בגלל אוקראינה: זה הטייקון שמתקשה להחזיר לכם 360 מיליון שקל

חברת סקופריו נדל"ן שאיגרות החוב שלה נסחרות בתשואת זבל צפויה לקבל הערת עסק חי במסגרת הדוחות השנתיים
 | 
ירידות, צילום: Getty images Israel
הטייקון בני שטיינמץ בדרך להסדר חוב שני בחברת סקורפיו. אתמול בשעות הערב עדכנה חברת הנדל"ן כי בשל ההפתחויות האחרונות באוקראינה וההשלכות הנגזרות על שוק הנדל"ן הרוסי והאוקראיני - צפויה החברה לקבל מרואי החשבון שלה במסגרת הדוחות השנתיים 'הערת עסק חי'. בתגובה, איגרות החוב של החברה צונחות ב-6% והן נסחרות בתשואה ברוטו לפידיון של 30%.

סקורפיו אשר נמצאת בשליטתו של בני שטיינמץ כבר עברה לפני מספר שנים הסדר חוב, אך מצבה הפיננסי של החברה קשה במיוחד. בחברה מציינים כי אינם יכולים להעריך את הסבירות של מכירת יחידות דיור ומכירת קרקעות באוקראינה וברוסיה שם פעילה החברה. לכן, החברה מזהירה כי קיימים ספקות לגבי היכולת לפרוע את ההתחייבויות שלה במועד.

סקורפיו היא חברת שמניותיה אינן נסחרות בבורסה. נכון להיום, לחברה סדרת אג"ח אחת בהיקף של כ-300 מיליון ערך נקוב ובעלת ערך התחייבותי של 366 מיליון שקל. האג"ח נסחר בשנה האחרונה בתשואות זבל של כ-20% בממוצע - אך בעקבות האירועים האחרונים ברוסיה - עלתה התשואה הגלומה באיגרות החוב עד ל-30%.

החברה כאמור פעילה בשוק האוקראיני ובשוק הרוסי. כמו כן לחברה פעילות בצ'כיה ונכס נדל"ן מניב נוסף במדינה. פרט לאמור, לחברה ישנן מספר קרקעות באוקראינה בשווי של כ-170 מיליון שקל. נכון לסוף ספטמבר לחברה היה גירעון בהון של 186 מיליון שקל - איתות ברור למשקיעים על כך שסך החובות של החברה עולה על סך נכסיה.

שטיינמץ נחשב לאחד האנשים העשירים בישראל אך בפעילויות הציבוריות שבהן הוא מעורב נראה שמי שמשלם את המחיר הם מחזיקי האג"ח אשר הלוו לו כסף למימון ההשקעות. לאחרונה ספג שטיינמץ מכה נוספת בתחום אחר כאשר הפסיד בתביעה שהגיש נגדו יזם הגז יוסי לנגוצקי בנוגע לאובדן ההכנסות מפרוייקט 'תמר'. בית המשפט קבע כי על שטיינמץ לשלם ללנגוצקי סכום של כ-51 מיליון שקל. שטיינמץ מצידו החליט לערער לבית המשפט העליון בנושא.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה