חשיפה - מהו המולטי טרנד החדש בהשקעות נדל"ן בארה"ב?

 | 
PIZPOINT.jpg, צילום: יח"צ
מהי השקעת ה-Multi Family  ומדוע היא הפכה לטרנד ההשקעות המוביל בקרב אלפי ישראלים.
השקעות הנדל"ן בארה"ב הפכו מזמן לאפיק ההשקעה המוביל בקרב אלפי ישראלים. אם בתחילה ישראלים רבים בחרו להשקיע בדירות מסוג 'סינגל' (בית פרטי או דירה בודדת), הרי שכיום ישראלים רבים גילו את השקעות הנדל"ן מסוג Multi Family - מתחם דירות קיים, מאוכלס בדיירים ומיועד להשכרה בלבד. מתחם זה מונה בין עשרות למאות דירות הרשומות בטאבו כיחידה אחת.
אז אילו מסלולים קיימים בהשקעות Multi Family ומה הופך השקעה זו לטרנד כל כך חם ושמרני בתחום ההשקעות הנדל"ן בארה"ב? 
 
לפני הכל: כדאיות ההשקעה בנדל"ן בארה"ב
חוסר הכדאיות של אפיקי החיסכון הבנקאיים בארץ ואף השקעות בשוק ההון, הביאו ישראלים רבים לבחור באפיק ההשקעה בנדל"ן. אולם, גם לאחר ההחלטה על אפיק ההשקעה, עדיין נשאלת השאלה: האם כדאי להשקיע בנדל"ן בארץ, או שכדאי להשקיע בנדל"ן בחו"ל?
בתקופה בה שר האוצר משה כחלון הצהיר מעל כל במה כי הוא מתכוון להעביר את חוק מס דירה שלישית, שוק משקיעי הנדל"ן למגורים בארץ התערער, המשקיעים עברו לחפש אלטרנטיבות מעבר לים, שגרם  לקיפאון שהביא לירידות מחירים
 
בדיקה של הנתונים מגלה, שמבין המדינות המומלצות להשקעות נדל"ן, ארה"ב מובילה מכמה סיבות מרכזיות:
  • מחירי הקרקעות בארצות הברית נמוכים יחסית, כך שרף הכניסה להשקעות נדל"ן נמוך מלכתחילה, בטח בהשוואה לישראל.
  • הצפי לתנודות בשוק השכירות בארה"ב מצביע על מגמה חיובית ומתונה יותר לאורך שנים.
  • מעבר לכך, שוק השכירות בארצות הברית נחשב למפוקח יותר, גם מבחינת ההגנה על המשכירים ובעלי הנכסים.
  • מעצם גודלה וריכוז של מספר מטרופולינים גדולים כמו לוס אנג'לס, יוסטון, מיאמי ואטלנטה, ארה"ב טומנת בחובה הזדמנויות נדל"ניות רבות יותר.
 Multi Family  קצת על השקעות
השקעות ה- Multi Family  או "מקבצי דירות" כפי שנהוג לכנותם במקומות רבים, הם מתחמי דירות משותפים, מעין קומפלקס, שכולל מבנה אחד עד כמה מבנים בהם יחידות דיור רבות להשכרה, ובו קיימים שירותים רבים המשדרגים את רמת החיים של הדיירים, כגון בריכת שחיה, חדר כושר, חדרי כביסה ועוד. ככלל, מתחמי הדירות הללו אינם תופעה חדשה, אולם הודות לביקוש הרב לדירות להשכרה מחד והדרישה לעלייה ברמת החיים מאידך המתקיימים בארצות הברית, ה- Multi Family  ללא ספק התקדם כמה צעדים קדימה.
 
מבחינה סטטוטורית, ה- Multi Family ניתנים לרכישה רק כקומפלקס כלומר, ללא יכולת לרכוש ולהשכיר רק דירה אחת או כמה דירות בודדות, שכן ה- Multi  Family  רשום בטאבו כאמור, כיחידה אחת. עם זאת, בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר ישראלים רוכשים מתחמים שכאלה, בין אם עצמאית ובין אם בשותפות עם בעלים נוספים, ונהנים מיציבות כתוצאה מהתפוסה הקבועה של שוכרים לאורך זמן תוך קבלת תשואה שוטפת.
 
מהם יתרונות רכישת ה- Multi Family  על פני דירות בודדות?
על אף ההתאוששות ממשבר הסאב פריים שהתרחש בארה"ב בשנת 2008, מרבית האמריקאים עדיין מעדיפים לשכור דירה מאשר לקנות אחת כזו ולהתחייב למשכנתא.  מכאן שהדרישה של הציבור האמריקאי למתחמים שכאלה רק עולה, וניתן להעלות את שכר הדירה והתשואה מהנכסים, בטח אם משקיעים מעט בשיפוץ וטיפוח הדירות הקיימות. שנית, עצם ההשקעה במתחם הכולל מספר רב של דירות מבטיח הכנסה קבוע למשכירים, גם  אם חלק מהדירות לא תהיינה מאוכלסות. יתרון נוסף של השקעה מסוג Multi Family הוא  מגוון מסלולי ההשקעות:
  • Multi Family  במסלול יזמי
 במסלול זה מאתר היזם  בניין דירות קיים, משביח אותו בזמן מהיר, כך שהמשקיעים נהנים גם מהכנסה שוטפת ומתשואה מניבה וגם מרווח על ההון בעת המכירה כתוצאה מתהליך ההשבחה. במסלול זה חשוב לבדוק כי היזם מביא עימו חברת ניהול מקומית בעלת ניסיון, שתטפל בניהול הנכס מא' ועד ת' ובמציאת שוכרים, על מנת להבטיח למשקיע ראש שקט.
  • Multi Family  במסלול יזמי
 במסלול זה היזם מאתר קרקע בארה"ב, בודק לעומק את פוטנציאל הרווח ובונה בעזרת גורמים מקומיים בניין חדש. במסלול זה פוטנציאל הרווח הוא גבוה בהתאם לתכנית העסקית שנבנתה לפרויקט ומשך הזמן הדרוש לסיומו.
 
אחת החברות הבולטות בתחום השקעות Multi Family בארה"ב הינהSDB . שרוליק חנוך ודן ליברמן המייסדים והמנהלים המשותפים בחברת SDB הם שני חברי ילדות 
שהחלו את פעילותם העסקית ברכישת דירה בבאר שבע ועד ניהול אלפי דירות בפרויקטים שונים בארץ ובחו"ל. החברה פועלת מזה עשור בתחום השקעות הנדל"ן בארץ ובעולם והיא מסייעת למאות משקיעים למצוא את מסלול ההשקעה המתאים להם. חברת SDB  פועלת ע"פ מודל השקעות ייחודי שפיתחה, ומבוסס על וותק, ניסיון והצלחה בארץ ובעולם:
מאתרים – איתור נכסים במיקומים המהווים את  הדבר הבא בשוק הנדל"ן העולמי.
מנתחים – צוות המומחים של החברה בודק את הנכס ואת פוטנציאל הרווח הגבוה ביותר.
משקיעים - גיוס המשקיעים וחלוקה מהירה של הרווחים

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה