164 מיליארד שקל התאדו מאפיק המניות בתיק הנכסים של הציבור ב-2011

הבורסה בת"א צללה 18% בשנה החולפת. הסטת הכספים לחו"ל מיתנה את הפגיעה. הירידה הריאלית של התיק הסתכמה ב-3% בלבד
 | 
(קרדיט:Getty images Israel)
הבריחה של כסף ישראלי להשקעה בחו"ל עזרה לציבור לקזז את הירידות החדות שנרשמו בבורסה של תל אביב ברבעון הרביעי של שנת 2011, כך עולה מנתונים שפירסם היום (ד') בנוגע להתפתחויות בתיק הנכסים הפיננסיים של הציבור.

מהנתונים עולה כי שווי תיק הנכסים הפיננסיים של הציבור עלה ריאלית ברבעון הרביעי של 2011 בכ-2.1% ועמד בסוף דצמבר על כ- 2.5 טריליון שקל. זאת בניגוד לירידה הריאלית המצטברת של כ-5.2% בשלושת הרבעונים הקודמים. בבנק ישראל מסבירים כי העלייה בשווי תיק הנכסים, ברבעון הרביעי של שנת 2011, נבעה מעלייה של כ-18 מיליארד שקל ברכיב המניות הזרות, משילוב של זרם השקעות חיובי ועליית המחירים בשוקי חו"ל כשמנגד חל קיטון בשווי תיק ני"ע בארץ.

שווי יתרת המניות שמחזיק הציבור קטנה ברבעון הרביעי של 2011 בכ-2 מיליארד שקל ביחס לרבעון השלישי וירדה לרמה של 384 מיליארדים, זאת בהמשך למגמת הירידה בשווי תיק המניות בארץ מתחילת השנה. נציין כי בדצמבר 2010 עוד החזיק הציבור במניות בשווי של 548 מיליארד שקל, כך שמתחילת שנת 2011 נפל שווי המניות שבידי הציבור הישראלי ב-164 מיליארד שקל, צניחה של כ-30% וזאת בעיקר כתוצאה מהירידה החדה שנרשמה במחירי ההמניות בבורסה בארץ.

בזמן שהבורסה המקומית סופגת חבטות, הועברו כספים רבים במהלך הרבעון הרביעי להשקעה בחו"ל. שווי תיק הנכסים של תושבי ישראל בחו"ל עלה ברבעון הרביעי בכ-22 מיליארד שקל ביחס לרבעון שלישי והסתכם ב-306 מיליארד שקל.

מתוך סך הנכסים רשם רכיב המניות בחו"ל עלייה של כ-18 מיליארד שקל עד לרמה של 149 מיליארד שקל זאת לעומת החזקות בשווי של 137 מיליארד שקל בסוף שנת 2010. בבנק ישראל מסבירים את העלייה כשילוב של זרם ההשקעות נטו של 9 מיליארד שקל למניות זרות - בעיקר של משקיעים מוסדיים, ועליית מחירי המניות בבורסות בחו"ל בהיקף דומה. בנוסף נרשמו עליות בשווי אחזקות הזרות (2.5 מיליארד שקל), וברכיב הפיקדונות בחו"ל. גם השקל מול הדולר (3%) השפיע ברבעון הרביעי על הגדלת שווי התיק בשקלים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה