15:34 ירושלים: חרדים מפגינים בכיכר השבת וחוסמים את תנועת הרכבת הקלה

14:36 בולטות בת"א: כיל יורדת 2.2%, דלק קבוצה יורדת 1.5%

12:52 רשות ני"ע הגישה לביהמ"ש בקשה להארכת ההגבלות על פילבר >>

12:16 מניית פרוטרום עולה 0.8% ומשלימה עלייה של 40% מתחילת השנה

12:13 מניית סודהסטרים יורדת 2.5% ומשלימה ירידה של כ-5% בחודש האחרון

12:06 מניית אינרום עולה 0.5% ומשלימה 3 ימי עליות רצופים

10:48 אפגניסטן: 43 חיילים נהרגו בפשיטת טליבאן על בסיס בדרום המדינה

10:29 בולטות בת"א: חברה לישראל יורדת 3%, מיילן יורדת 2%

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

למה חשוב להכיר את שטר הנאמנות של איגרות החוב?

קיומן של ביטחונות באיגרות חוב קונצרניות מקטין בצורה משמעותית את רמת הסיכון בהן. יחד עם זאת, לקבלת  התמונה המלאה, חשוב להכיר את שטר הנאמנות

 | 
Share
הליך קבלת ההחלטות לגבי ההשקעה באיגרות חוב קונצרניות מורכב מהשוואה של מגוון פרמטרים, כמו תשואה, מח"מ, דירוג ועוד. אחד הדברים המשפיעים על תשואת האיגרת הינו קיום שעבודים לטובת מחזיקי הסדרה, דרגת נשייה וכן איכות הבטוחה. שעבודים הם ביטחונות הניתנים למלווה כנגד מתן הלוואה ונועדו לשם הבטחת פירעונה. במידה והחברה לא עומדת בתשלומים מדובר בהגנה חוזית של המחזיקים באיגרת.


מקובל להתייחס לסוגים שונים של שעבודים או ביטחונות. השעבודים יכולים להיות בצורה של חשבון עודפים של פרויקט בבניה בחברות נדל"ן יזמי, נכסים מניבים, בעיקר בחברות נדל"ן מניב, או מניות של חברות בנות, בין אם סחירות ובין אם לא, ועוד. מעבר לסוגי השעבודים, ישנה חשיבות לדרגת הנשייה, כלומר מהו סדר העדיפויות ביחס לנושים אחרים בחלוקת נכסי החברה.

כאשר מדובר בהנפקת סדרה עם שעבודים, מומלץ לא להסתפק בתקציר שמופיע בדו"ח הצעת מדף, אלא לבדוק את תנאי השעבוד בשטר הנאמנות, גם אם הדבר עלול לגזול זמן. ניקח לדוגמה את ההנפקה האחרונה של חברת אלעזרא. אלעזרא הינה חברת החזקות, המחזיקה בשלוש חברות מתחומים שונים – חברת הביטוח הכשרה ביטוח, חברת הנדל"ן אפרידר וחברת ההשכרה והליסינג אלבר. לטובת מחזיקי סדרה ב', שיעבדה החברה חלק ממניות אלבר, ולטובת מחזיקי סדרה ג', שועבדו עודפים ממספר פרויקטים של אפרידר.לאחרונה גייסה החברה כ-160 מיליון שקל במסגרת הנפקת סדרה ד'. לטובת מחזיקי הסדרה רשמה החברה שיעבוד מדרגה ראשונה על כ-38% ממניות חברת הכשרה ביטוח ועל הזכויות במניות הללו, ובין היתר, על הזכויות לקבלת דיבידנדים בגינן. בנוסף, התחייבה החברה להפקיד לחשבון הנאמנות המשועבד לטובת המחזיקים דיבידנדים בגין מניות גרעין השליטה (50.01% ממניות הכשרה ביטוח).כאן בעצם טמון ההבדל המהותי בין שני השעבודים. בניגוד לשעבוד הדיבידנדים בגין המניות המשועבדות, ההתחייבות להפקדת הדיבידנד בגין מניות גרעין השליטה הינה חוזית ולא מהווה בטוחה מצד החברה. כלומר, לא ניתנת למחזיקי האג"ח כל הגנה או עדיפות לעומת צדדים שלישיים על פי שטר הנאמנות. במקרה והחברה לא תעמוד בהתחייבות זו, הנאמן של הסדרה לא יוכל למנוע את ההפרה, אלא יוכל לנקוט באמצעים לאכוף על החברה בדיעבד את ביצוע ההתחייבות.   

כאשר מבוצעת בדיקת איכות השעבודים, על המשקיעים לשאול את עצמם האם בעת הפירוק ניתן יהיה לממש את הבטוחה, באיזו מהירות יבוצע המימוש ומה יהיה שוויה של הבטוחה בעת המימוש. היות ומדובר במניות לא סחירות, ניתן לקבל את האינדיקציה לשווי מהשוואה לחברות ביטוח סחירות.   מכפיל ההון הממוצע בחברות ביטוח סחירות הינו 0.6 (ללא איידיאיי ביטוח). ההון העצמי של הכשרה ביטוח בסוף הרבעון השני היה כ-350 מיליון שקל. בהנחת המכפיל הממוצע של 0.6, הבטוחה מכסה כ-50% מהיקף הסדרה. מימוש מניות לא סחירות עלול להיות מורכב יותר, ועל כך, מומלץ לתת  דיסקאונט על אי סחירות בעת חישוב יחס בטוחה/חוב. יתרה מזאת, היות ומדובר במניות של חברת ביטוח, יתכן ומימוש המניות יצריך אישורים רגולטוריים, מה שעלול לסבך ולהאריך את הליך המימוש. דוגמאות להתערבות הרגולטורית לא חסרות בשוק – ניסיונות מכירת מניות חברות ביטוח כלל והפניקס, או מכירת חלק ממניות פרטנר אשר שועבדו בעבר לטובת מחזיקי סדרה סקיילקס ו'. נקודת החוזקה בשטר הינה כי החברה יכולה להחליף את המניות המשועבדות אך ורק בערבות בנקאית או פיקדון כספי.     

לסיכום, קיומן של ביטחונות באיגרות חוב קונצרניות מקטין בצורה משמעותית את רמת הסיכון בהן. יחד עם זאת, לקבלת  התמונה המלאה, חשוב להכיר את שטר הנאמנות ולהבין מה בדיוק משועבד, כמה שווה הבטוחה ביחס לחוב, מהי האיכות של אותם השעבודים וכן מהן האפשרויות להחלפת הבטוחות.


 
יוליה מסלוב מכהנת כאנליסטית במנורה מבטחים קרנות נאמנות בע"מ, והוא ו/או מנורה קרנות נאמנות או חברות אחרות בקבוצת מנורה עשויים להיות בעלי ענין אישי בנושאי הסקירה. שיווק ההשקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.