דרור גילאון ממנורה מתייחס לכלי ההשקעה שיכול לחסוך לכם כסף גדול מאוד

דרור גילאון, סמנכ"ל השקעות במנורה מבטחים, מתייחס למסקנה המשמעותית מהכנס שנערך אתמול בנושא קרנות מחקות. צפו בראיון
 |  (2)

עוד מאותו כנס:
השבועות האחרונים הדגישו שוב כמה שעולם ההשקעות יכול להיות מאתגר עבור משקיעים ומנהלי השקעות. דוגמה טובה לכך מדד ממשלתי כללי שאיבד כ-5% בשלושה חודשים והזכיר למשקיעים שגם חופי מבטחים יכולים להיות לפעמים סוערים. האתגרים הרבים באים לידי ביטוי גם בשוק המניות התנודתי והקושי לתזמן אותו. עובדה זו נתמכת במחקרים שמוכיחים שבפועל מתקשים מנהלי השקעות להכות מדדי מניות.
בכנס השנתי של מנורה מבטחים בית השקעות, שנערך ביום שני, ה- 13 ביולי 2015, התייחסו זיו שמש, מנכ"ל מנורה מבטחים בית השקעות ודרור גילאון, סמנכ"ל השקעות בחברה, להתפתחויות האחרונות בשוק ההון, וסיפקו את הדגשים של מנורה מבטחים בית השקעות  לשנה הקרובה.
שמש ציין בתחילת הכנס כי להערכתו את החשיפה למניות כדאי ליצור באמצעות קרנות מחקות. "למעשה, בטווח הקצר והארוך, ניתן להערכתנו לשפר את תיק ההשקעות על ידי שילוב של קרנות מחקות המתאימות לטווח ארוך, וקרנות מנוהלות", הוא אמר.
חשיבות דמי הניהול
 
קרן מחקה, כשמה כן היא, קרן שעל פי מדיניות ההשקעות שלה פועלת במטרה לחקות את תשואת המדד. לכן, קרנות מחקות מאופיינות בביצועים דומים, כאשר אין פערים מובהקים בין ביצועי קרנות המחקות את אותו נכס ייחוס וזאת בתקופות זמן זהות.
 
יחד עם זאת, דמי ניהול נמוכים משפרים את התשואה משמעותית, ולכן במוצרים הגנריים, מומלץ להעדיף את הקרנות המחקות בעלות דמי הניהול הנמוכים ביותר. במידה ודמי הניהול דומים, כדאי להערכתנו להקפיד על פיזור בין המנהלים השונים.
 
למעשה, לדמי הניהול השפעה משמעותית על התשואה הסופית למשקיע, זאת במיוחד בתקופה של ריבית נמוכה. מאחר שבקרנות מחקות נגבית עמלת קנייה ומכירה, הרי שככל שהחשיפה הצפויה לאפיק ארוכה יותר, כך גדל, להערכתנו, היתרון בשימוש בקרנות נאמנות מחקות, במיוחד באלו שאינן גובות דמי ניהול.
רווחי המסחר – למשקיע
 
משקיעים רבים מתלבטים האם לבחור בתעודת סל או בקרנות מחקות, אולם בהקשר זה חשוב לציין כי בקרנות מחקות רווחי המסחר שייכים למשקיע – כך שעיוותי מחיר, השאלות וכל רווח הנובע ממסחר נשאר בקרנות מחקות ומועבר למשקיעים, זאת בניגוד למנהלי תעודות הסל העשויים לגרוף לכיסם רווחים ממסחר. בנוסף, קרנות מחקות מנוהלות בחשבון נאמנות המבטיח את בעלותם של המשקיעים על נכסי הקרן ומספק להם ביטחון בכל הקשור לכספם, זאת בניגוד לתעודות הסל החשופות לסיכון מנפיק.
 
נציין כי בעולם הקרנות מחקות קיימות כבר מספר שנים. אך בישראל, מדובר במכשיר חדש יחסית שגדל בקצב מסחרר, כאשר היקף הנכסים המנוהלים בתיקי ההשקעות באמצעות קרנות מחקות גדל משמעותית בשלוש השנים האחרונות. נכון לסוף מאי 2015, נוהלו כ-32 מיליארד שקלים בקרנות המחקות ומספר הקרנות המחקות עמד על 177, זאת לעומת נתוני 2012, אז נוהלו פחות מעשרה מיליארד שקלים ב-107 קרנות מחקות.
 
שילוב אופטימאלי
נראה שבמקרים מסוימים כדאי להעדיף קרן מנוהלת על פני קרן מחקה, וזאת כאשר מדובר באיגרות חוב. להערכתנו, השימוש בקרנות נאמנות מנוהלות עשוי להוסיף ערך רב כשנדרשת דינאמיות או חיזוק פוזיציה.
להערכתנו, השילוב האופטימאלי לתיק ההשקעות, הוא השגת חשיפה למדדים סולידיים ופיזור גיאוגרפי באמצעות קרנות מחקות, לצד שימוש בקרנות מנוהלות להשקעות באיגרות חוב במטרה להניב ביצועים עודפים על פני המדדים השונים.
 
למעשה, תפיסת ההשקעות המתקדמת משלבת בין קרנות מחקות המהוות השקעה לטווח ארוך בדמי ניהול אפסיים, לקרנות נאמנות מנוהלות המייצרות ערך בדינאמיות ובחיזוק פוזיציות. להערכתנו, ביחס לתעודות הסל, קרנות מחקות מהוות מכשיר שקוף ובטוח יחסית, אשר אינו מסבך את המשקיע בחישובים מורכבים של דמי ניהול אפקטיביים, מחיר רכישה ושווי הוגן.
 
הכותב הוא גלעד גרומר, המכהן כמנהל שיווק ולקוחות במנורה מבטחים קרנות נאמנות בע"מ, והוא ו/או מנורה קרנות נאמנות או חברות אחרות בקבוצת מנורה עשויים להיות בעלי ענין אישי בנושאי הסקירה. שיווק ההשקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אל תאמינו לגזלנים
  הגששגים 14/07/2015 14:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המוטיבציה שלהם לעשות כסף על חשבון מפקירי הכסף אצלם .
  סגור
 • 1.
  יש עמלת קניה מכירה בדיוק כמו מניות
  אל תתקרבו לח@א הזה 14/07/2015 14:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עובדים עלינו בעייניים ממש ממש לא יפה ולא נאה
  סגור