כצפוי: בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי; "ייתכן ותם סבב הורדות הריבית"

בנק ישראל עדיין מזהה האטה אך מצביע גם על שיפור קל בחודשים האחרונים, עלייה של כ-0.2% בציפיות האינפלציה לטווח של שנה ומעלה ועלייה ברמת האופטימיות העולמית
 |  (6)
סטנלי פישר (getty images)
בראשות הפרופ', סטנלי פישר, פרסם את גובה הריבית במשק לחודש מארס שתעמוד על 2.5% ובכך נעצרה מגמת הורדת הריבית שירדה שלוש פעמים בחמשת החודשים האחרונים. הוועדה המוניטרית החליטה להשאיר את הריבית על כנה בהתאם לקונצנזוס הגורף של הכלכלנים.

בין הנימוקים להחלטה: ציפיות האינפלציה לטווחים של שנה ומעלה הן ביעד האינפלציה אולם, בחודש האחרון חלה בהן עליה של כ-0.2% לסביבת 2.5%. הציפיות לאינפלציה לטווח של שנה, לדוגמא, היו בחודש פברואר 2.6% בממוצע עלייה של 0.3% ביחס לחודש הקודם. יחד עם זאת, סדרה זו מושפעת מעונתיות בשל העדר רצף סדרות צמודות ובשל כך מוטה כלפי מעלה.

התייחסות מיוחדת ניתנה בחטיבת המחקר למחירי הנפט בהקשר של האינפלציה: "עלייה מתמשכת במחירי הנפט צפוייה להביא לעלייה באינפלציה. על פי אומדני החטיבה עלייה של 10% במחירי הנפט תביא לעלייה הדרגתית במדד המחירים לצרכן שתסתכם ב-0.3%".

"הנתונים שהתווספו החודש תומכים בהערכה שברביע הרביעי ובינואר נמשכה ההאטה בקצב הגידול בפעילות", כותבים ומציינים גם כי התמ"ג צמח ב-3.2%, לעומת 3.8% ברביע הקודם. "עם זאת, חלק מהנתונים החודשיים (למשל, מדד הייצור התעשייתי, הפדיון בענפי המסחר והשרותים וייבוא התשומות) מצביעים על שיפור קל בחודשים האחרונים. נתוני הפעילות הריאלית מתיישבים עם תחזית בנק ישראל לצמיחה של כ-2.8% בשנת 2012".

במבט כלל עולמי נכתב כי "נתונים על הפעילות בכלכלה העולמית שנוספו החודש הציגו תמונה מעורבת ובשווקים הפיננסיים נרשמה עליה מסוימת ברמת האופטימיות".

"בשוק העבודה שוררות רמת תעסוקה גבוהה ואבטלה נמוכה", נכתב. ההתייחסות לשוק הנדל"ן היא ש"נמשכת הרמה הגבוהה של הפעילות בענף הבנייה". אולם, מצויין כי על פי נתונים של סקר החברות לרביע האחרון של 2011 שעורך בנק ישראל דיווחו החברות בענף על עלייה חדה של מגבלת הביקוש העומדת בפניהן.

בהתייחסות לשוק הדיור טוענים בבנק ישראל, כי "ההתמתנות של מחירי הדירות בחודשים האחרונים באה על רקע המשך הגידול של מספר התחלות הבנייה, ההשפעה-בפיגור של העלאת הריבית, צעדי בנק ישראל בתחום המשכנתאות וצעדי משרד האוצר במיסוי על נדל"ן. צעדים אלה, יחד עם מאמצי שיווק הקרקעות מצד משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל, צפויים להוסיף ולהשפיע בהמשך".

"להערכתנו, העלייה במחיר הנפט לא צפויה להוביל בטווח הקצר לעליה בריבית המוניטרית"

איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות: "אין הפתעה בהחלטת הועדה המוניטרית מהיום להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 2.5%, על רקע העלייה בציפיות האינפלציה, העלייה ברמת האופטימיות ביחס למשבר בחו"ל (אופטימיות שאנו בפסגות התייחסנו אליה כ"אופטימיות זהירה"), ועל רקע פרסומם של מספר נתונים מקרו כלכליים מהמשק הישראלי (יצור תעשייתי, פדיון ענפי המסחר והשירותים), שמצביעים על עצירה בהידרדרות ואף על שיפור קל ומתיישבים עם תחזית הבנק לצמיחה של 2.8% השנה, בדומה לתחזית פסגות שעומדת על 2.7%".

"להערכתנו, העלייה במחיר הנפט לא צפויה להוביל בטווח הקצר לעליה בריבית המוניטרית, שכן בתקופה שבה לחצי האינפלציה נובעים מגורמים חיצוניים למשק, שאין לריבית המקומית כל השפעה עליהם, כמו העלייה במחיר הנפט, נכון יותר לתת למחיר הנפט לשוב ולרדת (כפי שבדרך כלל קורה לאחר עליות חדות), ולאינפלציה לשוב ולרדת, מבלי להטיל רסנים נוספים על משק שרמת הפעילות הכלכלית בו במגמת היחלשות", כותבים בפסגות.

רונן מנחם, מנהל מחלקת המחקר במזרחי טפחות: "לנוכח עליות נאות במדדים השונים כגון רכישות בכרטיסי אשראי ופדיון ברשתות השיווק בשלושת החודשים האחרונים, יכול בנק ישראל להמתין לפחות עוד חודש אחד בטרם ישקול הורדת נוספת ואולי יוותר על כך לחלוטין. זאת בפרט לנוכח הקפיצה המסתמנת במדד המחירים לצרכן במהלך שלושת החודשים הבאים, ההתפתחויות בשוק הנפט העולמי וסימני השאלה לגבי מחיר הדיור במשק".

"בנק ישראל נוקט גישה מעודדת יותר לגבי הפעילות הכלכלית בארץ ובחו"ל ומנגד זהירה יותר לגבי קצב האינפלציה בארץ. להערכתנו, ייתכן כי לפיכך תם סבב הורדות הריבית הנוכחי", מסכם מנחם.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מגיב 5 התחלתי להתרגל אליך... (ל"ת)
  פיקסל 28/02/2012 08:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  שנים העולם במדיה מסתיר בפלסטר לדחות קריסה!!! (ל"ת)
  מיתון2012-13 27/02/2012 21:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  מאין הוא שואב את האופטימיות הזו?
  אהוד 27/02/2012 18:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ספר לי סטנלי
  סגור
 • 3.
  העים יש משהו שיכול להזביר לי בנק ישראל נתן לך
  דוד 27/02/2012 18:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנק ישראל נתן לך לכסף 0ץ8 אחוז אבל עים אתה במינוס הוא לקח בחזירות 11 אחוז העים זה לא מדינה של גנבים אז מי זה גנב לאור היום למה שלו יהיה להם רבחים כאלה גם אני רוצא ללבות ביושר ולכבל כמו בבנק
  סגור
 • 2.
  מחר הבורסה חזק חזק חזק מדשדשת חחחחחחחח (ל"ת)
  דנה 27/02/2012 17:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  ומה על המשכנתא? (ל"ת)
  יוריד את המגבלה? 27/02/2012 17:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור