22:09 סגירה מעורבת בוול סטריט: הנאסד"ק איבד 0.3% בלבד, אפל איבדה 2.4% >>

21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר בשווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

19:09 אדובי: הכנסות של 8.7 מיליארד דולר לשנת 2018, מניית החברה טיפסה 12% >>

16:16 הדולר היציג נקבע על 3.50 שקלים, האירו על 4.14 שקלים

15:34 ירושלים: חרדים מפגינים בכיכר השבת וחוסמים את תנועת הרכבת הקלה

14:36 בולטות בת"א: כיל יורדת 2.2%, דלק קבוצה יורדת 1.5%

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

כמה טיפים לריאיון עבודה מוצלח

 | 
למד לשווק את עצמך
Share

אתם מעוניינים להתקבל למקום עבודה כלשהו ורוצים להרשים בראיון העבודה? סיימתם תואר אקדמי ומעוניינים לבנות קריירה? מעוניינים שיבחרו דווקא בכם להשתתף בתוכנית מציאות בטלוויזיה מתוך אלפי מתמודדים ולא יודעים איך?


ד"ר יניב זייד - "דוקטור שכנוע" - מומחה בינלאומי לשכנוע, יועץ עסקי ושיווקי ומחבר הספרים רבי המכר "לדבר בפני קהל", "לדבר בפני לקוח", "שכנעת אותי!" ו"שכנעת אותי שוב!" - מספק לכם מדריך קצר וקולע, שמגלה כיצד לשווק את עצמכם בצורה הטובה ביותר.
 
כל אחד מכם נדרש לשווק את עצמו בשלבים רבים בחייו – כאשר הוא מתמודד על משרות, כאשר הוא מתחרה בתחרויות, כאשר הוא מתראיין בראיון עבודה, ועוד. ברוב המקרים מדובר בסיטואציות מאד מלחיצות – אתם נדרשים לדבר לפני מישהו זר, במשך פרק זמן מאד קצר, לעשות עליו רושם טוב ולשכנע אותו לבחור דווקא בכם. מה עושים? לפניכם לקט של עצות ו"טיפים", שיסייעו לכם לשווק את עצמכם בצורה טובה ויעילה יותר.
 
א.הגדירו את היתרון היחסי שלכם
 הכלל החשוב ביותר לשיווק עצמי, כאשר אתם מתמודדים על מקום עבודה או נמצאים בתחרות כלשהי עם אנשים נוספים, הוא להגדיר לכם ולאחרים מהם היתרונות היחסיים שלכם – כלומר, מהן התכונות הספציפיות שלכם, שהופכות אתכם לטובים יותר מאחרים. צריך לזכור, שהשאלה הראשונה שעוברת במוחו של כל מראיין כשהוא נדרש לבחור מועמד אחד מתוך עשרות מועמדים, למשל, היא – "למה לקחת דווקא את המועמד הזה ולא מועמד אחר?"
 
כיצד עושים זאת? לפני הראיון אתם צריכים לשאול את עצמכם את השאלה: "במה אני יותר טוב מאחרים?" או "מהם היתרונות היחסיים שלי?" ולהכין תשובות לשאלות אלו, עליהן תדברו בראיון – חישבו על שלושה יתרונות שלכם (כגון כושר ביטוי גבוה, ניסיון בתחום, יחסי אנוש טובים, כישורים מיוחדים וכו') או תכונות טובות שלכם (כגון חריצות, אמינות, איכפתיות ועוד), שמבדילות אתכם מאחרים. כמובן, שיש להתאים את אותן תכונות לתכונות הנדרשות מהתפקיד עליו אתם מתמודדים.
 
כשאתם מתראיינים למקום כלשהו, אתם למעשה משווקים את עצמכם למראיין, כמו מוצר, ולכן עליכם להכין ולהציג מעין "כרטיס ביקור" של עצמכם, כששלוש התכונות הטובות האלו שלכם הן המפתח.
 
ב. התכוננו לראיון
הכנה טובה היא המפתח להצלחת הראיון. לפני הראיון חישבו מה יכולים לשאול אתכם והתכוננו בהתאם. כך, למשל, אם סביר להניח שידרשו מכם ידע בנושאים מקצועיים כלשהם, לימדו את הנושאים על בוריים, לפחות בכל הקשור לתחום הספציפי עליו אתם מתמודדים. שאלו את עצמכם מהו "הערך המוסף" שהאנשים שיבחנו אתכם מצפים לקבל מכם. מומלץ גם לחשוב על שאלות שאתם עלולים להישאל עליהן, ולחשוב על מענה.
 
סוג ההכנה משתנה מראיון לראיון, אולם מומלץ להתייחס לכל ראיון שמשתתפים בו כאל ראיון גדול וחשוב, גם אם אתם "לא ממש לחוצים" להתקבל לאותו מקום. להכנה יש השפעה ישירה על סיכויי הקבלה שלכם כאשר תגיעו מוכנים יותר לראיון, הביטחון שתקרינו בהופעתכם ובתשובותיכם ישפיע מאד על הדימוי שלכם כלפי חוץ.
 
ג. לימדו על מקום העבודה ועל המראיינים
האנשים אותם עליכם להרשים משתנים מאירוע לאירוע. משווק מוצלח מזהה את תכונות האדם העומד מולו ומתאים את תוכן דבריו ואופן הצגת הדברים לאותו אדם. נסו לקבל כמה שיותר מידע, לפני הראיון, על מקום העבודה (כגון מה נדרש שם מעובדים ומהי מהות העבודה) ועל האנשים שאתם מתעתדים לדבר מולם בראיון (כגון מה עיסוקם, מה רמת השכלתם, מהם תחומי העניין שלהם, מה האינטרסים שלהם). ככל שתצברו יותר מידע כזה, כך יגדלו סיכוייכם לעניין את המראיינים ולעשות עליהם רושם חיובי.
כיצד משיגים את המידע? ניתן למשל לשאול מכרים שעבדו עם מקום העבודה, או שמכירים את המראיינים. מומלץ לשאול אנשים  שהתמודדו על מקום במקום העבודה או בתחרות, ומומלץ עוד יותר להתייעץ עם אנשים שגם התקבלו למקום העבודה (כלומר עברו בהצלחה את אותן בחינות שאתם עומדים לעבור).
 
ד. איספו המלצות
כדאי להביא לראיון המלצות של אנשים שמכירים אתכם משלבים שונים בחיים – מורה מבית הספר, מפקד בצבא, מנהל מעבודה קודמת, וכו'. חשוב שההמלצות תתמוכנה במסר שאתם מתכוונים להעביר. לדוגמא, אם אתם מתכוונים לומר שיש לכם יחסי אנוש טובים, או שאתם "מובילים חברתיים", מומלץ שההמלצות שתביאו יציינו את יחסי האנוש הטובים שלכם, אחרת תיראו לא אמינים בזמן הראיון.
מומלץ שההמלצות יהיו באורך של מספר פסקאות ולא רק כמה שורות בודדות, וכן מומלץ שהממליץ יהיה בעל דרגה גבוהה ככל האפשר (לדוגמא, עדיפה המלצה של מנהלת ביה"ס על פני המלצה של מורה באותו ביה"ס).
 
ה. היו ממוקדים בזמן הראיון
הזמן שיקציבו לכם לשווק את עצמכם הוא משאב יקר ויש לנצל אותו כראוי. אנשים נוטים לאבד עניין במהירות, ויכולת הקשב שלהם נפגעת. לכן, חישבו לפני הראיון כמה זמן יינתן לכם כדי להציג את דבריכם, ותכננו אותו בהתאם. כך, למשל, התמקדו בעיקר ולא בטפל בדבריכם, בהתאם למסר העיקרי שאתם מעוניינים להעביר. עליכם להסביר למראיינים "מה יוצא להם מזה" – למשל, איך האינטרס של מקום העבודה יבוא לידי ביטוי אם יעסיקו דווקא אתכם. אם שואלים אתכם שאלות, יש לענות על השאלות בצורה שמסייעת למסר שאתם רוצים להעביר.
 
חשוב גם להקשיב למראיינים. הרבה פעמים אנחנו מכינים נאום מראש, באים "טעונים" ומוכנים ומדברים ברצף, אבל שוכחים לתת לצד השני להתבטא.  צריך להקשיב ולכבד את האנשים שמולכם, ואז תקבלו כבוד בחזרה ויקשיבו לכם.
 
ו. הפגינו קור רוח וביטחון עצמי
כשאתם משווקים את עצמכם, עליכם תמיד לשדר קור רוח וביטחון עצמי בהופעתכם ובדיבורכם. לא משנה מה אופייכם וכיצד אתם מתנהגים בחיי היום יום כשאתם מופיעים בפני אנשים שבוחנים אתכם, עליכם לתת להם תמיד תחושה שאתם בטוחים בעצמכם, שולטים בחומר, קרי רוח ומוכנים לכל הערה ושאלה שלהם. זיכרו - קל מאד לקלקל תדמית, וקשה מאד אחר כך לתקן את התדמית הזו. אסור לכם לשדר חוסר בטחון עצמי, או חוסר בטחון במסר שאתם מעבירים – אם אתם לא תאמינו במה שאתם אומרים – אף אחד לא יאמין.
 
לסיכום, כלים אלו יסייעו בידיכם לשווק את עצמכם בצורה טובה יותר וליצור אינטראקציה ויחסי קירבה עם האנשים שיבחנו אתכם (דבר שיגדיל בצורה משמעותית את סיכויי הקבלה שלכם).
 
אתר הבית של "דוקטור שכנוע"
לכנס הקרוב של ד"ר יניב זייד
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.