חברת CDx מקבוצת מרחביה מתקרבת לשוק האמריקאי: הצלחה בתוצאות הביניים בניסוי לאבחון סרטן הערמונית

 |  (2)
בשוק הביומד
חברת מרחביה אחזקות דיווחה היום (ד') כי ענקית הרפואה האמריקאית קליבלנד קליניק (Cleveland Clinic) עדכנה את החברה בתוצאות ביניים מהניסוי הקליני שמבצעת חברת CDx, בה מחזיקה מרחביה בשותפות עם קליבלנד קליניק, ומהן עולה כי בדיקה חדשנית של CDx לאבחון מוקדם של סרטן הערמונית, IsoPSA, הצליחה להשיג תוצאות יעילות וסגוליות עדיפות על פני הבדיקה הסטנדרטית בשוק ועשויה להפחית ביצוע בדיקות ביופסיה מיותרות.
הבדיקה שפיתחה CDx מאפשרת לאתר ולהעריך שינויים במבנה החלבון ולהבחין בדרגת חומרת הסרטן של המטופלים, כך שניתן יהיה להקדים טיפול ולהגדיל משמעותית את סיכויי הצלחת הטיפול. המחקר הקליני כלל 6 מרכזים רפואיים ו-132 מטופלים נכון להיום ובדק את היכולת של IsoPSA להבחין בין מטופלים עם רמת סיכון שונה, בשלבים מתקדמים של סרטן (Gleason ? 7) או בשלבי מחלה נמוכים (Gleason = 6).
כל המשתתפים במחקר הנם מטופלים אשר על פי בדיקות ה-PSA הקיימות נאלצו לעבור בדיקת ביופסיה פולשנית, בשל רמת PSA גבוהה. המחקר השווה בין בדיקות דם הפשוטות שנותחו בעזרת בדיקת ה-IsoPSA של CDx לבין ממצאי בדיקות הביופסיה. על פי התוצאות, בדיקת ה-IsoPSA הצליחה לזהות בדיוק של 97% חולים בסיכון נמוך להתפתחות סרטן אגרסיבי, אשר ניתן היה לחסוך מהם את בדיקת הביופסיה. בנוסף הבדיקה זיהתה בדיוק של 86% חולים בסיכון גבוה להתפתחות סרטן ערמונית אגרסיבי. תוצאה אשר מצריכה בדיקת ביופסיה.
בקליבלנד קליניק מעריכים כי החלפת בדיקת סרטן הערמונית, המבוססת כיום על מדידת ריכוז כמות החלבון בדם, בשיטה החדשה העוקבת אחר השינויים במבנה החלבון תאפשר לאבחן סרטן בשלב מוקדם ולהימנע מביצוע ביופסיות מיותרות. 
סרטן הערמונית הינו גורם התמותה הסרטני הגבוה בארצות הברית בקרב גברים לאחר סרטן הריאות ואוכלוסייה של כ-90 מיליון איש בארה"ב בלבד נמצאת בסיכון ללקות במחלה. על פי המכון הלאומי לסרטן בארה"ב, הבדיקות הנהוגות כיום סובלות מיעילות מוגבלת ביותר שבאה לידי ביטוי בכך שרק בכ-25% מהמקרים בהם הבדיקות חיובית אכן מתגלה מקרה סרטן. 75% מהמקרים בהם הבדיקות מעידות לכאורה על קיום סרטן מתגלות כטעות באבחון ומאלצות את מערכת הבריאות האמריקאית בביצוע ביופסיות שלא לצורך. למיטב ידיעת החברה, מתבצעות כיום כ-20 מיליון בדיקות לאבחון סרטן הערמונית בארה"ב בשנה ופוטנציאל החיסכון השנתי בשימוש בבדיקה החדשנית כולל הפחתה של קרוב ל-1 מיליון ביופסיות שאינן מחויבות המציאות וחיסכון של עד 4 מיליארד דולר למערכת הבריאות האמריקאית.
אריק קליין, יו"ר מכון גליקמן לאורולוגיה וכליות במרכז הרפואי קליבלנד קליניק: "בדיקות הדיאגנוסטיקה הקיימות לסרטן הערמונית נשענות על ביו-מרקרים אשר יכולים להיות מושפעים מגורמים פיזיים אשר אינם קשורים לסרטן. תוצאות המחקר החדש מראות כי שימוש בטכנולוגיה הבוחנת שינויים במבנה חלבון ה-PSA יעילה יותר בזיהוי סרטן ויכולה למנוע בדיקות ביופסיות מיותרות בחולים בעלי סיכון נמוך".
אלי ארד, מנכ"ל מרחביה, אמר: "אנו שמחים מאוד על ההצלחה בתוצאות הביניים בניסוי החשוב שמבצעת CDx. תוצאות אלו מקרבות בדיקה ייחודית זו לשוק האמריקאי וישמשו את החברה בהאצת פיתוח מוצריה הנוספים על בסיס טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך זו. עבורנו במרחביה, תוצאות אלו מהוות עדות להצלחת אסטרטגיית ההשקעות שלנו בביומד, ובכוונתנו להמשיך ולבחון השקעות נוספות בתחום והשאת ערך למשקיעים".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מרחביה
  אנונימי 07/06/2016 22:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם הכל טוב למה המניה יורדת
  סגור
 • 1.
  סליחה אבל לא הבנתי מה שם המניה ? (ל"ת)
  102doves 26/05/2016 14:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור