כיצד לנהל את רכיב איגרות החוב בשוק תנודתי?

גלעד גרומר מכהן כמנהל שיווק ולקוחות במנורה מבטחים קרנות נאמנות, על המדיניות הכלכלית, שטובה לשוק ההון, אך צפויה להביא לאינפלציה גבוהה
 |  (7)
גלעד גרומר, צילום: יח"צ

לאחר שבועיים לא פשוטים של עליית תשואות באיגרות החוב, בסוף השבוע חזרו אלה הראשונות לרדת בעולם, והחזירו למשקיעים את הצבע ללחיים. למעשה, השילוב של תשואות נמוכות מדי במספר מדינות בעולם, עלייה במחירי הנפט וציפייה לשיפור במצב הכלכלה האמריקנית, תרמו רבות לסיפור של התקופוה האחרונה.

<
לראשונה מאז חודש דצמבר, חצו מחירי הנפט את רף ה-60 דולרים בשבוע שעבר, והובילו לעלייה בציפיות האינפלציה. מבחינת המשקיעים, שילוב של אינפלציה גבוהה יותר ואפשרות לשיפור הנתונים הכלכליים בשל מזג אוויר נוח יותר, מגדיל את הסיכוי להעלאת ריבית בחודש ספטמבר. גם התבטאות נדירה בחריפותה של מי שנחשב פעם "מלך האג"ח", ביל גרוס, יצרה טריגר לגל של המימושים.

<
לפני כשבועיים, גרוס כתב כי לדעתו איגרות החוב של ממשלת גרמניה מהוות הזדמנות אדירה להשקעה, בשורט. במילים אחרות, הוא טוען כי מדובר בהזדמנות לפתיחת פוזיציה שתניב רווחים ככל שהתשואות לעשר שנים, שהיו אז באזור ה-0.15%, יעלו. במהלך השבוע שעבר נסקו התשואות של ממשלת גרמניה לכ-0.66%, תוך כדי ירידות שערים של יותר מ- 5% בשבועיים. בעקבות עליית התשואות בגרמניה, עלו התשואות בארה"ב ומשכו גם את התשואות בישראל כלפי מעלה.

<
עליית התשואות בעולם תפסה את המשקיעים המקומיים בהכנות לקראת אפשרות להרחבה מוניטארית נוספת, זאת בעיקר נוכח ההתחזקות המחודשת של השקל מול סל המטבעות. גם השוק הקונצרני חזר לשגשג ושוק ההנפקות סיפק גיוסים של למעלה מ-20 מיליארד שקלים מתחילת השנה.

<
להערכתנו, ירידת התשואות בעולם, שהחלה בסוף השבוע לאחר נתונים מעורבים משוק העבודה האמריקני, החזירה את השוק המקומי לפסים, ומהר יחסית. זאת במיוחד נוכח העובדה שהריבית האפסית מובילה לכך שאין חלופה חסרת סיכון שמספקת תשואה חיובית. בשנים האחרונות, לאחר כל מימוש רווחים, חזר הכסף להשקעות ושוקי המניות והחוב שברו בסופו של דבר שיאים חדשים. 

האם התוכניות הכלכליות אמורות להעלות או להחליש את האינפלציה במשק?
נראה שההשפעה אמביוולנטית עם נטייה לתרומה באינפלציה. כך למשל, הסעיף של הורדת המע"מ על מוצרי  יסוד. ראשית, יש לציין כי על פי הפרסומים הדרך לשם עוד ארוכה והמהלך אמור לגרוע מהאינפלציה כ-0.2%. אבל במקביל לסעיף זה, הוסכם על החזרת תשלומי העברה למשפחות מרובות ילדים, אפשרות להטלת מס מהשקל הראשון על רכישת דירה להשקעה ולאחרונה החל מהלך של העלאת שכר המינימום. לצד אלו, חשוב לזכור שמתחילת השנה כבר ירדו מחירי המים והחשמל ב-10%. במילים אחרות, ההכנסה הפנויה של אזרחי ישראל עולה, ולהערכתנו, מרבית הכסף לא יופנה לחיסכון, אלא לצריכה.

<
כפי שציינו בעבר, הריבית הנמוכה בישראל לא מתאימה למצב המשק, והתוצאה האפשרית של חוסר ההלימה בין הריבית למצב המשק היא אינפלציה גבוהה. קשה להעריך האם זה יקרה כבר החודש או בהמשך, אבל מרבית הסיכויים שהאינפלציה תפתיע כלפי מעלה בחודשים הקרובים. יתרה מכך, לא צריך בכלל הפתעה כלפי מעלה בכדי שהצמודים יהיו טובים יותר. לשם כך, מספיק שהאינפלציה בפועל תהיה כמו בצפי (0.5% - 0.6%) באפריל.

<
בשורה התחתונה, אנו מעריכים שהתנודתיות בעולם נבעה בעיקר מתשואות נמוכות מדי בגרמניה וציפייה לשיפור בנתונים הכלכליים בארה"ב. להערכתנו, לעלייה במחירי הנפט, לפעולות הממשלה ולריבית הנמוכה מדי, אמנם השפעה חיובית על שוק ההון, אך ציפיות האינפלציה עשויות לעלות.

<

***גלעד גרומר מכהן כמנהל שיווק ולקוחות במנורה מבטחים קרנות נאמנות בע"מ, והוא ו/או מנורה קרנות נאמנות או חברות אחרות בקבוצת מנורה עשויים להיות בעלי ענין אישי בנושאי הסקירה. שיווק ההשקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  הכותב בעצמו לא יודע איך לנהל את אגרות החוב...
  איציק 14/05/2015 13:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בגלל זה כותבים שטויות כי שילמו על הפרסום
  סגור
 • 4.
  אם יש צפי לעליית המדד ההשקעה הנכונה היא אג"ח גליל (ל"ת)
  אילן 14/05/2015 12:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  כיצד לנהל את רכיב איגרות החוב בשוק תנודתי?
  תשובה לא תמצאו בכתבה 14/05/2015 09:07
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מתי העורך יכתוב כותרת מתאימה לתוכן ? כל עוד הכל בחינם ותפקידו של העורך לסמן מקסימום כניסות לכתבה-זה לא יקרה. הכותרת היא טיזר כדי שניכנס לכתבה ותו לא!
  סגור
 • צודק, הוא טוחן וטוחן ולא אומר כלום (ל"ת)
  עמנואל מ 14/05/2015 12:20
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 2.
  לקנות לקנות לקנות
  הוא כתב 13/05/2015 15:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תקנה כדי שהמסחר לא יתייבש ובתי ההשקעות יפסידו. כך גם יעלו השערים - "לאחר כל מימוש רווחים, חזר הכסף להשקעות ושוקי המניות והחוב שברו בסופו של דבר שיאים חדשים". לקנות לקנות לקנות גם בשורט - בגרמניה המליץ ביל גרוס לעשות שורט על אג"ח ממשלתי: "גרוס כתב כי לדעתו איגרות החוב של ממשלת גרמניה מהוות הזדמנות אדירה להשקעה, בשורט"
  סגור
 • 1.
  נו??
  Z 13/05/2015 14:47
  הגב לתגובה זו
  3 1
  "כיצד לנהל את רכיב איגרות החוב בשוק תנודתי?"
  סגור
 • דיבר דיבר ולא אמר כלום (ל"ת)
  אריה 13/05/2015 15:27
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור