עידו אגמון: "הביומד בנקודה קריטית וצריך לברור" - מסמן 2 מניות בתל אביב

השותף המנהל בקרן Bio-invest של קרנות אביב בראיון ל-Bizportal "יש פה התבגרות נכונה של השוק" - מאיזו מניה הוא מתרחק?
 |  (12)
ביומד, צילום: Getty images Israel
המספרים ממשיכים לדבר בעד עצמם מתחילת השנה. מדד הביומד זינק כבר ב-16% - הרבה מעבר למדדים המובילים והסקטורים הספציפיים של הבורסה בת"א. יחד עם זאת, אחרי זינוק של כ-75% מאז ספטמבר 2011, האנליסטים שמסקרים את הענף ממליצים להיות בררנים יותר.

בראיון ל-Bizportal התייחס עידו אגמון, שותף מנהל בקרן ההשקעות אביב Bio-invest, בקרנות אביב ובעבר מנכ"ל החממה הטכנולוגית מיטב, ל'הייפ' בסקטור הביומד שכבש גם את אחד העם "שוק הביומד הישראלי רותח והוא צומח בקצב משמעותי בשנה וחצי האחרונות. לדעתנו הוא הגיע לנקודה קריטית של הבשלה ולכן הצמיחה שלו מוצדקת. המשקיעים גילו אותו בזמן הנכון. הבורסה מוציאה הרבה מאוד אנרגיה כדי להגביר את הסיקור על חברות הביומד גם מבחינה מקצועית ע"י אנליסטים וגם מבחינה תקשורתית, ז"א יותר הופעות בתקשורת של החברות האלה."

"אנחנו חושבים שיש פה התבגרות טבעית ונכונה של השוק כולו." אומר אגמון "אם עד לפני 4-5 שנים אפשר היה לראות כאן בעיקר 'חברות חלום' שמנפנפות בידיים ומוציאות איזושהי טכנולוגיה שאולי תצליח ואולי לא, ועוד כמה חברות בינאריות שסחבו אחריהן הרבה משקיעים וקרסו בקול דממה דקה, (כמו פרמוס למשל), אנחנו סוף סוף רואים כאן תעשייה ישראלית עם חברות אמיתיות שהוכיחו היתכנות טכנולוגית. חברות שהפכו להיות יצרניות עם מפעלים אמיתיים, שמייצרים מוצרים ומתמודדות בשווקים כמו חברות בוגרות."

אגמון מוסיף ואומר כי "גם המשקיעים התבגרו וצברו ניסיון בתחום. אנשים וקרנות שפחדו לגעת בתחום הזה עד לפני 4-5 שנים כבר לא מפחדים ממילון המושגים של התחום שאפשר לקרוא עליהם בעיתונים. אנחנו חושבים שהעלייה בתחום הזה עתידה להמשך, כי התעשייה הזו היא תעשייה אמיתית."

"יחד עם זאת", מסייג אגמון "ברמה של "כל מספר זוכה" כי הוא קיבל תוית של ביומד - זה משהו שלא יימשך ותהיה חשיבות גדולה ל'סטוק פיקינג'. בשנים הקרובות תהיה חשיבות גדולה יותר לבחירה של מניות ספציפיות והעלייה לא תהיה רוחבית. צריך להבין מה הטכנולוגיה ואיזה חברות בנויות לצמיחה. זה אומר שנראה גם חברות שכושלות לצד העובדה שהתעשייה הזו תמשיך לצמוח."

אגמון בחר להתייחס לשתי מניות שנמצאות כעת בצומת דרכים ולמניה נוספת שתיבחן בטווח הזמן הארוך:

1. כיטוב פארמה 0% כיטוב פארמה 18.8 0% כיטוב פארמה בסיס:18.8 פתיחה:19.1 גבוה:19.6 נמוך:18.2 תמורה:114,688 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: - "מדובר בחברה צעירה מאוד והחדשה מבין המניות שאדבר עליהן. היא מפתחת תרופת קומבינציה לטיפול בכאב שמשולב בתרופה להורדת לחץ דם. זו גישה מאוד מעניינת מכיוון שהתרופות לטיפול בכאב מהסוג הזה גוררות לרב תופעת לוואי של לחץ דם. מה שכיטוב עושה זה לא להמציא מחדש את הגלגל, אלא לנסות לפתור בעיה קריטית בתרופה קיימת בנושא של יתר לחץ דם. החברה הוכיחה יצירתיות מאוד גבוהה בצד הקליני-רגולטורי - היא מנסה וייתכן שגם תצליח להביא לשוק תרופה בלי הסיכונים הגדולים והעליות הגדולות שכרוכות בתרופה חדשה לחלוטין."

"התיכנון של הניסוי הקליני שנמצא לפני תחילת פייז 3, גרם ל-FDA לוותר להם על ניסוי שעלות שלו מוערכת בחצי מיליון שקל לפחות. ז"א שהם יודעים איך לעשות את הצעדים שלהם בדרך יעילה וחסכונית וזה ניסיון שלא תמיד יש לחברות תרופות בארץ. בנוסף, אפשר לראות יצירתיות בצד העיסקי. הניסוי עצמו הוא מאוד קצר. הוא יתחיל ברבעון השני של 2014 ואמור להסתיים עד סוף השנה. הסיכוי לחזות את התוצאות בניסוי הקליני גבוה משמעותית מבמקרים שבהם מפתחים תרופה חדשה לגמרי."

"הצלחה בניסוי תציף ערך משמעותי"

"הצורה שבה הם תמחרו את המניה מראה שיש שם חבר'ה שחושבים מחוץ לקופסא, ובגלל שלמעשה החברה הזו עשויה להוציא תרופה חדשה לשוק שיכולה להגיע להכנסות של מאות מיליוני דולרים, ובגלל שהמחיר הנוכחי מאוד נמוך יחסית לפוטנציאל, אנחנו ממליצים 'קניה' על המניה הזו, מתוך הדגשה של הסיכון הפנימי שקיים בכל חברת פיתוח. יש כאן תרופה בשלב מתקדם, מדובר בשילוב של תרופות קיימות, ואנחנו חושבים שיש כאן אפסייד מאוד רציני בהשוואה למחיר הנוכחי."

בהתייחס לדבריו של יו"ר כיטוב כי החברה מכוונת לשוק של 3 מיליארד שקל ותחגוג אם תגיע לנתח של 10% אמר אגמון "אנחנו רואים שהשווי של כיטוב הוא קצת יתר מ-35 מיליון שקל וזה מראה שהפוטנציאל הגבוהה שלה לא מגולם כרגע. החברה לא צריכה להגיע ל-10% מהשוק הזה, אלא שהבורסה תעריך אותם כפוטנציאל כזה. הצלחה בניסוי תציף ערך מאוד משמעותי."

2. פרוטליקס -3.71% פרוטליקס 142.7 -3.71% פרוטליקס בסיס:148.2 פתיחה:148 גבוה:151.3 נמוך:142 תמורה:648,214 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: - אם על כיטוב אנחנו ממליצים 'קניה' כרגע, במקרה של פרוטליקס, מחיר המניה משקף כמעט לגמרי את הפוטנציאל של התרופה למחלת הגושה ואולי נראה התאוששות קלה נוספת במניה, אבל לטעמי בטווח הארוך מדובר בחברה שנמצאת בבעיה, בעיקר בגלל שה'פייפליין' העתידי שלה מאוד מוגבל וברובו נמצא בשלבי פיתוח ראשוניים שייקח עוד שנים רבות עד שיגיע לשוק - בטח שלא בטווח של השנתיים הקרובות."

"המוצר המתקדם ביותר של פרוטליקס, פרט למוצר למחלת הגושה" מציין אגמון, הוא ה-PLX102 למחלת הפברי (תסמונת גנטית קרדיולוגית), התרופה מעניינת, אם כי השוק קצת קטן יותר מזה של מחלת הגושה. לתרופה צפויות להיות יתרונות בטיחותיים ויתרונות בעלויות הייצור לעומת מה שקיים היום בשוק. הבעיה היא שהניסוי נמצא רק בשלב 1/2 ויש עוד כברת דרך ארוכה מאוד לשוק."

"תאלץ לעשות הנפקות כדי לממן את הפעילות היקרה שלה"

"המשמעות היא שאם החברה לא תמצא מנועי צמיחה משמעותיים בדמות של שת"פים פיתוחיים עם חברות בינ"ל תהיה לה בעיה, כשצריך לקחת בחשבון שרב ההכנסות מהתרופה למחלת הגושה כבר מגולמות במחיר המניה. המשמעות היא שחברה תצטרך לעשות הנפקות כדי לממן את הפעילות המאוד יקרה שלה וזה דבר שיפעיל לחץ על מחיר המניה בשנים הקרובות."

ומה בכל זאת יכולה להיות נקודת האור המשמעותית? "תחת מצב שבו תהיה חולשה במניה גובר הסיכוי שפרוטליקס תרכש ע"י אחת מחברות הביוטכנולוגיה האחרות שמתעיינות בפלטפורמה שלה לשימוש במוצרים אחרים. בזמנו היו שמועות שזו תהיה טבע -3.64% טבע 6,730 -3.64% טבע בסיס:6,984 פתיחה:6,984 גבוה:7,119 נמוך:6,730 תמורה:53,551,434 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: וגם שמה של פייזר עלה על הפרק והיום יש להן שיתוף פעולה. זה אולי ישקף אפסייד במניה, אבל אף אחד לא יודע אם ומתי דבר כזה יקרה."

3. מדיקל -2.15% מדיקל 2,000 -2.15% מדיקל בסיס:2,044 פתיחה:2,000 גבוה:2,000 נמוך:2,000 תמורה:92,780 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: קומפרישין או MCS - "מדובר בחברה שפתחה טכנולוגיה למניעה של כרישי דם. החברה הוכיחה שהמכשור הרפואי שלה יכולה להוות תחליף לטיפול תרופתי שהוא יקר ומסוכן במדללי דם. לרופאים אין היום ברירה והם רושמים את התרופות הקיימות שהן יקרות ויוצרות לפעמים תופעות לוואי קשות."

"MCS הוכיחה היתכנות לגבי הטכנולוגיה שלה ועל זה מגיע לה כל הכבוד, אבל עכשיו היא עוברת לשלב המאוד מורכב של התמודדות בהצלחה עם מכירות בפועל וגידול במכירות, עם דגש על השוק האמריקאי שהוא העיקרי לפעילות שלה. יהיה מעניין לראות האם נראה עלייה במכירות ב-2013 ועוד יותר מעניין יהיה לעקוב אחרי ביצועי 2014 כדי לראות האם השוק, בעיקר האמריקאי, משתכנע להחליף את התרופות במיכשור הרפואי של מדיקל ובאיזה חלק מהמכירות שלהם השנה יתפוס המוצר דור ב' שלהם שמאפשר גם דיאגנוסטיקה בזמן אמת למצב כרישי הדם."

אנחנו חושבים שזו מניית צמיחה לעקוב אחרי בטווח הארוך והיא תצטרך להוכיח גידול במכירות לאורך זמן, כאשר מעבר לזה הייתי שמח לראות אם החברה מצליחה להציג מנועי צמיחה חדשים בנוסף על מוצר ב' שלה. מנייה מעניינת מאוד לטווח ארוך כשאנחנו ממליצים עליה 'קניה' ואנחנו מצפים לגידול במכירות."

הקרן עשויה להשקיע, לקנות או למכור מניות המצוינות בכתבה. האמור בכתבה אינו מהווה ייעוץ השקעות ואינו בא להחליף ייעוץ השקעות שמתייחס למאפיינים הספציפיים של כל אדם. קרן BIO INVEST אינה מיועדת לציבור אלא ללקוחות מוסדיים וכשירים בלבד.
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  אנדימד
  גיל 02/03/2017 13:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתכם ?
  סגור
 • 10.
  חובבנות נטו ! (ל"ת)
  החובבניות... 23/03/2014 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  כן פייט, מיקרומדיק , ביוקנסל , מניות העתיד (ל"ת)
  המומחה לביומד 21/03/2014 10:15
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 8.
  כיטוב
  טוביה 20/03/2014 12:37
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כיטוב מניה עם עתיד- אבל הנהלת החברה הבטיחה לפני ההנפקה האחרונה שכפיצוי למחזיקי המניה לאחר ההנפקה יקבלו אופציות חינם.....מבקש התיחסות בהתאם
  סגור
 • 7.
  גיבוב של אמירות לא מבוססות ולא מנומקות. נהדר! (ל"ת)
  יוס 20/03/2014 10:43
  הגב לתגובה זו
  5 3
  סגור
 • 6.
  אני כריש דם..חח (ל"ת)
  יוס 20/03/2014 10:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  ראיה צרה מאוד של פרוטליקס
  אנונימי 20/03/2014 09:50
  הגב לתגובה זו
  10 0
  זה לא הצגה הוגנת של חברת דגל בביומד הישראלי.
  סגור
 • 4.
  כמה שקרים בכיטוב בכתבה אחד
  חיים 20/03/2014 08:53
  הגב לתגובה זו
  8 4
  שילמד על החברה לעומק ויבין שזה תעלול בורסאי ולא שום 0 אחוז מהשוק כל מילה בכיטוב לא מבוססתמודל העיסקי נגד זכויות הקניין והשוק הרבה יתר קטן אם בכלל זה קיים
  סגור
 • 3.
  אני רוצה לגייס 36 מיליון ש״ח להזרקה לתל אביב 100 אנוכי
  יופיטר שוקי הון 20/03/2014 08:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני רוצה לגייס 36 מיליון ש״ח להזרקה לתל אביב 100 אנוכי מבקש סיוע מיידי !!!
  סגור
 • 2.
  מה עם KMDA ? (ל"ת)
  Upeter capital marke 20/03/2014 07:41
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • מפומפת הרבה ובשכר בפורמים של פימפומי ביומד .
  אל תדאג 20/03/2014 09:36
  הגב לתגובה זו
  5 1
  בנתיים הגדולים מממשים אופציות במיליונים . המפמפמים הקבועים לא מושקעים במניה ! אחלא ג'וב - לפמפם בשכר.
  סגור
 • 1.
  יצרנית חיסון לשפעת לכאורה הכל שם בטוח ומבטיח אבל
  ביונדווקס 20/03/2014 07:33
  הגב לתגובה זו
  4 0
  המניה הזאת רק נשחקה בשליש מערכה. זבל של מניה שאף אחד לא זוכר אותה ולא מעריך אותה מוזר מאד
  סגור