צוללת לתשואה של 600%, דיווח - ResCap בדרך להקפאת הליכים

מדובר באחת מחברות הפורטפוליו המגבות את תשלום הקרן. האג"ח צוללת ב-24% . Bizportal מנתח את הסיכונים והסיכויים של האג"ח הכי מטורפת בת"א
 |  (5)
מכה לגלובל פיננס 5:
האירוע ממנו חששו מחזיקי איגרות החוב של {גלובל פיננס5 אגח א} הולך ומתממש ומאיים על תשלום הקרן של האג"ח בתוך פחות משישה חודשים. בסוף השבוע האחרון חשפה סוכנות הידיעות בלומברג כי חברת ResCap (Residential Capital) עשויה להגיש בקשה להקפאת הליכים בתוך שבועות.

חברת ResCap הפועלת בתחום המשכנתאות היא אחת מחברות הפורטפוליו המגבות את תשלום הקרן. בתגובה, צונחות איגרות החוב של קורסות במסחר ב-24% ובמחזור מסחר ער לתשואה לפידיון של 600%. עם זאת, ניכר כי גם אם החברה תקרוס (בהתאם לדיווח) - הפגיעה בתשלום הקרן לא תהיה דרמטית.

בחודשים האחרונים סקרנו כאן בהרחבה את איגרות החוב של גלובל פיננס 5 והצבענו על הפוטנציאל הגדול לרווח אך באותה נשימה חזרנו על הסיכונים הגדולים הקיימים בחברה - שעלולים לסכן את הכסף של המשקיעים.

רקע

חברת גלובל פיננס 5 היא חברה ייעודית שבשליטת רמי ירדן (50%), ד"ר דוד כהן (16.7%) וגדעון תדמור (33.3%). במסגרת פעילותה, רכשה החברה עם כספי ההנפקה פיקדון מובנה מבנק UBS הנשען על פורטפוליו של 100 חברות גלובליות ותשלום הקרן תלוי באיתנותן של החברות ואי פשיטת הרגל שלהן עד לפדיון.

על פי תשקיף החברה, אם עד ה-20 ביוני 2012 לא תיפגע שכבת ההגנה כתוצאה מקריסת המוסדות המגבים של הנכס, הרי שבראשית ספטמבר 2012 ישולמו למשקיעים מלוא תשלומי הקרן, בתוספת ריבית כאשר הן מוצמדות למדד המחירים לצרכן.

המשבר העולמי בשנים האחרונות הוביל לקריסתן של מספר חברות אשר פגעו בשכבת ההגנה של החברה, דבר המסכן את תשלום הקרן של האג"ח. שכבת ההגנה המקורית של האג"ח עמדה על 5.6%, אולם מספר אירועי דיפולט הקטינו את שכבת ההגנה לרמה של 0.3%, נכון להיום.

ככלל, כל אירוע אשראי עשוי לפגוע בשיעור של עד 1% בשכבת ההגנה, אולם בפועל ייתכן כי אירוע אשראי יפגע בשיעור נמוך יותר, בשל "שיעור שיקום" המקטין את הפגיעה.

קריסתה של ResCap

בעוד תשומת הלב של המשקיעים כוונה עד היום לחברות מתחום המשכנתאות כגון רדיאן (סימול: RDN) וחברת מג'יק השקעות (סימול: MTG) מתברר שדווקא חברה אחרת - הנקראת ResCap שעד כה זכתה לתמיכה משמעותית מצד חברת האם Ally Financial אשר נמצאת בבעלות ממשלת ארה"ב בשיעור של 74% והייתה זרוע ההשקעות של חברת ג'נרל מוטורוס.

בסוף השבוע התפרסמו דיווחים על כך שחברת המשכנתאות תגיש בקשה להקפאת הליכים, זאת כחלק ממהלך למכירת נכסיה לחברת Fortress תמורת למעלה ממיליארד דולר. חברת ResCap היא חברה פרטית ולכן המאזן שלה אינו ציבורי.

בשבוע שעבר נכשלה חברת האם Ally במבחני הלחץ שבוצעו במערכת הבנקאית בארה"ב. בשנים 2008-2009 קיבלה חברת האם סיוע בהיקף של 17 מיליארד דולר מהממשלה ועד כה החזירה כ-5.4 מיליארד דולר בלבד. כחלק מהמאמץ לשפר את המאזן - מעריכות סוכנויות הדירוג כי Ally תפסיק להעמיד סיוע לחברת המשכנתאות הכושלת - דבר שיוביל לקריסתה. עם זאת, מחזיקי אג"ח של ResCap בהיקף של 800 מיליון דולר ובהם גם ג'ון פולסון הצהירו בעבר כי הם מתנגדים לפשיטת רגל של החברה.

מהן ההשלכות על גלובל פיננס 5?

אם אכן בסופו של דבר תקרוס חברת ResCap הרי שיהיה מדובר באירוע אשראי עבור מחזיקי האג"ח - אירוע שיקטין את תשלומי הקרן. במקרה המקסימלי שבו הקריסה תגרע 1% מהשווי ובהנחה שלא יחולו אירועי אשראי נוספים עד ה-20 ביוני, יקבלו מחזיקי האג"ח כ-38-39 אגורות. (כ-128 אגורות כפול 30%).

עם זאת, על פי מחירי ה-CDS, ניכר כי נכסיה של החברה אשר שווים היום כ-18 מיליארד דולר עשויים לספק הגנה למחזיקי האג"ח בשיעור של כ-0.4%-0.5%. (עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון בהיקף של 10 מיליון דולר עומדת על כ-5 מיליון דולר).

במקרה שכזה, עלולה להיגרע מהקרן של האג"ח כ-0.2%. (לאור שכבת ההגנה שעומדת על 0.3%). במקרה שכזה ייתכן כי מחזיקי האג"ח יזכו לקבל במועד הפידיון אפילו 100 אגורות על כל איגרת חוב (128 אגורות מוכפל ב-80%), פרמיה של כ-100% על מחיר השוק. החיסרון: אם יחול אירוע אשראי נוסף עד ה-20 ביוני, המשקיעים ייאלצו להיפרד ממיטב כספם - כיוון שאז האג"ח עלול להיפרע במחיר אפס.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  מדוע רק 38 אגורות
  רועי 18/03/2012 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם כרית הביטחון לא נעלמה לגמרי מדוע שיהיה החזר כל כך נמוך ?
  סגור
 • 4.
  זה קזינו רשמי ובחסות הבורסה לני" ע
  באופציות יש תרוצים 18/03/2012 13:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להבדיל מהאופציות, בהן מתורצת ההשקעה כ" הגנה" וסיפורי בדים מעין אלה, הסטראקצ' רים והאג" חים האלה הם קאזינו לשמו בין כתלי הבורסה....... ואני לא מבין משהו: אם אתם אוהבים להמר, למה לא תהמרו על אג" חים " בעייתיים" לכאורה, הנסחרים במחירים של 15-50 אגורות (כאלה שעפ" י הדו" חות ישולמו, לפחות בחלקן הארי) העומדים לפדיון בתוך שנה-שהתיים-שלוש. הרי אם תקבלו ריבית או שתיים - אתם בכסף שהשקעתם.....
  סגור
 • 3.
  בתקופה האחרונה עלתה חזק מדי. מוזר. מורצת? (ל"ת)
  שחר 18/03/2012 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  לכו לרולטה סיכוי יותר טוב (ל"ת)
  קובי 18/03/2012 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  לקנות!!! לא !!! למכור!!!! לא!!! לקנות!!!
  משקיע מבין גדול 18/03/2012 12:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לקנות ולמכור!!! בעצם למכור ולקנות!!!! הכי טוב לא לעשות כלום
  סגור