דראגי סיפק את הסחורה, אך האם השווקים ימשיכו לעלות?

גלעד גרומר, מנהל שיווק ולקוחות במנורה מבטחים קרנות נאמנות בע"מ, מעריך שהרוח הגבית מאירופה תורגש היטב גם בשוק המניות המקומי
 |  (4)
גלעד גרומר, צילום: יח"צ
ביום חמישי האחרון הפתיע נגיד הבנק המרכזי, מריו דראגי, כשהודיע על שורה של צעדי הקלה כמותית. לפי תגובת המשקיעים, נראה שהאינסטינקט הראשוני להודעה הדרמטית היה שזה לא יעזור וכדאי לנצל את העליות כדי לצמצם סיכונים. אולם, המשקיעים שהגיבו בסקפטיות ביום חמישי חשבו שוב, וביום שישי כבר נרשמו עליות חדות. אנו מעריכים כי היום יהיה היום הגדול של ה-FED, ומאוד מעניין מה תהיה התחזית החדשה שיספקו חברי הוועדה המוניטארית.
ההחלטות הדרמתיות של דראגי כללו את הורדת הריבית הרשמית לאפס, הורדת הריבית על הלוואות של הבנקים מהבנק המרכזי ל-0.25% והורדת הריבית שהבנקים מקבלים על הכסף שהם מפקידים בבנק המרכזי למינוס 0.4%. בנוסף, ה-ECB מגדיל את תכנית רכישות האג"חים מ-60 מיליארד אירו ל- 80 מיליארד אירו בחודש, ומרחיב את הרכישות מאג"ח מדינה לאג"ח קונצרניות בדירוג השקעה שאינן בנקאיות.
נשאלת השאלה מדוע דווקא הבנקים, אלו שהכי הלחיצו את המשקיעים בתחילת השנה, סובלים פעמיים – גם מהורדת הריבית על פיקדונות למינוס 0.4% וגם מזה שהבנק המרכזי לא ירכוש את איגרות החוב שלהם. הבנקים זוכים לטיפול מיוחד באמצעות TLTRO Longer-term refinancing operations, מכשיר שיאפשר להם, בארבע פעימות רבעוניות שיחלו ביוני 2016, לקבל הלוואות מסובסדות בריבית של בין 0% למינוס 0.4%. כל ההלוואות יהיו לארבע שנים עם אופציה לפירעון מוקדם תוך שנתיים. במילים אחרות, היכולת לקבל הלוואות בריבית שלילית תפצה את הבנקים על הפגיעה במרווחי האשראי. כמו כן, ה-TLTRO יכול להוות תחליף להנפקת חוב. נניח שבנק כלשהו צריך למחזר חוב כי האג"ח שלו מגיעה לפדיון. באופן טבעי, הוא היה צריך להנפיק סידרה חדשה, אולם מה קורה אם מרווחי התשואה גבוהים מידי? זו יכולה להיות סיטואציה בעייתית.
החידוש של דראגי הוא שהבנקים יוכלו להשיג כסף דרכו ובזול מאוד, בלי קשר לתשואות של איגרות החוב בשוק.  מהלך כזה מוריד כמובן את התשואות ומרגיע את המשקיעים. על פי הערכות, היקף ההלוואות יכול להגיע ל-1.5 טריליון אירו, לעומת 400 מיליארד אירו בלבד שנתנו בתוכנית הקודמת. להערכתנו, ביחס למצב שהיינו בו עד כה, התוכנית הנוכחית מגדילה את הסיכוי לעליות בשוקי המניות. תשואות איגרות החוב באירופה יורדות לשפל חדש, יש מלא כסף במערכת ומשבר הנזילות שיכל להתפתח בבנקים קיבל טיפול ממוקד ומיוחד. על כל זה, הבנק המרכזי גם רוכש אג"ח קונצרניות וזה מדהים.
אנחנו כמובן לא מתעלמים מהצדדים השליליים. משבר חמור בסין, למשל, ישאיר את ה-ECB ובנקים מרכזיים נוספים עם תחמושת מועטה ולא ממש אפקטיבית. בנוסף, לאירופה בעיות מבניות, וללא התערבות פיסקאלית יהיה קשה לשנות את המצב. יחד עם זאת, את כל הדברים האלו כבר ידענו ולכן הנתון השולי שנכנס תורם לשוק המניות ולא פוגע בו. הרי אם יבוא משבר גדול בסין תהא לו השפעה שלילית על השווקים עם ה-TLTRO או בלעדיו. להערכתנו, אם לא יהיה משבר גדול, הרי שהשווקים קיבלו יופי של תוסף לדלק.
מה צפוי בהודעת הפד?
כאמור, היום צפויה הודעה של הפד, ועל פי הערכות, הריבית תישאר ללא שינוי, למרות שבהחלטת הריבית של דצמבר חברי הפד העריכו שהיא תעלה כבר במרץ. להערכתנו, מרבית הסיכויים שהתחזית תתמתן מעט, אבל ג'נט יילן תשדר שהכוון הוא המשך תהליך הדרגתי ומבוקר של העלאת ריבית, זאת במיוחד נוכח העובדה ששוק העבודה האמריקאי ממשיך להיות חזק ואפילו האינפלציה מתקרבת ליעד של הפד.
להערכתנו, הריבית בישראל צפויה להישאר ללא שינוי עוד תקופה ארוכה, ונראה שהרוח הגבית מאירופה תורגש היטב גם בשוק המקומי. נציין לחיוב את מניות המיד קאפ שאנו מעריכים שייהנו מהשינויים שמבשלת הבורסה בהרכב המדדים, כאשר מדד ת"א 100 צפוי להפוך לת"א 125, ומדד ת"א 75 ל- ת"א 90 ות"א 25 לת"א 35. בנוסף, הבורסה מתכננת הנפקה של מדדים חדשים, לצד מגבלת משקל חדשה למניות הגדולות. כך למשל, אם היום המשקל המקסימאלי של מניה בת"א 100 עומד על 10%, אז לאחר השינוי הוא צפוי לעמוד על 4% בלבד. המשמעות היא ברורה – מעבר של כסף מהמניות הגדולות לבינונית, ולכן בתקופה הנוכחית אנו מעדיפים להתמקד במניות המידקאפ.

גלעד גרומר מכהן כמנהל שיווק ולקוחות במנורה מבטחים קרנות נאמנות בע"מ, והוא ו/או מנורה קרנות נאמנות או חברות אחרות בקבוצת מנורה עשויים להיות בעלי ענין אישי בנושאי הסקירה. שיווק ההשקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  דראגי
  הרוּוּיח את לֹחמוּ ב 19/03/2016 18:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וּכך ממשׁיכה לֹצמוּח לֹה השׁחיתוּת באין מפריע
  סגור
 • 3.
  דראגי
  קנה בבית בזכוּת מטח2 19/03/2016 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וּאני תוּהה כמה מקוּרבים שׁלֹ נכנסוּ הנה לֹעשׁוּת לֹייק לֹתגוּבוּת
  סגור
 • 2.
  פתטי
  רויטל 16/03/2016 21:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המשווק הזה עושה מעצמו צחוק כל פעם מחדש..
  סגור
 • 1.
  הכי רדוד שקראתי
  מעוז 16/03/2016 12:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מפשלים באופן קבוע בקרנות ורוצים לייעץ למי בדיוק?
  סגור