סגירת פערים: תשואת ה'שחרים' זינקה אל מעל 4%, "וזה עדיין לא הגיע לאג"ח הקונצרני - רצוי לתת על זה את הדעת"

הטריגר לירידות: הטלטלה בשוק האג"ח האמריקני שמזניק את התשואות מחשש לנסיגת הפד'. "תהיה פגיעה בתשואות קרנות הפנסיה והגמל
 |  (2)
סוחר
מדדי המניות המובילים בבורסה של ת"א לא זזו כמעט בכל אחד מהימים האחרונים בתקופה האחרונה. אך בשוק האג"ח, שמרכז את הכסף המוסדי הגדול באמת מתחוללת דרמה של ממש, שמושפעת מדרמה גדולה בהרבה, בוודאי מבחינת ההיקף הכספי, שמתחוללת בתקופה האחרונה בשוק האג"ח הממשלתי בארה"ב, על רקע הציפיות לשינוי מדיניות התמריצים של הפד'.

התשואה (ברוטו) על האג"ח הממשלתי ל-10 שנים בישראל (המכונה גם '') זינקה היום לראשונה מאז חודש מארס אל מעל לרמה של 4% (נסגרה ברמה של 4.03%), בזמן שמחירה נפל בשיעור חד למדי של 0.33% ל-103.4 אגורות. בעצם ב-10 הימים האחרונים זינקה התשואה על זו מרמה של 3.72%. באמצע חודש מאי האחרון נסחרו אג"ח אלו בתשואת שפל של 3.47%. כך שלמעשה תוך שלושה חודשים זינקה התשואה הנגזרת ממחירי האג"ח ביותר מ-0.5%, בזמן שהמחיר נפל מרמה של 107 לרמה של 103.46, נפילה חדה בעבור המשקיעים הסולידיים שמסתכמת בכ-3.3%.
גרף תשואות אג"ח ממשלתי ל-10 שנים בשנה האחרונה
גרף תשואות אג"ח ממשלתי ל-10 שנים בשנה האחרונה


כאמור הטריגר המרכזי לזינוק בתשואת האג"חים מקורה בארה"ב, שם מזנקת היום בפתיחת המסחר בוול סטריט התשואה על האג"ח הממשלתי ל-10 שנים לרמה של 2.9%.

הציפיות של המשקיעים הן כי ברננקי יתחיל לסגת מתוכנית ה-QE3 שבמסגרתה הוא מזרים כבר זמן רב מדי חודש לשוק סך של 85 מיליארד דולר, שבהם הוא רוכש אגרות חוב ממשלתיות ותומך בנזילות בשוק ההון.

גושפנקא להתקרבותם של הימים בהם הפד' יחל בנסיגה ממדיניות תומכת זו התקבלה אתמול בשוק עם פרסומם של הפרוטוקולים מישיבתה האחרונה של ועידת השוק הפתוח, לפיהם אין אמנם מועד ברור לנסיגה, אבל חברי הפד' מצפים המהלך יקרה עד סוף השנה ויסתיים בשנת 2014. הדברים האלה רק מחזקים את מה שממנו חששו המשקיעים וגורמים למשקיעים לברוח כרגע משוק האג"ח, מה שמקפיץ את התשואות.

דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון, אמר בשיחה עם Bizportal כי "מאז אמצע מאי יש מגמה של עליית תשואות בכל העולם, בישראל אגב הרבה פחות מבארה"ב. בעוד שאצלנו התשואות עלו מ-3.5% ל-4%, בארה"ב זינקו התשואות מ-1.6% ל-2.9%. המגמה העולמית היא הדומיננטית מבחינת ההשפעה על השוק המקומי וזאת על רקע החשש כי אנו נמצאים בסוף תקופת ההרחבות המוניטריות".

"אין ספק שהאפקט המצטבר של ירידות המחירים האלו בשוק האג"ח הממשלתי פוגע בתשואות של קרנות הפנסיה וקופות הגמל, שעד לתקופה האחרונה הניבו תשואות מאוד יפות".

"לדעתי הפאניקה היא קצת מוגזמת. אני מניח שהריבית בארץ לא הולכת לעלות בתקופה הקרובה ולמעשה עד סוף השנה לא בלתי נמנע שנראה הורדת נוספת. נראה כי בתקופה האחרונה גם המשקיעים הזרים ממשים את החזקותיהם בשוק האג"ח הממשלתי, יציאה שגורמת גם להתחזקותו של הדולר כנגד השקל".

רזניק מציין כי "הירידות שמתרחשות כרגע בשוק האג"ח הממשלתי עדיין לא הגיעו לשוק האג"ח הקונצרני כמעט, אבל צריך לתת על זה את הדעת, במיוחד במידה ונתחיל לראות יציאה של כספים מקרנות הנאמנות, שרשמו בשנה האחרונה צבירות משמעותיות".

כתבה נוספת בנושא זה:

טור של מיכה צ'רניאק: סכנה - הפסדים: "תיזהרו מאיגרות החוב הממשלתיות - בארץ השוק הזה מווסת"

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בורחים לאן ??? כולם יחזרו לממשלתי עם הזנב בין הרגליים
  משה ראשל"צ 24/08/2013 22:33
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אין היום שום אלטרנטיבה סולידית במיוחד שהשווקים די יציבים זה הזמן להכנס ולהרוויח בסולידיול כמה אחוזים נאים זה כבר קרה מספר פעמים השנה
  סגור
 • 1.
  סגירת פערים?? הצחקתם אותי..
  אורי 22/08/2013 18:27
  הגב לתגובה זו
  4 0
  עדיין השחרים פה בקושי ירדו לעומת ירידות השערים החדות באג"ח הארוכות בארה"ב. זו רק התתחלה!
  סגור