האם הקנאביס הוא בועה? בקצרה – לא

 | 
NIKI, צילום: יח"צ
הכותב הוא מייסד קרן הגידור זנית קפיטל המתמחה בשוק הקנאביס
בכל פעם שיש ראלי במניות הקנאביס צצים מומחים וטוענים שזוהי בועה, שזה כמו הקריפטו וזה רק עניין של זמן עד שהשוק יתפוצץ והמשקיעים יאבדו את כספם. אפשר להבין את אותם מומחים, התנודתיות בשוק על אחוזיה האסטרונומיים מאוד מזכירים את בועת הקריפטו של 2017 אך מדובר בחיה שונה לחלוטין.
הטעות בהשוואת שתי העולמות מתחילה בכך שמשווים את התנהגות השווקים אחד לשני ולא את נכס הבסיס. המטבע הדיגיטלי הוא רעיון, הקנאביס הוא מוצר צריכה. 
כדי שרעיון יצליח, מספיק אנשים צריכים להאמין בו. הרעיון העומד מאחורי המטבע הדיגיטלי הוא כלכלה חופשית, סחר ללא גבולות וללא מתווכים. מספיק אנשים האמינו ברעיון כדי לייצר סביבו תודעה וגם אלמנט מסוים של ערך. אבל מה הוא אותו ערך? למה אנחנו משווים את המטבע? האם הוא שווה עגבניה? האם הוא שווה מכונית? האם הוא שווה בית? קשה להעריך את שוויו ושם טמונה הסיבה לתנודתיות הקיצונית בשוק המטבעות.
בקנאביס המקרה הוא שונה. שוק הקנאביס הוא שוק קיים, אמנם הוא שוק שחור אך הוא מציית לאותם כללים כלכליים, ותהליך הליגליזציה שהולך ונהיה יותר פופלרי מסביב לעולם הוא בסך הכל הלבנה. לוקחים שוק קיים ומספחים אותו תחת מטריית הפיקוח והמיסוי. עובדה זו מקלה על ניתוח השוק היות וכבר קיים קונצנזוס למחיר המוצר, קיימות הערכות בנוגע לכמות המשתמשים ופופולריות המוצר. אפשר לבצע מחקר מספיק איכותי כדי לקבוע שווי עתידי ריאלי למניית קנאביס.
אז למה השוק הזה כל כך תנודתי? את השאלה הזאת צריך לפרק לשתיים – מה מתדלק עליות? ומה מתדלק ירידות?
עליות -FOMO  (החשש מלא להיות חלק ממשהו) - רוב הכסף הזורם לתוך מניות הקנאביס הוא ״כסף פשוט״, כסף של אנשים מהישוב ללא הרבה ידע בהשקעות או בערכות שווי. אותם אנשים שמעו על האחוזים הפנומנליים שמניות קנאביס עשו לאחרונה והם רוצים להיות חלק מהחגיגה. הם קונים את חלום ההתעשרות המהירה או הכסף הקל והם קונים אותו בכל מחיר ללא בדיקה יסודית וללא הבנה אם מחיר המניה מנופח או לא. 
נגישות – שוק הקנאביס הוא סקטור חדש בשוק ההון. אין היום מדד רשמי שעוקב אחרי חברות קנאביס ולפני 2017 גם לא הייתה תעודת סל או קרן נאמנות המוקדשת לסקטור, בנוסף קרנות גידור ומנהלי תיקים מעוניינים להגדיל חשיפה לסקטור הקנאביס. נצבר כסף מוסדי שמחפש השקעה בסקטור אך מוסדיים בהיותם מוסדיים כפופים לכללים פנימיים המגבילים אותם לבורסאות מסוימות.
 לא כל גוף מוסדי ישקיע בבורסת OTC בה נסחרות רוב מניות הקנאביס היום בעולם כיוון שדרישות הדיווח לבורסה זו אינן מאוד מחמירות כמו בבורסאותהבכירות וזה מקשה על ניתוח החברות ברמה הבסיסית ביותר. גוף מוסדי יעדיף להשקיע בנסדאק או ב-NYSE. הבעיה היא העדר נכסים בבורסאות אלה. נכון למועד כתיבת שורות אלה ישנן 3 מניות קנאביס רשומות בבורסאות הבכירות והכסף מתפזר בין שלושתן מה שמנפח את מחירי המניות המדוברות. מקרה הנגישות דומה גם אצל משקיעים פרטיים. לא כל ברוקר נותן את האופציה ללקוחותיו להשקיע בבורסאות הקטנות ואותם משקיעים נאלצים לקנות את אחת משלושת החברות בבורסאותהבכירות אם ברצונם להיות חשופים להשקעה בקנאביס.
ירידות - אי וודאות –מה שמניע את צמיחת השוק הם 2 דברים - דעת קהל ורגולציה. סקר גאלופ העוקב אחרי דעת הקהל האמריקאית בנוגע לחוקיות הקנאביס מראה כי בשנת 1969 12% מכלל אוכלוסיית ארה״ב הייתה בעד ליגליזציה מלאה לעומת 64% בשנת 2017. דעת הקהל הכללית היא חיובית וגם הרגולציה פותחת שווקים גיאוגרפיים חדשים בקצב גבוה, אך ההשקעה במניות קנאביס בנויה על ציפיות וכאשר הציפיות לא מתגשמות זה עלול גרום לפאניקה ולצלילה במחירי המניות. בארה״ב כ-30 מדינות אישרו שימוש בקנאביס רפואי וכ-10 מדינות אישרושימוש בקנאביס לצרכי פנאי. ציפיית המשקיעים בארה״ב היא שקליפות הרגולציה ימשיכו להתקלף עד לכדי ליגליזציה מלאהבכל ארה״ב. כאשר קורה אירוע שאינו עושה יד עם ציפיות המשקיעים כדוגמת התבטאותו של ג׳ף סשנס (התובע הכללי של ארה״ב) שאמר כי הוא בעד חידוש אכיפה כנגד קנאביס זה שולח את השוק לצלילות.
Sell The News – כפי שכבר צוין מחירי המניות בסקטור הקנאביס נקבעות בין היתר ע״י ציפיות המשקיעים. אירועים מרכזיים בעולם הקנאביס תופסים במה מרכזית בתקשורת בדרך כלל קרוב למועד התרחשותם. המשקיעים נוטים לקנות מניות בציפייה לחדשות האמורות להתפרסם כדוגמת תחילת מכירות הקנאביס בקליפורניה בתחילת 2018 ותחילת המכירות בקנדה באוקטובר 2018 וביום הפרסום הם מוכרים את מניותיהם ונהנים מהרווחים שנצברו על פני התקופה עד לפרסום החדשות.
הגל החמישי של אליוט – עקרון הגלים של אליוט טוען שהפסיכולוגיה של המשקיעים נעה כמטוטלת בין אופטימיות לפסימיות. הגל החמישי הוא המסוכן ביותר. הגל החמישי נוצר לאחר שהשוק כבר ביצע עליה מכובדת אך האופטימיות הופכת לחמדנות ומשקיעים שחוו עליות אינם נועלים רווחים כיוון שיצר החמדנות משתלט עליהם ומכניס בהם תקווה לעליות נוספות. בשלב זה מצב השוק הוא נפיץ כיוון שיחד עם התקווה לעליות ישנו חשש לתיקון במחירים ואכן ברגע שמתחיל התיקון האופטימיות הופכת לפסימיות, החמדנות הופכת לפאניקה ומשקיעים מוכרים את המניות בכל מחיר מה שמוביל את השוק לצלילות אגרסיביות.
שוק הקנאביס הוא איננו בועה. הוא תנודתי כמצופה משוק הנמצא בחיתוליו. השוק ימשיך לצמוח אורגנית ככל שעוד מדינות יפתחו את שעריהן לצמח. בדומה לשווקים אחרים הנולדו מאפס כגון תעשיית הרכב בתחילת המאה ה-20 ותעשיית האינטרנט בתחילת המאה ה-21 לא כל מניות הקנאביס ישרדו ויהפכו לתאגידים אבל אלה שכן יסחרו במחירים שישימו את המחירים של היום ללעג בדיוק כמו אמזון וג׳נרל מוטורס.

 מאת: ניקי ניקיטנקו 

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה