יום רותח בשוק האג"ח: בגלל המדד - ה'שחרים' זינקו עד 0.6%

התנפלות על האג"חים בריבית קבועה. דודי רזניק מלאומי שוקי הון: "ההשפעה העיקרית במסחר היום בבוקר היא של מדד המחירים לנובמבר שהיה הרבה יותר נמוך מהתחזיות"
 |  (2)
דגל ישראל, צילום: Getty images Israel
שהפתיע את כל הכלכלנים ביום שישי נתן את אותותיו היום במסחר באגרות החוב הממשלתיות. תשואת השחרים של מדינת ישראל נפלו היום כשחלקם רושמו תשואת שפל של כל הזמנים.

"ההשפעה העיקרית במסחר היום בבוקר היא של מדד המחירים לנובמבר שהיה הרבה יותר נמוך מהתחזיות", הסביר דודי רזניק ל-Bizportal, מנהל מחקר בלאומי שוקי הון, "זהו המדד השלישי שהפתיע כלפי מטה. ירדנו מדרגה בסביבת האינפלציה לאיזור ה-1.5% לשנה, לכן יש ירידה בתשואות לאורך כל העקום בציפייה שבנק ישראל יורד את הריבית אולי כבר החודש ל-1.75%".

מי שהגיבו בחיוב למדד שהפתיע כלפי מטה הם כמובן האג"חים בריבית קבועה - ה'שחרים'. מחיר אג"ח ממשלתי שקלי 0323 0% ממשלתי שקלי 115 0% ממשלתי שקלי 0323 סגירה:115 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 מחזור:-- לעמוד ציטוט נתוני אג"ח גרפים ביצועים ריביות כתבות נוספות בנושא: (כלומר פדיון ב-2023) הוסיפה היום ב-0.57% והתשואה נופלת לכ-3.92%.

תשואת שחר 0323 בשנה האחרונה
תשואת שחר 0323 בשנה האחרונה


"מזה מספר שבועות שקרנות הנאמנות מגייסות כל שבוע כמיליארד שקל", רזניק מונה סיבות נוספות להתחזקותן של אגרות החוב, "כסף חדש מביא תשואות נמוכות. בנוסף, ראינו חזרה של משקיעים זרים לישראל. בתחילת השנה הם יצאו, אבל עכשיו הם חוזרים".

למרבה ההפתעה, הגידול בגרעון הממשלתי לא ממש משפיע על אמון המשקיעים בישראל. "הסיפור של הגרעון מוקפא כרגע. כל עוד אין ממשלה חדשה לא ניתן להגדיל עוד יותר את הגרעון. לאחר הבחירות הממשלה החדשה תצטרך לבצע קיצוצים נרחבים. נראה שבנתיים הנושא לא מדאיג את השוק".

מי שעושו את הכיוון ההפוך היום אלו מדדי התל בונד שהינם צמודי מדד ולכן מאבדים כעת מהאטרקטיביות שלהם. התל בונד 60 ירדב-שיעור קל של 0.1%.


התפרצות אינפלציונית?

בארה"ב הכריז הפדרל ריזרב על רכישות אג"ח נוספות בהיקף של 45 מיליארד דולר בשבוע שיצטרפו לרכישות של 40 מיליארד דולר בשבוע באג"ח מגובה משכנתאות. המשך פעילות ה'פד' עשויה לגרום להתפרצות שתשפיע גם על ישראל מזהיר רזניק, "החשש העיקרי הוא מפני אינפלציה בטווח של 5 שנים מהיום מה שמעלה את אגרות החוב הארוכות". אבל בנתיים, כל עוד העולם צומח באיטיות וסוגיית ה'צוק הפיסקלי' עשויה להפתר, האינפלציה נראית פחות מאיימת".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מספיק עם הכותרת הזו - על המסך כבר שבועות (ל"ת)
  ישראלי 24/01/2013 14:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  יום רותח בשוק האג"ח
  monel 18/12/2012 18:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לתת הסבר גם מה קרה היום 18/12/201 בשוק האג"ח-ים לא רק שכולם מבינים
  סגור