אושר הסדר הפשרה בחברות כרטיסי האשראי להפחתת העמלה הצולבת

בכך באה לכדי סיום הפרשה שהחלה משנת 2006. סוכם כי העמלה הצולבת בסליקת כרטיסים תרד ל-0.7%. בממונה על ההגבלים עסקיים מעריכים את החיסכון לבתי העסק בלמעלה מ-2 מיליארד שקל
 | 
(קרדיט: Getty images Israel)
בית הדין להגבלים עסקיים אישר אתמול את הסדר הפשרה בין רשות ההגבלים העסקיים לחברות כרטיסי האשראי בעניין העמלה הצולבת. ברשות ההגבלים העסקיים מעריכים שבעקבות ההסדר הציבור ובתי העסק יחסכו למעלה מ-2 מיליארד שקל עד לסוף שנת 2018.

הפרשה המדוברת בעניין זה מתנהל מאז שנת 2006. בראשיתו של התהליך עמד גובה ההמלצה הצולבת על 1.25%. העמלה הצולבת היא עמלה שמועברת מבתי העסק הסולקים את כרטיסי האשראי אל המנפיקים. העמלה הצולבת משפיעה על שיעור עמלת בית העסק מאחר שהיא משמשת, ככלל, מחיר רצפה לעמלת בית העסק, וכתוצאה מכך גם על המחיר הסופי לצרכן.

העמלה הצולבת יצרה מצב שבו בעלי עסקים היו נמנעים מלהתקשר עם חברות אשראי קטנות בכדי לחסוך בעלויות העסקה. ההסדר שגובש ייאפשר להכניס שחקן נוסף (ישראכרט) למסגרת הסליקה הצולבת אשר קודם לכן נכללו בה שני שחקנים בלבד.

במסגרת הסכם הפשרה נקבע מתווה של הפחתה בעמלה הצולבת עד לגובה של 0.7% באופן הבא. עד סוף יוני 2012 תעמוד העמלה על 0.875%. במחצית השנייה של השנה תעמוד העמלה על 0.8%. במחצית הראשונה של 2013 תחול הפחתה נוספת ל-0.75% ובמחצית השניי תרד העמלה ל-0.735%. החל מיולי 2014 ועד לסוף תקופת ההסדר (סוף 2018) תרד העמלה לשיעור של 0.7%.

ברשות ההגבלים מציינים כי שיעור החיסכון הסופי אשר צפוי לבתי העסק תלוי באופן שבו 'יגלגלו' חברות כרטיסי האשראי את ההפחתה בעמלה הצולבת לבתי העסק. בית הדין קבע כי הפשרה שהושגה היא ראויה ומאוזנת ומהווה צעד נוסף בדרך לפתרון בעיות תחרותיות במשק כרטיסי האשראי.

את לאומי קארד יצגו עוה"ד עופר לוי ויחיאל כשר ממשרד פרופ' יובל לוי ושות'. רשות ההגבלים העסקיים יוצגה בהליך על ידי עוה"ד יאירה פרנקל, טל רוטשטיין ויעל שיינין.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה