בולי 14/03/2012 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  לעלות. הזנת הבועה נמשכת עד הסוף המר (ל"ת)
  מחיריהנדלן ימשיכו 14/03/2012 14:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הם לא יחלקו דיב בבזמן הקרוב (ל"ת)
  ישראבנק בלוף 14/03/2012 14:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור