לאחר הודעת האוצר אתמול: חברות בתעשייה עדיין מחכות לכסף שהובטח

האוצר העביר אתמול 120 מ' ש' לתקציב לשכת המדען הראשי במשרד התמ"ת. עם זאת בחברות שבים ומדגישים שישנם עדיין 180 מ' ש' שהובטחו וטרם התקבלו
 | 
מדד המחירים לצרכן, צילום: Getty images Israel
ועדת הכספים של הכנסת אישרה אתמול (ב') תוספת תקציב ללשכת המדען הראשי במשרד התמ"ת בסך 120 מיליון שקל. מרבית הכסף מופנה לתכנית seed בהתאם לתכנית המשותפת של משרד האוצר והמדען הראשי, אשר סוכמה בין משרד התמ"ת לבין אגף התקציבים במשרד האוצר לפני כחצי שנה. עם זאת החברות מלינות כי עדיין לא התקבל סכום קודם שאושר להן וכי שהועבר רק חלק מהכסף.

לשכת המדען הראשי ואגף תקציבים במשרד האוצר זיהו בשנה האחרונה "מגמה מדאיגה בכל הקשור לזמינות של מימון פרטי לחברות צעירות", לדבריהם. על מנת להתמודד עם מגמה זו, יזמו לשכת המדען הראשי ואגף תקציבים במשרד האוצר מספר צעדים ממוקדים אשר מהווים תכנית כוללת לתמיכה בחברות seed.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, ציין כי המהלך מהווה המשך למדיניות הממשלה לחיזוק התעשיות המתקדמות בישראל. שר התמ"ת, שלום שמחון, הדגיש כי תוספת התקציב הייתה הכרחית וחיונית על מנת להבטיח את המשך התמיכה של המדינה בתעשייה הטכנולוגית ובעיקר בחברות צעירות. לדברי המדען הראשי, אבי חסון "תכנית התמיכה ב-seed היא חלק אחד משלל הפעולות שאנחנו מקדמים בחודשים האחרונים בשיתוף אגף התקציבים על מנת לסייע לחברות צעירות. זה כולל גם את הרפורמה בתכנית החממות וגם עבודה לתיקון חוק האנג׳לים״.

"ישנם עדיין 180 מיליון שקלים שהובטחו וטרם התקבלו"

"אנו מברכים על העברתם של 120 מיליון שקלים מאגף התקציבים באוצר למדען הראשי במשרד התמ"ת, אך שבים ומדגישים שישנם עדיין 180 מיליון שקלים שהובטחו וטרם התקבלו. תעשיית מדעי החיים וההיי טק בישראל נפגעה קשות בעשור האחרון מהקיצוץ המתמשך בתקציבו של המדען הראשי. האוצר נוהג בהזנחה כלפי תעשיות שהוכחו כקטרי צמיחה עיקריים של המשק ובכך פוגע בהצלחתה הכלכלית. במידה ולא יחול שינוי של 180 מעלות בגישת האוצר כלפי התעשייה הרי שבעוד חמש ועשר שנים תעמוד ישראל בפני שוקת שבורה ותאבד את אחד מיתרונותיה הבולטים לעומת שאר מדינות העולם", נמסר מטעם החברות.

יקי ינאי, יו"ר פורום מדעי החיים אמר היום: "אני שב ומזכיר שהסיכום העקרוני עם האוצר היה על העברתה של תוספת תקציב בסך 400 מיליון שקלים למדען הראשי בתמ"ת, מתוכם הועברו עד כה רק 220 מיליון שקלים. התעשייה הישראלית מציעה למשק הישראלי ולעולם כולו עשרות ומאות חברות בעלות פוטנציאל אדיר שזקוקות לכספי המדען על מנת לפרוץ או להתפתח. כבר היום אנו מתחילים לשלם את מחיר השאננות של האוצר כאשר יותר ויותר חברות מעבירות פעילותן לחו"ל או עומדות על סף סגירת הפעילות ופיטורי עובדים. אני קורא לממשלה הבאה לשים בראש סדר העדיפויות הכלכלי את עידוד תעשיית מדעי החיים וההיי טק – למען עתידה של מדינת ישראל".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה