"חלון ההזדמנויות בשוק האג"ח עדיין לא נסגר - נמצאים בנקודת פיתול בלבד"

גורם בשוק החיתום מסביר ל-Bizportal אם מבצע 'צוק איתן' סגר את חלון ההזדמנויות לגיוס אג"ח בבורסה בזול
 |  (2)
טנק, צילום: Getty images Israel
האם 'צוק איתן' יסגור את שוק הנפקות האג"ח לחברות הקטנות ויקשה על החברות הבינוניות והגדולות? החולשה בשוק החוב כבר נותנת אותותיה בעליית תשואות באפיקים הממשלתיים, וכפועל יוצא מעלה את עלויות המימון של החברות הגדולות אשר פונות לשוק החוב ומנסות לגייס כסף.

החולשה בשווקים נותנת אותותיה בעיקר דרך הפעילות של הציבור אשר רואה את המצב הביטחוני ומעדיף לפדות את הכספים אשר נמצאים בקרנות הנאמנות. רק אתמול ניפדו כ-200 מיליון שקל מהקרנות - ואלו נאלצות לממש החזקות בשוק החוב. הנזילות הנמוכה והיעדר קונים מעלה את התשואות באפיקים ומקשה על הגיוסים.

נתחיל באפיק הממשלתיים. תשואת המק"מ - האפיק חסר הסיכון אשר עד לפני יותר מחודש נסחר בתשואה ברוטו לפידיון של 0.53% אשר מגלם ציפיות לירידת במשק - נסחר היום סביב של 0.72%. המשמעות הינה שהמשקיעים לא מתמחרים הפחתת ריבית בזמן הקרוב הנראה לעין.

העלייה בתשואות לא חלה רק בישראל אלא גם בעולם. בארה"ב נתוני המאקרו החיוביים שפורסמו העלו את הסבירות לעליית ריבית בארה"ב. השוק המקומי אשר אינו מנותק מהשוק האמריקני מבצע התאמות בהתאם - וזה גורם נוסף אשר מעלה את התשואות.

ובחזרה אלינו, החולשה באפיקים הקונצרניים לא התחילה לפני יומיים. מדד התל-בונד 20 אשר מרכז את 20 איגרות החוב הגדולות בשוק איבד 2.5%, ירידה חדה במיוחד באפיק אשר נחשב לסולידי. תשואת האג"ח הגלומה במדד שעמדה בשפל על 0.65% (בחודש מארס) עומדת כיום על יותר מ-1.4%.

החולשה בשוק האג"ח יוצרת לחץ באפיק הזה. חברות גדולות, יציבות ומדורגות אשר מנסות לנצל את הריביות הנמוכות השוררות בשווקים נאלצות לגייס כסף במחירים גבוהים יותר. הסיבה לכך נובעת מכך שהמשקיעים דורשים תשואה הנגזרת מהמרווח מהאג"ח הממשלתי וכשהתשואה שם עולה - החברות נאלצות להסכים ולגייס במחיר גבוה יותר.

אותן חברות מנסות לגייס בימים אלו חוב במח"מים ארוכים מאוד (של יותר מ-7) ורק לאחרונה התבשרנו על גיוסים שכאלו בחברת סלקום, או בחברת מבני תעשיה. גם חברות נוספות צפויות לעשות כן בתקופה הקרובה.

עבור החברות הקטנות יותר, נראה ששוק האג"ח מגלה סימני חולשה מסוימים. ראינו בעבר לא מעט הנפקות שמתבטלות (סאטקום מערכות, ארקו החזקות ועוד) בשל התשואות הגבוהות שדורשים המשקיעים. נראה כי מגמה זו צפויה להתגבר בתקופה הקרובה ורק החברות המבוססות יצליחו לממן את פעילותן בשוק החוב.

גורם בכיר מתחום החיתום ציין בשיחה עם Bizportal כי בשלב זה "חלון ההזדמנויות עדיין לא נסגר אלא מדובר בנקודת פיתול בלבד. עדיין לא מרגישים דחייה של הנפקות. עדיין אין אלטרנטיבות השקעה אחרות וייתכן שכבר בעוד שבוע התמונה תשתנה והגיוסים יחזרו".תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  התשואה בארהב לא עלתה , נשארה 2.62 (ל"ת)
  יוסי 08/07/2014 13:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אפו ספינת הדגל שקעת במצולות הים
  אבי 08/07/2014 13:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פעם קראו לקמהדע ספינת הדגל ופו נשאר רק הדגל הספינה שקעה במצולות הים כך זה הבורסה שלנו רק מרצים את מניות הזבל כמו מאדוי שעלתה פי 1000 אחוז וקהמדע ירדה למצולות הים
  סגור