חושבים על החלפת קריירה?

 | 
HOSHVIM, צילום: יחצ
החלפת מקום עבודה היא עניין שכיח שמשותף לגברים ונשים בכל תחומי המשק. החל מהתזמון, דרך הכנות בחיים האישיים ועד מצב החשבון בבנק – הנה כמה נושאים שצריך לחשוב עליהם
שוק העבודה המודרני הוא בעל מאפיינים ייחודיים שלא היו קיימים בעבר. כיום למשל שכיח מאוד להחליף 3-4 קריירות במהלך החיים וכמעט אף אחד לא חושב לסיים אותה באותו מקום עבודה שבו הוא התחיל. זו שאיפה שמשותפת לגברים ונשים בכל הגילאים וניתן לראות ביטוי שלה בכל התחומים במשק. יתרה על כך, לא מדובר על תופעה ישראלית אלא במגמה עולמית.
עם זאת, המחשבה על החלפת קריירה כרוכה במענה על מספר שאלות ובעיקר בהכנה מוקדמת. ההכנה חלה על היבטים שונים בחיים האישיים, על התא המשפחתי וכמובן על חשבון הבנק. הנה למשל כמה נושאים שצריך להתייחס אליהם בכובד ראש:
בחירת התזמון
שאלת מיליון הדולר היא מתי לעזוב את מקום העבודה הנוכחי על מנת להחליף קריירה. בנוסף, צריך לקחת בחשבון את ההבדלים בין התחומים. לימודי הוראה למשל אפשר ללמוד בכל גיל, אך הסבה לסיעוד תתאים יותר לצעירים כי העבודה כרוכה במאמץ פיזי לא מבוטל.
התזמון חייב לעלות בקנה אחד עם מידת שביעות הרצון ממקום העבודה הנוכחי ועם מערכת היחסים מול המעסיק. מי שצפוי לקבל העלאה בשכר לדוגמא לא ימהר להחליף קריירה, בעוד מי שכבר נמצא בדרגת השכר המקסימאלית ומרגיש שאין לו לאן להתקדם ייאלץ לארוז את המשרד ולהמשיך הלאה. גם כאן צריך לבחון כל מקרה לגופו ולבחור את התזמון בצורה כמה שיותר אופטימאלית.

מה לקחת בחשבון מבחינה כלכלית?
הכנה כלכלית דורשת גמישות מסוימת מצד אנשים שחושבים על החלפת קריירה. הגמישות עשויה לבוא לידי ביטוי בעבודה כפרילנסר תוך כדי ההסבה והלימודים במידה וזה משתלם, או לחילופין בנטילת הלוואה למימון ההכשרה החדשה. אין רגע אחד ספציפי שמתאים לכולם ובו "נכון" כלכלית לערוך שינוי בקריירה, אך התשתית הפיננסית חייבת להיות מספיק יציבה ומבוססת.
יש כמה צעדים חסכוניים שאותם ניתן לבצע כאשר חושבים על החלפת קריירה ועוד לא מגיעים להכרעה סופית. ראשית, צריך לערוך התאמות בתא המשפחתי ולהדק את החגורה. כדאי ליצור מצב שבו ההכנסות מתאימות למשק הבית ולדחות הוצאות גדולות. שנית, רצוי לזכור שבתקופת הלימודים או ההתמחות מרוויחים הרבה פחות. הכנה כלכלית לזה תדרוש לעיתים פתיחת תכנית חיסכון ומעורבות של יועצים פיננסיים ונציגי בנקים.
בסופו של דבר, המטרה של החלפת קריירה היא לשפר את איכות החיים ואולי גם להרוויח שכר גבוה יותר. תהליך ההסבה אורך זמן ודורש סבלנות אך ניתן להגדיל את סיכויי ההצלחה שלו אם מתכוננים אליו בצורה נכונה. כמו כן, תמיד ניתן לבקש עזרה מגורמים אובייקטיביים ואנשי מקצוע ולגלות גמישות מסוימת מבחינת התזמון.
 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה