אקסלנס: "בטווח הקצר קיים פוטנציאל חזק להמשך הנפילות בביומד, צריך אורך נשימה" - מי המניות המומלצות?

אופיר נבות, מנהל תחום מניות חו"ל בבית ההשקעות, מתייחס בשיחה עם Bizportal למדד הביוטק בוול סטריט שצלל 7% ביומיים
 |  (2)
ביומד, צילום: Getty images Israel
מדד הביומד בוול סטריט (סימול: NBI^) משלים היום 5 ימים של ירידות חדות, סוג של מפולת. המדד נפל אתמול 3% וכעת משלים ירידה של 7.5% תוך שני 5 ימי מסחר. השאלה הגדולה: האם הלחץ יימשך או שזו הזדמנות לאסוף?

אופיר נבות, מנהל תחום מניות חו"ל באקסלנס, התייחס בשיחה ל-Bizportal להתפתחויות הדרמטיות. "אחרי זינוק של כ-250% במדד הביוטק תוך 5 שנים ויותר מ-50% בשנה האחרונה, צריך לקחת את הירידות האחרונות בפרופורציה. אנחנו כבר במרחק של 12% מהשיא האחרון שנרשם לפני כחודש ועם המכפיל המאזני (price to book) שעומד על 7.75 - הגבוה בכל הזמנים. צריך לומר שהתיקון הנוכחי הוא עדיין תיקון קטן ביחס למהלך של השנים האחרונות."

יחד עם זאת, נבות מדגיש שירידות האחרונות אינן מבוטלות. "90% מהחברות במדד הנאסד"ק ביוטק חטפו חזק ב-10 הימים האחרונים תוך עלייה של 40% במחזורי המסחר - דבר שמצביע על עוצמת הירידה. מבחינת התנודתיות, אנחנו נמצאים כרגע בגבול העליון בכל הקשור לתנודה יומית ממוצעת. אם ניקח את הנושא הזה קדימה, סביר שהתנודתיות הזו תלך ותרד ולא תמשיך לעלות."

"הסקטור עדיין נראה טוב למשקיעים עם אורך נשימה"

"בטווח הארוך אנחנו יותר שמרניים לגבי הסקטור הזה מהסיבות הפונדומנטליות. הסקטור נהנה מעלייה קבועה, שנתית, במחירי מכירות התרופות. השקעות גדולות ב-R&D וגיוסים, מסנטימנט חיובי מצד חברות התרופות האתיות אחרי פקיעת מספר פטנטים בשנה שעברה - מכל הבחינות האלה, הסקטור עדיין נראה טוב למשקיעים עם אורך נשימה."

"בטווח הקצר, השוק כולו הולך הצידה. במצב כזה, מניות עם בטא גבוהה מתפקדות פחות טוב. זה נכון גם לגבי סקטור הביומד וגם לגבי סקטורים אחרים שחטפו כמו האינטרנט ואבטחת סייבר, וגם השווקים המתעוררים. מהנקודה הזו מניות כאלה פחות מומלצות כרגע."

"בטווח הקצר יש פוטנציאל לפירוק פוזיציות"

נקודה נוספת היא שאפשר לומר שסקטור הביו הוא "over-owned" בידי משקיעים, שזה כולל את הציבור הכללי באמצעות ה-ETF או את הגופים המוסדיים, אם זה בפנסיות או בקרנות גידור שמחזיקות חלק ניכר מהפוזיציות בתחום. מדובר בסקטור שההחזקה הרוחבית שלו כבר גדולה. המשמעות היא שפוטנציאל הירידות חזק בטווח הקצר, כי במידה והירידות מהירות מדי, יש פוטנציאל של פירוק פוזיציות מצד הציבור והקרנות המחזיקות - כך שמי שמחזיק במניות האלה לטווח הקצר צריך לקחת את זה בחשבון."

"אנחנו עדיין נשארים עם חשיפה לתחום, אבל חושבים שצריך להשאר עם עדיפות לחברות מובילות בתחומן. מניות ערך בכלל מתפקדות טוב יותר. בתחום הביומד עדיפות חברות עם צבר תרופות קיימות, ולהמנע מחברות סמול-קאפ עם אופי הכנסות של 0 או 1. החברות הגדולות האלה כמו אמג'ן, שייר, סלג'ן ואחרות אומנם חטפו, אבל פחות. "

האם בטווח הקצר הירידות האלה צפויות להמשך?

"יש הדרדרות בתמונה הטכנית שמלווה בעליית המחזורים. יש סיכוי שבשבועיים הקרובים נראה המשך לחץ מכירות, אבל בטווח של החודשיים-שלושה הקרובים התנודתיות צפויה לרדת ולחץ המוכרים יירגע והקונים ירצו להכנס לשוק. בשורה התחתונה: מי שמסוגל לסבול את התנודתיות לטווח הקצר שימשיך לסבול אותה ולא ימכור עכשיו - לא הייתי מוכר עכשיו. בטווח הארוך - אפשר להתעלם מהנפילה הזו."

אז זו למעשה הזדמנות לאסוף?

"התשובה היא כן, אבל בדגש על מניות חברות ה-value האיכותיות." נבות התייחס גם לסיפור שהצית את הנפילות האחרונות שבמרכזו עמדה חברת Gilead. "בשוק עולה רק המניה שלה הייתה חוטפת והשאר היו ממשיכות לעלות, אבל כרגע כשיש גם את הסיפור עם הרוסים הסנטימנט שטף הכל. אחרי עליות כל כך חדות פרופיל הסיכוי-סיכון קטן, אבל זה עדיין סקטור מעניין וצומח ואין הרבה כאלה בתקופה הזו."

2 מניות מומלצות במצב השוק הנוכחי

על המצב הכללי של שוק המניות בארה"ב אומר נבות "כמו שאמרתי לפני כ-5 חודשים השוק ילך הצידה וזה מה שאנחנו רואים. זה גם מה שצפוי לחודשים הקרובים. צריך להמשיך עם סטוק פיקינג, לשבת על ניירות value עם בטא שוק ולא בטא גבוהה."

המניה הראשונה שהייתי ממליץ עליה היא רייג'ינס פייננשל (סימול: RF ). אחד הבנקים האזוריים הגדולים בארה"ב. תאגיד שמספק שירותים פיננסיים ובעיקר הלוואת נדל"ן מסחריות בדרום ארה"ב ובמערב התיכון. בכלל, תחום הפיננסים מתפקד טוב בשבועות האחרונים. הבנקאות האזורית נהנית משיעורי גבוהים יחסית לתעשייה. אין חשיפה לגוש האירו ולרוסיה. המאזן של הבנק חזק וראינו את זה במבחני הלחץ של ה'פד' בימים האחרונים. נסחרת במכפיל הון של 0.95 שהוא נמוך ביחס למתחרים כמו וולס פארגו למשל שהמכפיל שלה 1.7. יחס ההלוואות לנכסים של 80% שנמוך בכל קנה מידה פיננסי. הנייר נסחר במכפיל צפוי של 12 - הנייר הזה מעניין."

המניה השנייה עליה ממליץ נבות היא לא מסקטור הביומד, מדובר באמריקן איירליינס (סימול: A AAL ). "המשפט הכי ידוע של וורן באפט בעבר היה שהסקטור היחיד שאי אפשר להרוויח ממנו הן חברות התעופה, אבל בשנה האחרונה הקונסולידציה בענף יצרה מצב של מינימום חברות פעילות בשוק. למעשה נוצר אוליגפול של 3 חברות גדולות עם חסמי כניסה גבוהים. זה מאפשר העלאת מחירים מתונה. הן מחלקות ביניהן את הביקוש לטיסות לואו-קוסט. הקונסולידציה הביאה להקטנה מאסיבית של עלויות קבועות שבאה לידי ביטוי במניות. החברה במכפיל רווח של 7.9 - מאוד אטרקטיבי שהשוואה לתמחורים אחרים."
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  רק לא אקסלנס
  מיכאל סלע 26/03/2014 18:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנחתי את כספי קרן ההשתלמות שלי לניהולה של אקסלנס ( איזה טעות ). במשך 3 שנים הם נהלו את הכספים שלי והפסידו הפסידו והמשיכו להפסיד (כלומר אני הפסדתי...הם משכו להם דמי ניהול יפים של 1% מההפסדים שלי). אחרי שנתיים הם העלו את דמי הניהול מ-1% ל-2%. בלי להודיע לי. איזו חוצפה!!! הקרן מפסידה והמפסידנים מעלים את דמי הניהול כדי שהמנהלים שלהם ייקחו משכורת עתק על חשבוני. עזבתי אותם. עברתי לד"ש. שם אני מקבל דמי ניהול של 0.4% !!! לעומת החוצפה של אקסלנס. אל תשקיעו באקסלנס. כל קופה אחרת עדיפה רק לא אקסלנס...
  סגור
 • 1.
  לבעלי נשימה ארוכה
  ארנון 25/03/2014 16:08
  הגב לתגובה זו
  9 1
  תכלית נאסדק ביוטכנולוגיה. שנה שעברה עשתה כ- 40%. אתמול לאחר המימוש חוזקה בכמות נכבדה. אז רק סבלנות , זה הסקטור המוביל.
  סגור