בנק ישראל: מחירי המזון, דיור, חשמל, גז ומים עלו מ-2007 בשיעור הגבוה מהשכר

כך עולה מדו"ח שפרסם היום הבנק. "חלקו של המעמד הבינוני בכלל האוכלוסייה הצטמצם מאז 1997" - צפו בגרפים
 |  (17)
סטנלי פישר (צילום יח''צ)
ההתרחבות הנמשכת של הפערים הכלכליים והחברתיים בישראל, יחד עם עידן של שינויים פוליטיים וכלכליים בארצות העולם, הציפה את תחושת חוסר שביעות הרצון מתנאי החיים של ליבת החברה והמשק הישראלי - מעמד הביניים; אלו שנהוג לומר עליהם כי הם נושאים בעיקר הנטל - החברתי, הכלכלי והביטחוני אך חשים כי רמת החיים שלהם ואיכות השירותים שהם מקבלים מהמדינה הולכים ויורדים.

פירסם היום קטע מתוך דו"ח נרחב שיפורסם בסוף החודש העוסק בין היתר במצבו ההולך ומדרדר של מעמד הביניים במדינה.

ראשית בבנק ישראל מסבירים כי הגדרת השייכות למעמד הביניים היא יחסית וכוללת חלק מהאוכלוסיה שהכנסתו בין 75 אחוזים ל-125 אחוזים מההכנסה החציונית, ובמעמד הבינוני הגבוה החלק שהכנסתו בין 125 אחוזים ל-200 אחוזים מהחציון. ניתן לראות בשנים האחרונות כי חלקם של המעמד הבינוני והמעמד הבינוני הגבוה בכלל האוכלוסייה הצטמצם מאז 1997, בעיקר עקב גידול חלקו של המעמד הנמוך. זאת בדומה להתפתחויות במדינות המפותחות האחרות.

הרוב המכריע של הנמנים במעמד הביניים וכן עם המעמד הבינוני-גבוה, הם יהודים לא-חרדים (במעמד הביניים 90 אחוזים יהודים לא חרדים, ובמעמד הבינוני-גבוה יותר מ-95 אחוזים); כמחציתם חיים במשקי בית הכוללים זוג וילדים, וכרבע נוסף - במשקי בית של זוגות ללא ילדים. מבין משקי הבית שיש בהם ילדים, הרוב הם משקי בית בהם יש ילד אחד או שניים. רק בכ-2 אחוזים ממשקי הבית במעמד הביניים יש חמישה ילדים ויותר, ובמעמד הבינוני-גבוה מספרם של משקי בית כאלו הוא אפסי. הרכב הגילים של ראשי משק הבית השתנה בשני העשורים האחרונים כך ששני המעמדות האמצעיים כוללים יותר מבוגרים, והגיל הממוצע עלה. עם זאת, חלקם של בני 65+ ירד במעמד הביניים ועלה במעמד הבינוני-גבוה.


ביותר מ-40 אחוזים ממשקי הבית המשתייכים למעמד הביניים וביותר ממחצית ממשקי הבית המשתייכים למעמד הבינוני-גבוה יש שני מפרנסים במשרה מלאה. ברוב משקי הבית האחרים יש לפחות מפרנס אחד במשרה מלאה או ראש משק בית עצמאי. חלקם של משקי הבית בהם אין מפרנסים כלל או שיש בהם רק מפרנסים העובדים במשרה חלקית נמוך מאוד, ואינו עולה על 10 אחוזים. תשומת העבודה של משקי הבית במעמד הביניים ובמעמד הבינוני-גבוה גדלה משמעותית מאז 1997.

אחת הטענות המרכזיות שעלו בדיון הציבורי על מצבו של מעמד הביניים בישראל נגעה לשחיקת ההכנסות של מעמד זה, לעומת העלייה הניכרת בהוצאותיהם על מוצרים ושירותים. במקביל גדל בעשורים האחרונים חלקה של ההוצאה הפרטית בסך ההוצאה על שירותים כגון חינוך ובריאות. מנגד, ההוצאות הציבוריות על חינוך ובריאות בישראל נמוכות יחסית למדינות המפותחות.

מניתוח הוצאותיהם של המשתייכים למעמד הביניים בחלוקה למספר קבוצות אופייניות בולטים מספר סעיפי הוצאה המהווים חלק גדול מהכנסתם של משקי הבית: הוצאות הקשורות לדיור- תשלומי שכר דירה ומשכנתא, הוצאות תחבורה- החזקת רכב ותחבורה ציבורית, והוצאות חינוך לגיל הרך מהוות נטל נכבד על אלו המשלמים אותן, ומגיעות לאחוזים ניכרים מהכנסה הפנויה.

ההכנסה הפנויה של משקי בית ממעמד הביניים ומהמעמד הבינוני גבוה עלתה מאז 1997 בקצב מהיר יותר מקצב עליית המחירים, הן בממוצע (המבוטא על ידי ) והן במרבית סעיפי ההוצאה (למעט בריאות והוצאות על חשמל מים וגז). מאז 2007 חלה האצה בקצב עליית המחירים - ההכנסה הממוצעת למשק בית אמנם שמרה על ערכה הריאלי ביחס למדד המחירים לצרכן, אולם מחיריהם של מוצרים ושירותים שהיו בבסיס המחאה - דיור, מזון, חשמל גז ומים, עלו בשיעור גבוה משיעור עליית ההכנסה.


כתבות נוספות שעשויות לעניין:
מה שהבנק לא מספר: איך תחסכו מעל 180 אלף שקל בתשלום המשכנתא הישנה?
כיצד מקבלים עוד 485 אלף שקל על הבית? דוגמאות לתרבות הקומבינה
תגובות לכתבה(17):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 16.
  פישר הרס את מעמד הביניים (מדד השקר הגדול)
  צדקיהו 14/03/2012 08:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בוקר טוב פישר הרי כל ילד בן שבע ראה את השקר הגדול כל מוצרי הבסיס (דיור מזון תחבורה חינוך חשמל מים ארנונה) עלו בעשרות אחוזים בעוד שהמדד לא זז מכיוון שהשכר צמוד למדד נוצר הפער בין עליית המחירים לבין השכר פישר אשם פעמים גם בשקר המדד הגדול (שבו מעמד הביניים היה אמור לקבל פיצוי דרך עליה בשכר על גל ההיתיקרות) וגם בגל ההיתיקרות (הדפסת כסף וריבית נמוכה כבר אמרנו) פישר הוא נזק אדיר למעמד הביניים עד שפישר ביבי ושטיניץ לא יעופו אין תקוה למעמד הביניים
  סגור
 • 15.
  הגיע הזמן להצית את המחאה מחדש !!!
  משה 14/03/2012 00:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עברה כמעט שנה מפרוץ המחאה למצוקת הדיור. אם לסכם את תוצאות של המחאה: כלום ! נדה ! הפוליטיקאים ממשיכים את הברברת, וזורים חול בעיני ציבור. מחירי הדיור עדיין גבוהים. אין הפשרת קרקעות מסיבית. מעט הקרקעות שמופשרות במחירים מופקעים. אין תמרוץ לקבלנים. יש מחנק אשראי. תנאי המשכנתא הורעו. מה עוד ? יש דו שיח ציבורי מטופש על דיור לזכאים. נו באמת ? לכמה אחוזים מהציבור הרחב זה באמת נוגע ? למה שכולם לא יזכו לדיור במחירים שפויים ?! למה רק קומץ מועט של אנשים באמת זכאי לזה ? הגיע הזמן שהממשלה באמת תתחיל לדאוג לציבור. הגיע הזמן להצית את המחאה מחדש !!!
  סגור
 • 14.
  ממשלות שרון-אולמרט-ביבי עשקו את העם. הימין הו (ל"ת)
  צבי 13/03/2012 17:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  צדק חברתי=חרםצרכני=הישראלי הפסיק להיות פראייר (ל"ת)
  ישראלי לא פראייר 13/03/2012 15:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  שנים העולם במדיה מסתיר בפלסטר לדחות קריסה!!! (ל"ת)
  מיתון2012-13 13/03/2012 15:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  ככה זה
  יוני 13/03/2012 15:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה אתה חושב פישר? תתדפיס כסף כמו משוגע כדי לקבע את השקל ותראה אינפלציה מטורפת. מעניין אם הוא מבין בכלל את מדיניות ההדפסה שלו ואת המשמעות שאנחנו רואים. הכי קל לזרוק את זה על המחאה אבל היא הגיעה בראש ובראשונה בגלל פישר.
  סגור
 • 10.
  מעמד ביניים אזרחים סוג ב
  גל 13/03/2012 15:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם מעמד הבניים היה מרוויח משכורות של בנק ישראל הןא כבר לא היה מעמד ביניים אלא עשירון עליון
  סגור
 • 9.
  הממשלה בעקבותי מייקרת את כל מוצרים שבשליטתה
  זאב 13/03/2012 14:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הממשלה בעקביות מייקרת כל מוצר שבשליטתה, שאין לא תחליף, ללא קשר למדד. כגון אגרות, ארנונה, חשמל ולשיא הגיעה בנושא המים - גם ייקרה וגם הגבילה. מיל לפריטי מזון יש תחליפים וניתן לקנות גם זולים יותר. אך לאגרת רכב, לאגרות בניה, לארנונה, למים אין תחליף וכל מה שקובעת הממשלה חייבים לשלם.
  סגור
 • 8.
  האם בנק לא אשם בבועת הדיור בגלל הריבית הנמוכה (ל"ת)
  כלכלן 13/03/2012 14:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  נגיד מודה שיש בעיה ואיזה פתרון? (ל"ת)
  ציפי 13/03/2012 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  זה מראה שהשראלים באופן רשמי בכיינים!
  ערן 13/03/2012 14:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  א. תופעה דומה נראית בכל רחבי העולם. ב. דווקא החלק של משקי הבית במעמד הגבוה רק עלה (והוא אחוז ניכר מאוד, כמעט כמו זה של המעמד הנמוך!). ג. אחוז משקי הבית במעמד הבינוני-גבוה גם הוא עלה. ד. אחוז היחידים והזוגות ללא ילדים במעמד הבינוני והבינוני-גבוה עלה, דבר המעיד על התחלת שפיות במשק, ולא השרצה בלתי מבוקרת של ילדים בלי שום אחריות. ה. מדובר על הכנסות נטו, לכל הבכיינים שביניכם. ו. הנתונים כמובן אינם כוללים את ההכנסה השחורה המשמעותית מאוד, כאשר ברובה המוחלט נמצאת אצל אלו המשתייכים למעמדות הנמוכים והבינוני, מדובר על כ-25% מהתל" ג, שזה יותר מבכל מדינה אחרת (אפילו מאוקרינה או יוון), ומדובר על הכנסות נטו. ז. עליית מחירי הדיור הינה המתונה ביותר מ-97' ביחס לכל יתר ההוצאות המשמעותיות. אהה, שכחתי, זה מפריעה לבכיינות הישראלית הטיפוסית של " אכלו לי, שתו לי" , ואת זה אפשר לראות רק כשאתה משקיף מהמאיון (אולי אפילו אלפיון) עליון, רק שאז אין לך זכות דיבור כי אתה " קפיטליסט חזירי" , כיוון שהיה לך השכל, היכולת, האומץ והתזמון להצליח כלכלית, וכנראה מן הסתם ההבנה הכלכלית שלך " מעט" יותר טובה משל רוב האוכ' הבורה (באופן כללי, ובטח בפן הכלכלי), ולכן סביר שגם התובנות שלך איכותיות יותר, אבל למי אכפת העובדות?
  סגור
 • מוצלחים????
  משה 13/03/2012 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן מוצלחים.......משכורות של מיליון שקלים לחודש וחבר מביא חבר (מהצבא)!!!! ידידי מה שהיה בארה" ב לפני 15 שנה הובא לכאן ושוכלל " לקאפיטאליזם חזירי" בעדוד השלטון המושחת שיש כאן!!!! אני נחשב למעמד בינוני גבוה עם נכסים מעל 5 מיליון ש" ח ואני טוען שמה שקורה כאן זו שערוריה!!!!! ולדעתי אין כאן קאפיטאליזם אלא " חנטרישיזם" ...... מכיוון שהשלטון מתערב כאן ,כמעט, בכול דבר!!!!
  סגור
 • 5.
  נזכר אחרי 5 שנים , שיצטרף לזמרים - זו אטימות (ל"ת)
  חי בלה לה לנד 13/03/2012 14:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  ממשלת ישראל חונקת את מעמד השכירים משלמי מס אמ
  עמרי 13/03/2012 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמת ומעבירה כספים לטייקונים וחרדים ע" ח חמצום רמת החיים של אלה שמשלמים מיסים על מיסים על מיסים מחירי מזן גבוהים ואלה נושאים גם בנטל ההגנה על המולדת בחינם ...
  סגור
 • 3.
  3 שנים אתה נגיד ורק עכשיו אתה מגלה זאת ? פששש
  הצלף 13/03/2012 14:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה חכם אתה מר פישר ומה אתה עושה בנידון ?
  סגור
 • 2.
  מעניין מי אשם (ל"ת)
  גל 13/03/2012 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  בנק ישראל
  ישראלי 13/03/2012 13:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וואלהה?!?! לא ידענו!
  סגור