מנכ"לית הדסית: "יש לנו שותפים חזקים בחברות הפורטפוליו. נקדם אותן להישגים עסקיים"

מנכ"לית חברת ההשקעות בתחום מדעי החיים תמי כפיר בריאיון ל-Bizportal על המהלכים שהיא מובילה בחברה
 |  (6)
מחקר, צילום: Getty images Israel
בשנים האחרונות חברת {הדסית ביו} לא סיפקה נחת רבה למשקיעים. בשנה האחרונה המניה צנחה ב-55%, בשלוש השנים האחרונות המניה איבדה 79% ובחמש השנים האחרונות התשואה שהשיגה המניה הייתה שלילית בשיעור של 94%. מצד שני, היום, כאשר המניה נמצאת בשווי של 17 מיליון שקל - מנסה החברה למקד את פעילותה בחברות הבנות ולהשביח את ההשקעות.
מאז נובמבר 2013 מי שמנסה להוביל את החברה ולהוביל מפנה היא תמי כפיר. בריאיון ל-Bizportal מנסה כפיר לשרטט את המהלכים האחרונים שבוצעו בחברה ולהתוות את הכיוון אליו פונה החברה אשר מחזיקה בפורטפוליו של מספר חברות בתחום מדעי החיים.
תמי, מהם לדעתך הישגי החברה בשנה האחרונה?
"בשנה האחרונה אנו פועלים על בסיס מודל פעילות ייחודי שנועד לאפשר לחברות הפורטפוליו להתקדם בפיתוח ומחקר באופן מקצועי, מתוך מטרה שהיצע ואיכות המוצרים שבפיתוח יאפשר פנייה רגולטורית מוקדמת לביצוע ניסויים קליניים במסלולים מועדפים, תוך כדי מינוף ההתקדמות הטכנולוגית להזדמנויות עסקיות שיהיו אטרקטיביות עבור שותפים פוטנציאליים מובילים בתעשייה העולמית להשקעה בשלב מוקדם יחסית של הפיתוח וזאת לצורך הבטחת מקורות מימון ולהצפת ערך בהדסית ביו".
"ההישגים הבולטים בשנה האחרונה הן בשלוש חברות שלנו הנמצאות בשלב הניסויים הקליניים: חברת סלקיור החלה בניסויים קליניים Phase I/II בבני אדם בישראל במוצר המוביל שפיתחה, ה-Opregen, המיועד לטיפול בתאי גזע עובריים במחלת ניוון רשתית העין Dry-AMD, מחלה שלמיטב ידיעתנו, אין לה כיום טיפול מאושר ע"י ה- FDA. הטכנולוגיה הייחודית שסלקיור מפתחת מבוססת על תאי גזע ממקור עוברי, וקיבלה בשנה זו שני חיזוקים משמעותיים לגישה הטכנולוגית ע"י אישור ה- FDA ומשרד הבריאות בישראל לכניסה לניסויים קליניים וע"י קבלת פטנט בארה"ב".
"לחברת אנלייבקס הישג חשוב בשנה האחרונה בה הושקעו 8 מיליון דולר ע"י קבוצת משקיעים בראשותו של שי נוביק. קבוצת נוביק הובילה את פרולור להצלחה עסקית מסחררת בעסקת אופקו וכעת מובילה את אנלייבקס לכניסה לניסוי קליני מתקדם בתרופת ה- Apocell לאחר שהשלימה בהצלחה ניסוי Phase I/II במחלת ה- GVHD (שתל כנגד מאחסן) ולאחר שקיבלה מעמד תרופת יתום באירופה ובארה"ב, במטרה להביא את החברה לעסקה פיננסית משמעותית".
"החברה השלישית היא כאהר מדיקל שמתקדמות מתקדמת בהכנות לכניסה לניסויים קליניים במוצר KAHR-102 לטיפול בסרטן דם ולהגשת בקשה למעמד תרופת יתום. להערכתנו בהדסית ביו, התפתחויות אלו ואחרות יעמידו את חברות הפורטפוליו בשלבים המתאימים לקידום שיתופי פעולה אסטרטגיים ועסקאות פיננסיות".
באילו חברות מבין פורטפוליו החברות בהן מושקעת הדסית ביו את מתכוונת להתמקד ולהבטיח המשך השקעה ומניעת דילול חלקה של הדסית ביו"?
"בחברות סלקיור, אנלייבקס וכאהר הייתה התקדמות משמעותית ביותר בשנה האחרונה הן בצד הפיתוח הקליני והן בצד העסקי. בחברות אלו יש לנו שותפים חזקים ברמה הבינלאומית ובהם חברת ההשקעות ביוטיים בסלקיור וחברת התרופות סאנופי בכאהר. בכוונתנו להתמקד בחברות אלו ולקדם אותן להישגים עסקיים".
על הציר שבין שלבי הפיתוח המוקדמים יותר לבין שלבי היישום המסחרי, היכן לדעתך חברה כהדסית ביו צריכה לצפות לעיקר הצפת הערך מהפרויקטים שברשותה?
"החברות המובילות של הדסית ביו: אנלייבקס וסלקיור פועלות בתחומים בהם כרגע אין פתרונות טיפוליים טובים.  יותר מכך, חברת אנלייבקס הפועלת בתחום האוטואימוני תוך כדי יצירת סבילות חיסונית של מערכת החיסון ומפתחת את תרופת ה-Apocell  לטיפול במחלתGVHD  שעלולה להביא למותם של החולים, נהנית מיתרון תחרותי של מעמד תרופת יתום ובכך יכולה להביא להצפת ערך כבר בשלב הכניסה לניסוי קליני מתקדם"
"גם חברת סלקיור נהנית מפיתוח בתחום בו אין כרגע טיפול מאושר ולפיכך הצלחה בניסוי קליני ראשון יכולה להפוך את החברה לאטרקטיבית ביותר. כיום חברות הפארמה הרב לאומיות רואות בנתוני ניסויים קליניים Phase I/II עבור טכנולוגיות הדורשות מיעוט רגולציה כגון בתרופות יתום, כשלב אופטימאלי ליצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים".
הצלחת לבצע מהלך להכנסת קבוצת משקיעים בראשות שי נוביק לחברת אנלייבקס, מה הציפיות שלך מהחברה ומקבוצת המשקיעים ועד כמה קרובה החברה להנפקה אפשרית בנאסד"ק?
"מבנה הגיוס שבוצע מקבוצת נוביק הוא מבנה מקובל של גיוס טרום הנפקה. תקוותנו שעוד השנה יוגש התיק לבקשה לניסוי קליני מתקדם ובכך יבשילו התנאים להתקדמות במתווה של הנפקה בנאסד"ק ובהתאם לתנאי השוק".
האם ההצלחה הקלינית של אנלייבקס עד כה במחלת שתל כנגד מאחסן (GVHD) עשויה לאפשר לחברה להיכנס להתוויות רפואיות נוספות בתחום הענק של ההשתלות?
"בהחלט כן. בפני החברה עשויות להיפתח שווקים נוספים בתחום המחלות האוטואימוניות והדלקתיות, תחום המהווה את הסקטור השלישי בהיקפו בתחום התרופות (לאחר סרטן ומחלות לב) ומוערך במיליארדי דולרים. החברה גם מפתחת טיפול "אוניברסאלי" שאינו מבוסס על התאמה בין תאי התורם והמקבל, וכן טיפולים למחלות נוספות כגון מחלת הקרוהן. החברה מפתחת טיפול תרופתי המבוסס על השריית סבילות חיסונית באמצעות הזרקת תאים עצמיים של החולה (או מתורם במקרה של GVHD) בשלבים מוקדמים של מוות מתוכנת. הטכנולוגיה מבוססת על מחקר רב שנים של פרופ' דרור מבורך מהמרכז הרפואי הדסה - מומחה עולמי בתחום מוות מתוכנת של תאים ומחקריו עוסקים גם במחלות נוספות".
מדוע לדעתך חברת תאי הגזע שלכם, סלקיור, שפיתחה טיפול להתוויה רפואית משמעותית כהתנוונות רשתית העין, רחוקה עדיין מלשקף ערך הדומה לחברות תאי גזע מקבילות בעולם, או אפילו בישראל?
"עד כה מומנה החברה בסיבובים פנימיים המהווים הבעת אמון גבוהה מבעלי המניות של החברה. במיוחד מצד חברת ביוטיים שהינה חברת השקעות ציבורית אמריקאית מובילה בתחום תאי גזע. לשם הדוגמה חברה דומה לסלקיור, הנמצאת לאחר השלמת הניסוי הקליני הראשון והנסחרת בנסד"ק בשם OCATA שוויה כ-250 מיליון דולר".
מי שמסתכל ברשימת המשקיעים שבחברות הפורטפוליו של הדסית ביו מגלה שמות של שותפים אסטרטגיים חשובים, מה מידת תרומתן לחברות?
המיקוד  של הדסית ביו מכוון להאצת קצב כניסת החברות שבפורטפוליו לשלבי ניסוי מתקדמים ולהוכחת פעילות, תוך ביסוס והרחבת תשתית המו"פ והגנה על פטנטים.שיתופי הפעולה הקיימים בקבוצה עם חברות פארמה ומשקיעים איכותיים מרחיבים את תשתית הידע וההכרה הבינלאומית לטובת מסחור עתידי. השותפים הבינלאומיים מסייעים בפתיחת דלתות, באיתור מקורות מימון וכמובן בייעוץ וניהול שוטף. זו בהחלט ברכה חשובה והבעת אמון עבור הדסית ביו".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  דילולים
  האנליסט 18/05/2015 07:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זהירות , החברה לא תפסיק לגייס כספים ולדלל את בעלי המניות הנוכחים. המודל של הרבה חברות בפרוטפוליו ודילולים הוא מתכון לירידת ערך.
  סגור
 • 5.
  ויש לה אופציה עוד יותר מעניינת,אופ' 8 היא אופצית טורבו
  פלוני 18/05/2015 01:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גם ארוכה עד אמצע 2016,גם תוספת מימוש סבירה וגם כמות קטנה יחסית של אופציות מונפקות.
  סגור
 • 4.
  מדהים,לא הכרתי את הדסית כך,פוטנציאל ענק!
  טלי 18/05/2015 01:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי אחת מחמש החברות שלה תפתיע
  סגור
 • 3.
  חשוב להבין שדווקא החברות הטובות
  אורן 17/05/2015 22:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא נמצאות בחלק הבורסאי של החברה ומה שכן נשאר לא שווה כמעט כלום אז רק בזהירות שם.
  סגור
 • 2.
  פרייארים לא מתים רק מתחלפים
  רוי 17/05/2015 21:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הסיכוי שחברה כזאת תגיע למכירות בשנים הקרובות ותפסיק להוציא הודעות פח שואף ל0מציע שתבדקו מה תנאי השכר של גב׳ תמי כפיר לפני שאתם רצים להשקיע בחברות מורצות באתרים כלכליים.
  סגור
 • 1.
  כרוניקה ידועה מראש
  מירו 17/05/2015 21:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה עניין של זמן עד שהחברה תהפוך לשלדהמנכלית יותר דואגת לכיס שלה מאשר למשקיעים...
  סגור