בנק ישראל מזהיר מפורשות מבועה בקונצרני - "תמחור חסר של הסיכון"

הבנק החל לפרסם את "דו"ח היציבות הפיננסית" שמצביע על יציבות המערכת, אבל גם על 2 גורמים שעלולים לטלטל את המשק
 |  (6)
קרנית פלוג, צילום: Getty images Israel
אם הכרתם עד היום את המושג "מבחני הלחץ" שעורך ה'פד' לבנקים בארה"ב, החל מהיום, תכירו את ה'גרסא הישראלית' שנקראת "דו"ח היציבות הפיננסית". מדובר בדו"ח תקופתי אותו עורך שסוקר את יציבותה של המערכת הפיננסית המקומית, כמקובל בבנקים המרכזיים של המדינות המפותחות.

המטרה היא להעריך את הסיכונים המערכתיים הנשקפים למערכת הפיננסית הכוללת את: הבנקים, חברות הביטוח, הגופים המוסדיים, השווקים הפיננסיים, ומערכות התשלומים והסליקה.

מהדו"ח הראשון שפורסם היום, ומתייחס לאירועים שהתחשו עד לסוף חודש יוני 2014, עולה שהמערכת הפיננסית המקומית המשיכה להפגין יציבות גם בחודשים האחרונים, בסביבה גלובלית מאתגרת ולנוכח שיעורי נמוכים בארץ ובחו"ל.

יחד עם זאת הדו"ח מצביע על שני סיכונים עיקריים : הראשון והמוכר מזה זמן ממושך הוא הסיכון הנובע מהחשיפה הגבוהה של הבנקים לענף הבינוי והנדל" ולמשכנתאות. הסיכון השני וה"חדש יותר", עליו מתריע בנק ישראל נוגע לתמחור חסר של סיכונים בשוק החברות (הקונצרני).

"סיכון זה עלול לפגוע בתהליך הקצאת המקורות במשק, ובמקרה של תפנית חדה בשווקים - הוא עלול לפגוע בחוסכים באפיק החיסכון הפנסיוני, בבנקים החשופים לאותן חברות שהנפיקו אג"ח, ובהיצע האשראי בשוק החוץ בנקאי."

צריך לציין כי מספר גורמים בשוק ההון כבר התריעו בתקופה האחרונה על כך שהתמחור באפיק הקונצרני אינו משקף את רמת הסיכון הגלומה בו. המנכ"ל המשותף של אלטשולר שחם, גלעד אלטשולר, אמר בסוף חודש מאי בכנס Bizportal "יש אלמנט בועתי בשוק האג"ח" . בחודש וחצי האחרונים ראינו עדות לגישות השוק עם ירידה משמעותית בהחלט במדד תל-בונד 60 (עד 2.2%), אבל בימים האחרונים חל "תיקון" של קרוב ל-1% כלפי מעלה.

בדו"ח נכתב כי "ההתפתחויות שחלו בשוק אג"ח החברות בין ינואר למאי
2014 מעידות כי מתחזקים הסימנים לסטייה של מחיריהן מהערך הכלכלי האובייקטיבי של הטווח הארוך, בדומה למצב בשווקים אחרים בעולם."

בנק ישראל מציין כי סביבת הריבית הנמוכה דוחפת את המשקיעים לנכסים פיננסיים בעלי תשואות צפויות גבוהות ובפרט לשוק האג"ח, "ביקושיהם הערים של החוסכים מתועלים לגופים פיננסיים בעלי אסטרטגיית השקעה של
טווח קצר (קרנות הנאמנות), והם פוגשים היצע מתרחב של אג"ח חברות בעלות סיכון בינוני-גבוה – סיכון זה משתקף במשקלן הרב של החברות ממגזר הנדל"ן הן בסך היתרה והן בהנפקות החדשות, בירידה באיכות ההנפקות, וגם בגידול בביטחונות באיכות נמוכה."

"החשיבות הרבה של אג"ח החברות באשראי המשקי, ריכוזיותו הגבוהה, והדמיון הקיים בין הגופים המוסדיים מבחינת אסטרטגיית החשיפה לשוק הנכסים ולאפיק אג"ח החברות בפרט מתגברים גם הסיכונים המערכתיים, ואלה מציבים אתגר למדיניות המקרו-יציבותית."


בהמשך, מציינים בבנק ישראל כי הגורם העיקרי שישפיע על שוק האג"ח הוא התפתחויות בשוק הריבית: "התשואות לפדיון של האג"ח הממשלתיות נמצאות ברמה נמוכה מבחינה היסטורית (כמו בעולם), בפרט לנוכח צמצום הפער בין האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לאג"ח הממשלתיות של ישראל: פער זה הצטמצם באופן משמעותי מחודש מאי 2013 והגיע במאי 2014 לכ-0.5% בלבד."

"התחדשותן של הירידות במחירי האג"ח בארה"ב עשויה לגרור תגובת שרשרת בשוק אג"ח החברות בישראל, תוך עדכון כלפי מטה של המדדים המובילים של אג"ח החברות, בפרט על רקע העובדה שהמרווחים בין ישראל לחו"ל בשוק אג"ח החברות התכווצו יותר מהמרווחים בשוק האג"ח הממשלתיות." - ואת זה מסמנים בבנק ישראל כסיכון המרכזי באפיק הקונצרני.

לסיום, בבנק ישראל מעריכים שהסכנה אינה מיידית "לנוכח התוואי הצפוי של המדיניות המוניטרית בשנה הקרובה אין לראות בסיכון הריבית סיכון מיידי לפעילות בשוק אג"ח החברות; עלייה עתידית בריבית עשויה לייקר את מקורות ההון ותקשה למחזר את החוב בעתיד, ועליית התשואות שתתלווה לעליית הריבית עשויה להסב הפסדי הון למשקיעים."
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מורידה ריבית
  ובסוף 29/07/2014 09:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טירוף
  סגור
 • 5.
  בינתיים - נזק בל יאומן בשל התחזקות אדירה של שער החליפין (ל"ת)
  יורו 22/07/2014 22:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  כרגיל כשלא ניתן להעלות ריבית בנק ישראל מנסה להבהיל
  משקיע 16/07/2014 13:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את הציבור מהאגחים באמצעות התקשורת
  סגור
 • 3.
  לפוצץ את הבועה
  חובבן 14/07/2014 20:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנק ישראל חייב לפוצץ את הבועה בשוק האגח כדי למנע נזק אדיר לפנסיות. רק פעולה החלטית ואגרסיבית בשוק האגח תשנה את מגמת העלייה ותאפשר חזרה הדרגתית תוך כמה חודשים לשפיות זמנית.
  סגור
 • 2.
  בבנק ישראל מתמחים בבבלס ווביז ,וגם בלראות סרטים
  בא 14/07/2014 14:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מצויירים .וגם בכיסוי תחת .
  סגור
 • 1.
  כרגיל כמו שהורגלנו קרנית משדרת רק פופוליזם
  יוסי 14/07/2014 13:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין שום בועה באגח הקונצרני זהו הבל בהשוואה לעבר האגחים הקיימים בשוק הם בעלי התניות פיננסיות טובות מבעבר והמרווחים הנמוכים הם כתוצאה מכך כמו כן התשואה בארה"ב לא הולכת לעלות זוהי טעות מחשבתית ,לדעתי היא רק תרד וזאת עקב ההרחבות הכמותיות הצפויות באירופה,מה שיוריד עוד יותר את התשואות של גרמניה ובארה"ב התשואות יירדו בשל כך גם כן. כ
  סגור