תשאל עורך דין

 | 
TISHAL, צילום: יחצ
ידע משפטי יכול לעזור לבעלי עסקים ועצמאיים במגוון רחב של סיטואציות ומצבים רגישים. מה עושים מול לקוח שמתעכב בתשלום, מה בודקים לפני שחותמים על חוזה ואיך מעסיקים עובדים כחוק? הנה כל התשובות
ניהול עסק עצמאי הוא משימה מורכבת מכפי שנהוג לחשוב. בעל העסק נדרש לקחת אחריות על נושאים שונים ולעיתים הוא מבצע פעולות בתחומים שבהם אין לו ידע קודם. כמובן שתמיד אפשר ללמוד תואר שני במשפטים ללא משפטנים על מנת להרחיב את הידע ואת ארגז הכלים, אך רוב בעלי העסקים לא יכולים להרשות לעצמם את ההשקעה של הזמן והכסף.
הפתרון לבעיה הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע ולערב עורך דין בכל מקרה של דילמה או התלבטות. כך נוהגים כחוק ומונעים סנקציות, עיכובים בתשלום ובעיות מיותרות. כמו כן, יש לפחות 3 מצבים שבהם ידע משפטי יכול לעזור לעצמאיים ואולי להציל להם את העסק:
1. לקוח מתעכב בתשלום
כל בעל עסק מתמודד לפחות פעם אחת בשנה עם מצב שבו לקוח מתעכב בתשלום. זה מתחיל בדרך כלל בבקשה להארכה מצד הלקוח, אך עלול להסתיים במפח נפש. מבחינה משפטית, בעלי עסקים יכולים להגיש תביעה נגד לקוחות ולפנות לבית משפט לתביעות קטנות. בפועל המצב כמובן מסובך יותר ובעלי עסקים רבים פשוט מוותרים מראש על התענוג.
מעורבות של עורך דין יכולה להרתיע לקוח שמתעכב בתשלום. לרוב, מכתב רשמי שחתום על ידי עורך דין עושה את העבודה. מבחינת בעל העסק מדובר בהוצאה קטנה של כמה מאות שקלים בלבד, אך לטווח הארוך יש לזה משמעות גדולה.
2. מעמד חתימה על חוזה
בעלי עסקים חייבים להגיע לכל מעמד חתימה על חוזה בליווי עורך דין. זה הגורם היחיד שיכול לייצג את האינטרסים שלהם ולהגן עליהם מפני סעיפים, דינים, תקנות וחוקים שהם לא מכירים. מעורבות של עורך הדין במעמד חתימה החוזה עולה גם היא כסף, אולם זו השקעה משתלמת.
בנוסף, עם הזמן לומדים בעלי עסקים כיצד להתנהל גם בכל הנוגע לחתימה על חוזים. סביר להניח שלאחר מעורבות חד פעמית של עורך דין יוכלו אותם בעלי עסקים להתנהל באופן עצמאי בעתיד ולחסוך לעצמם את ההוצאות על שכר הטרחה.
 
3. העסקת עובדים
דיני עובדים מחייבים מעסיקים מכל התחומים במשק. לא כדאי לבעלי עסקים לסבך את עצמם עם הנושא הזה ועליהם לגייס עורך דין שמכיר את התחום מקרוב. שירותי ייעוץ משפטיים יכולים לסייע לבעלי עסקים בגיוס עובדים, בהתנהלות שוטפת מולם או בחלילה במקרים שבהם מוגשת נגדם תביעה.
כמו כן, דיני עובדים משתנים לעיתים קרובות וכפופים להוראות החוק של משרד העבודה. הדרך היחידה לעקוב אחר הנושאים הללו היא להתייעץ עם עורך דין, או לפחות להרחיב את הידע המשפטי באופן עצמאי ובעזרת קורסים והכשרות.
 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה