למה האג"חים של כלכלית ודלק נדל"ן מתנהגות כ"כ גרוע?

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, נותן מספר דוגמאות לאג"ח בתשואות גבוהות
 | 
מיכה צ'רניאק
ההסדר באפריקה, אשר המידע אודותיו פורסם ביום שישי בבוקר, תפס כותרות ענק בתקשורת. בעקבות ההסדר עלו מחירי סדרות האג"ח של אפריקה חדות ולאחר מכן התממשו. אם אתם חושבים שאני מתכוון לדון בהסדר אפריקה טעות בידכם, הררי המלל שנשפכו בנושא עייפו אותי ואני בטוח שגם רבים מכם חשים כמוני.

אני מעוניין לעלות נושא אשר מעניין אותי יותר, כוונתי לחשש העצום מהסדרים, חשש אשר נדמה כי הוא מצליח למחוק ולבטל כל שיקול דעת רציונאלי ממשקיעים פרטיים ומוסדיים כאחד.

המשקיעים הפרטיים חוששים מהבלתי נודע ואי הוודאות, ואילו המשקיעים המוסדיים בנוסף לחשש של הפרטיים מתווסף לכך "החשש" מפגיעה בשמם "הטוב", דהיינו חוסר רצון להיות מזוהים עם השקעה הנתפסת ככושלת, יתכן והמוסדיים שכחו שלרובם אין כלל שם טוב.

מי שהצליח דווקא למנף את הזהות שעשו בין החזקה בעייתית להצלחה תקשורתית הוא לא אחר מרועי ורמוס אשר הצליח למנף החזקה אשר נתפסה ככישלון להצלחה שיווקית בהתנהלות שלו במהלך המו"מ עם הנהלת אפריקה, ועל כך צריך להסיר בפניו את הכובע.

מסתכלים על כלכלית ודלק נדל"ן

כעת נשאלת השאלה כיצד אני יכול לבחון את החשש מהסדר לאג"ח בחברה והאם החשש הוא רציונאלי? ובכן באמצעות דוגמא קטנה, ברשותכם הייתי מעוניין להשוות מה קרה לאג"ח של אפריקה לפני ההודעה על הצורך בהסדר וכיום לאחר הגעה למתווה של הסדר ובנוסף לעשות את ההשוואה החביבה עלי עם של כלכלית ודלק נדל"ן.

שימו לב שאני מתכוון לקחת את השערים יום לפני ההודעה ולא את השערים הנמוכים אליהם נפלו האג"ח של אפריקה לאחר ההודעה (על האסטרטגיה של לרכוש אג"ח בעת כניסה להסדר ומכירה לאחר הגעה להסדר, אולי בפעם אחרת). להלן הנתונים:

ביום 30/8/2009, יום ראשון, (יום פרסום הדו"ח הכספי לרבעון השני) הודיעה חברת אפריקה ישראל כי לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה לבעלי האג"ח ולכן ניקח את שערי האג"ח בסוף יום המסחר של יום חמישי ה-27/08/2009, לצורך נוחות והשוואה מתאימה אקח את נתוני אג"ח כא של אפריקה ואשווה אותם לדלק נדלן אגח ה וכלכלית ים אגח ו (אג"ח אלו מייצגות את החברות הן מבחינת הסחירות והן מבחינת המח"מ באופן האידיאלי) הינה הנתונים:הפערים אכן מדהימים לעומת העלייה החדה באג"ח של אפריקה, האג"ח של כלכלית ודלק נדל"ן נפלו בשיעורים חדים כאשר כול "אשמתם" הייתה העובדה שאפריקה הודיעה על הצורך בהסדר. מה המסקנה שלי מההשוואה הנ"ל אולי כדאי "שניכפה" על פישמן ותשובה הסדר? אין זה משנה אם הם רוצים בכך או לא מחזיקי האג"ח צריכים "להתעקש על כך" הרי לפנינו דוגמא חיה לכך שהסדר מטיב עם מחירי האג"ח.

כמובן שאני רושם זאת בציניות אבל נתונים אלו מצביעים על כך שלא תמיד התנהגות המשקיעים היא רציונאלית לחלוטין. אם יש כאלו מבינכם אשר עדיין אינם משוכנעים לחלוטין שימו לב לנתון הבא חברת סקורפיו הודיעה בתחילת החודש על כוונתה להיכנס למו"מ להסדר עם מחזיקי האג"ח. מחיר האג"ח לפני ההודעה 46 אגורות מחיר האג"ח מספר ימים לאחר ההודעה 58 אגורות, המדובר על עלייה מסחררת של 26% בימים ספורים. המשמעות של מספר מצומצם של דוגמאות אלו, שהסדרים בחברות בהם יש בעל בית דומיננטי ובעל יכולות כניסה להסדר משפרת את מצב בעלי האג"ח.

כעת נשאר לי לשאול מדוע אם כך האג"ח של כלכלית ודלק נדל"ן מתנהגים כה גרוע, האם המשקיעים חוששים מהסדר?

מה קורה בדוראה

ואסיים בחברה נוספת בה קיים חשש מהסדר כוונתי לחברת דוראה. דוראה עוסקת ישירות ובאמצעות חברות מוחזקות בהשקעה בנכסי נדל"ן מניבים ובנדל"ן בישראל גרמניה ורוסיה. בנוסף לחברה השקעות בקרנות שבבעלותן בתי מלון בבריטניה ובאירופה. בנוסף לכך דוראה מחזיקה בשתי חברות בורסאיות נוספות אורתם סהר העוסקת בתחום קבלנות ביצוע עבודות בניה ותשתית וליברטי שהינה שקם נדל"ן לשעבר ובבעלותה נכסי נדל"ן שהיו שייכים לשקם ההיסטורית.

מחירי האג"ח של דוראה נסחרים סביב 70 אגורות ומגלמים חשש מאי יכולת החברה לפרוע את האג"ח במועדן.

לאחרונה הודיעה דוראה שתי הודעות אשר עשויות לשפוך אור נוסף על מידת האטרקטיביות של אגרות החוב של החברה. ההודעה הראשונה מיום 19/10 על פיה החברה תקצה בין 8,000,000 ל-10,000,000 מניות רגילות של החברה תמורת לאגרות חוב של החברה בכמות השווה לבין 40-50 מליון אג"ח של החברה, ההקצאה תעשה לחברה פרטית בבעלות נפתלי מנדלוביץ.

משמעות ההודעה היא כפולה האחת מכיוון שלחברה כ-240 מליון אג"ח המדובר על פוטנציאל למחיקה של כ-20% מחובות החברה, השנייה שנפתלי מנדלוביץ בדק את נתוני החברה והחליט שבמחיר של 60 אגורות הוא מוכן להמיר אג"ח למניה, המשמעות של דברים אלו שהוא חושב שיש שווי לחברה מעבר לחובותיה לבעלי האג"ח.

ההודעה השנייה היא מיום 1/11/2009 ,חברת הבת הודיעה על מכירת נכס באבן גבירול תמורת 60 מליון שקלים. הודעה זו מזכירה לנו שלדוראה נכסים טובים והיא יכולה (לפחות את חלקם) לממש בצורה טובה. אז אשאל שוב מדוע מחיר האג"ח של דוראה הינו כה נמוך? האם המשקיעים חוששים מהסדר? תנו לי לנחש הודעה אפשרית על הסדר וביצועו עשויים בסוף התהליך לעלות את מחירי האג"ח של דוראה.

*אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה