לינדזי רוזנוולד: "יום יבוא ותעשיית הביומד תהיה הריווחית ביותר בעולם"

שני מומחי השקעות ביוטק עולמיים נחתו פה בשבוע שעבר בכדי להציג למשקיע הישראלי חברות אמריקניות הבוחנות רישום כפול בת"א. "קיימת בישראל קבוצת משקיעים ייחודית שלוקחת סיכונים"
 |  (40)
ד"ר לינדזי רוזנוולד ומייקל וייס
בזמן שחברות ישראליות מנסות להגיע לחו"ל ולהיחשף לשוקי מניות משוכללים יותר, יש כאלו שדווקא חושבות הפוך. בשבוע שעבר הגיעו לישראל לא פחות משש חברות חברות ביוטכנולוגיה זרות הנסחרות בוול סטריט מתוך מטרה למשוך השקעות או אפילו לבחון רישום כפול בבורסה בתל אביב.

בכנס אשר נערך ביום ד' השתתפו שש חברות הנסחרות בנאסד"ק ועוד אחת המחזיקה כבר ברישום כפול גם בישראל. יום לאחר מכן נפגשו החברות עם מנכ"ל הבורסה, אסתר לבנון, בכדי להתעניין באפשרות לשתף פעולה.

אנשי שוק ההון הרימו גבה נוכח המשמעות המיוחדת שמייחסות החברות לישראל וההשקעה הגדולה שמתבטאת בהגעה מהקצה השני של העולם עד למדינה הקטנה במזרח התיכון. כל זאת בעוד החברות מקבילות בישראל חולמות בדיוק על המהלך ההפוך ומקוות להירשם למסחר מעבר לים בשוק הגדול והנזיל אלפי מונים.

למרבה ההפתעה הכנס לא אורגן על ידי שני טירונים בתעשייה אלא על ידי שני אשפי השקעות ביוטק בעלי ניסיון רב - מנהלים של קרן הגידור 'אופוס פוינט פרטנרס': ד"ר לינדזי רוזנוולד ומייקל וייס. בצד הישראלי נטלו חלק בפרויקט חברת האנליסטים ביו-אסוסיאט ו"תקשורת פיננסית" של נועם ילין.ד"ר לינדזי א. רוזנוולד הקים מעל 50 חברות במהלך קריירה של למעלה מ-20 שנה בתחום הביוטכנולוגיה והוא חתום על השקעות מוצלחות רבות בתחום כולל מכירת Cougar Biotechnology העוסקת בטיפול לסרטן לג'ונסון אנד ג'ונסון תמורת כמיליארד דולר.

מייקל ס. וייס, ד"ר למשפטים בעל עבר עשיר בתעשיית הביוטכנולוגיה. כמנכ"ל הביא וייס את חברת קריקס ביופרמצבטיקה לשווי שוק של כמיליארד דולר בשיאה. הוא בעל ניסיון בניהול ניסויי קליניים, התנהלות מול מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA), גיוס כספים וניהול של מו"מ.

מה דעתך על תעשיית הביוטכנולוגיה העולמית? רוזנוולד: "מאז התעשייה התחילה לפני כשלושים שנה, מעל לטריליון דולר הושקעו בפיתוח ומחקר. ההתחלה הייתה קשה ובעייתית כמו בכל תעשייה מדעית חדשה אך נכון להיום התגברו על הרבה מהקשיים. כעת אנחנו מאוד נרגשים שהתעשייה הפכה לרווחית וצומחת מאוד מה שצפוי עוד לגדול בעתיד. אנו סבורים כי יום יבוא וזו תהיה התעשייה הרווחית ביותר בעולם.

"מעבר לכך מדובר בפיתוח תרופות המטפלות בכל סוגי מחלות חשוכות המרפא. תרופות למחלת הסרטן שמשאירות בחיים למשך שנים, חולים האמורים למות בתוך חודשיים. וכל זאת כאשר עדיין לא הגענו למילוי הפוטנציאל הגלום בתחום".

מה יהיו התחומים החמים בתעשייה מנקודת המבט של המשקיע? רוזנוולד: "התחומים הגדולים ביותר יהיו אימונולוגיה (תורת החיסון, מצב שבו המערכת החיסונית תוקפת איבר, חומר או מערכת בגוף - ר.ס). בימים אלו שלוש מתוך חמש התרופות הגדולות בעולם הן ביולוגיות שמטפלות במחלות אוטואימוניות לדוגמת דלקת מפרקים, פסוריאזיס (ספחת), קרוהן ומחלות אחרות מסוג זה. בנוסף הטיפולים למחלות הסרטן הם מאוד חשובים.

"מדובר בתחומים ענקיים שבקושי נגעו בהם בתעשייה, כאשר לרוב התפקודים הלקויים בגוף עדיין אין טיפול טוב".

האם חברות תאי הגזע גם יעמדו במוקד, האם אתם מתעניינים בתחום? רוזנוולד: "זו שאלה טובה, כן אני מתעניין. אנחנו באופן אישי לא משקיעים בחברות בשלבים המוקדמים אך אם ישנה חברת תאי גזע עם מוצר שמראה בניסויים הקליניים שהטיפול עובד – אנחנו מאוד מעוניינים. המשוכה שלנו היא שאנחנו לא משקיעים אם אין הוכחה מובהקת מאוד בבני אדם".

מהן חברות הביוטק הישראליות המועדפות עליך? רוזנוולד: "פרוטליקס היא חברה נהדרת, טבע היא חברה נהדרת". וייס: "פרוטליקס, טבע ופרולור. עשינו מחקר על פרוטליקס לאחרונה ואנחנו חושבים שזו הזדמנות מרגשת כעת כשהתרופה מאושרת בארה"ב. הזכויות הבלעדיות בישראל זו זווית מעניינת בהזדמנות ההשקעה ובנוסף פייזר מושקעים פה רבות".

"גם עם חברת פרולור נפגשנו לאחרונה. יש לה טכנולוגיה מאוד ייחודית ומעניינת - היכולת לשיחרור האיטי של הורמון הגדילה. אנו סבורים כי זה אחד הדברים המרגשים המתחוללים בעולם הביוטק כולו ולא רק בישראל".

"מעבר לכך יש לנו הסתכלות מוגבלת על חברות ישראליות כיוון שהקרן שלנו מתמקדת בחברות שיספקו השקעה עם נזילות גבוהה. כלומר כקרן גידור יש לנו דרישות נזילות ורוב החברות הישראליות בתחום לא עומדות בסף הנזילות הנדרש כך שלא עשינו עליהן מחקר. עם זאת, לכשהן יבקרו בארה"ב, נכיר אותן יותר וגם הפעם בביקור שלנו נרחיב את ההיכרות עם השוק המקומי".

באופן כללי, תוכל לומר מה ההבדל בין חברות ביוטק ישראליות לאמריקניות? וייס: "זו שאלה שאני מתכוון לשאול כמה מהמשקיעים הישראלים שראו את החברות האמריקניות. החברות האמריקניות, לפחות אלו שהבאנו איתנו, הן יותר בשלות מחברת הביומד הישראלית הממוצעת. כמובן שפרוטליקס 'עברה לצד השני' כי יש לה תרופה מאושרת אך רוב החברות לא שם ונמצאות בשלבים מוקדמים מאוד".

"פרולור כנראה משתלבת יפה עם פרופיל של חברה המבוססת בארה"ב הנמצאת בניסוי שלב II המתכוננת לשלב III. מעבר לכך יש יותר טכנולוגיות ספקולטיביות. בארה"ב, לפחות בחברות שאנחנו מתמקדים בהן, אנחנו יודעים כי לתרופה יש פעילות ביולוגית והשפעה. בהרבה מקרים הטכנולוגיות הספקולטיביות יותר מעניינות אך עבורנו כמשקיעים העניין הופך ליותר מאתגר. אנחנו מנסים להשקיע בפיתוחים שאנחנו יודעים בצורה חד משמעית שישנה הוכחת היתכנות".

מה מביא חברות ביוטק אמריקניות לשקול רישום כפול בתל אביב? וייס: "כשניהלתי את אקס.טי.אל. ביצענו רישום כפול בתל אביב ובנאסד"ק. אני חושב שאם היינו מוותרים על תל אביב ומתמקדים רק בנאסד"ק היינו מוותרים על קבוצת משקיעים חיונית. אני יודע שכמות המשקיעים בישראל קטנה בהשוואה לארה"ב אך כשיש לך קבוצת משקיעים שמתמקדת בביוטכנולוגיה - זו מסה רצינית וזה חשוב".

"חלק מהסיבות בגינן אנחנו פה עם החברות הללו הוא בהתבסס על הניסיון שהיה לי עם אקס.טי.אל. נהניתי לפגוש את המשקיעים בחברה וחשבתי שזו קבוצה חזקה. ברצוננו להראות לחברות הזרות שיש יתרון אמיתי בלהיות חברה ישראלית. חברה יכולה להיווסד פה או לעשות את הרישום פה ועדיין לקבל את החשיפה הנחוצה. אם החברה תעשה את הרישום היא תהיה 'ילד מאומץ' וזה עדיין טוב יותר מלא להיות ילד בכלל".

"כך שזה הקונספט של הכנס הזה. ניסיון להציג את בסיס החברות למשקיע הישראלי ולנסות לקבל 'אימוץ' על ידו. שוב, זה לא ישנה באופן דרמטי את פורטפוליו מחזיקי המניות הכללי שלהן, אך כל מעט עוזר. חברות בינוניות צריכות עזרה מרחבי העולם והן צריכיות להגיע לכל מתעניין".

"אם הן לא יאומצו הן יקבלו תרופת יתום?", הוסיף רוזנוולד בנימת הומור.

הכוויה של משקיעי הביוטק

וייס: "קהילת הביוטק בישראל למדה רבות והתרחבה. הסקטור צמח מאז הייתי פה ב2007-2006 אך ייתכן והמשקיעים מיהרו מידי - אימצו חברות שלא היו בשלות דיין וזה פגע במוניטין של כלל הסקטור והבריח משקיעים. רציתי גם להביא לכאן חברות אחרות בכדי להראות להם הזדמנויות חדשות וזה גם יעזור להתחדשות הסקטור, בעיקר אם יתבצע רישום כפול".

רוזנוולד: "היינו רוצים להביא לכאן חברה מהסוג שלווינו ממחיר של 4 דולר עד מעל 40 דולר. יש בסיס משקיעים גדול מספיק שלא הצליח כל כך בסקטור. זו קבוצת משקיעים ייחודית שהיא לוקחת סיכונים אך צריכה פרופיל סיכון סיכוי טוב יותר להשקעה. המשקיעים האלו השקיעו בעבר בחברות בשלבים מאוד מוקדמים בלי אישור ליעילות ובלי הוכחת היתכנות. מייק ואני נהיה מאוד זהירים בנושא לאלו חברות להמליץ על רישום כפול".

בכנס הביוטק במלון הילטון ת"א, הציגו חברות פארמה:
1. אבאניר פרמסוטיקלס (סימול: AVNR) - העוסקת בתחום ההפרעות במערכת העצבים המרכזית.
TG Therapeutics (TGTXD) .2 – העוסקת בתחום הלימפומה, סרטן בבלוטת הלימפה.
3. פלמל טכנולוגיות (סימול: FLML) - העוסקת בפיתוח פורמולציות אפקטיביות יותר לתרופות למחלות כמו הפטיטיס C
קריקס ביופרמצבטיקה (סימול: KERX) - המפתחת תרופה למחלת כליות וסרטן.
5. פרולור ביוטק (סימול: PBTH)– הנסחרת גם בתל אביב ועוסקת בפיתוח הורמון גדילה בעל פירוק איטי יחסית בגוף האדם.
6. אקסומה (סימול: XOMA) העוסקת בפיתוח תרופה לדלקת העיניים Uveitis שעלולה לגרום לעיוורון ובפיתוחים אחרים כנוגדנים נגד רעלים
7. Coronado Biosciences (סימול: CNDO) - העוסקת בפיתוח למחלת הקרוהן והקוליטיס
תגובות לכתבה(40):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 33.
  50 חברות
  מבין 27/06/2012 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אקזיט אחד
  סגור
 • 32.
  "יום יבוא ותעשיית הביומד תהיה הריווחית ביותר בעולם" (ל"ת)
  תודיעו לי יום קודם.. 26/06/2012 23:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 31.
  חברות זבל - מגיעות לחלוב את החברה.
  א 26/06/2012 18:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זהירות נדרשת
  סגור
 • 30.
  כן פייט לפני פריצה חזקה והודעה משמעותית
  פיני 26/06/2012 14:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  החברה עם הפוטנציאל הרב בתחום הביו
  סגור
 • 29.
  פלוריסטם-הליויתן של הביו (ל"ת)
  יובל 25/06/2012 18:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 28.
  אני גם מחזק את פלוריסטם (ל"ת)
  יוסי 25/06/2012 18:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 27.
  פלוריסטם-לקנות ולישון בשקט,ניפגש בשער 9000 (ל"ת)
  יעלי 25/06/2012 18:48
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 26.
  פלוריסטם-חלקי חילוף לבני אדם (ל"ת)
  ימנה 25/06/2012 18:46
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 25.
  ביוקנסל, מיקרומדיק, איתמר, כן פייט, הדסית , אפוסנס
  אנונימי 25/06/2012 11:16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מניות עם אבא עשיר שירדו 70% ויותר
  סגור
 • 24.
  איזו כצבה מדהימה וחד פעמית (ל"ת)
  עבודה טובה 25/06/2012 09:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • טען עוד
 • 23.
  אנחנו בהווה . (ל"ת)
  בא 25/06/2012 09:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 22.
  עכשיו אני אמור לרוץ לקנות?
  די להריץ 25/06/2012 09:18
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מה זה הרשימה הזאת
  סגור
 • עכשיו אתה אמור לרוץ לשרותים ליקנות תמיד אפשר גם מאוחר (ל"ת)
  הומור 25/06/2012 15:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • כל הרעיון הוא לברר ולדעת ולא ישר להשקיע
  משה 25/06/2012 09:47
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אי אפשק להריץ בארה"ב - בטח לא ביזפורטל איזו בורות
  סגור
 • 21.
  עוד חודש? שנה? 100 שנה? (ל"ת)
  בעתיד? 25/06/2012 09:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 20.
  כתבה משובחת! כנסו!
  ERAN 25/06/2012 08:58
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כתבה מדהימה על תחום הביומד שהוא אחד האטרקטיביים למי שמבין ואחד הכואבים למי שפועל לפי כותרות... ממליץ בחום להצטרף אלינו לקבוצת "ביומד" בפייסבוק וללמוד איך פועלים בצורה חכמה בסקטור הזה על מנת למקסם תשואות.
  סגור
 • 19.
  מדיגוס לאחר FDA והיתחילה במכירות מציאה עים קבלות (ל"ת)
  בנטוב 25/06/2012 08:51
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 18.
  דר לילנזי ורוזנוולד באו לחפש מציאות בזול ויש כאן הרבה (ל"ת)
  בנטוב 25/06/2012 08:42
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 17.
  מסר למשקיעים שהביומד = נפט הלבן אמרתי זאת בעבר בתגובות (ל"ת)
  בנטוב 25/06/2012 08:33
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 16.
  פלוריסטם פלוריסטם פלוריסטם (ל"ת)
  פלוריסטם 25/06/2012 08:31
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 15.
  אלביט מדיקל בעלת מזומנים עם גב מניה פוטנציאלית מאד
  אלביט מדיקל 25/06/2012 08:29
  הגב לתגובה זו
  7 2
  תתן תוך רבעון 100 אחוז
  סגור
 • 14.
  המצב הכלכלי קצת ישתפר וכל המניות הביומד (ל"ת)
  יראו אחרת 25/06/2012 08:27
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 13.
  מניות בתחום תאי הגזע הן הדבר הבא (ל"ת)
  פלורי, בונוס, בריינס 25/06/2012 08:11
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • 12.
  רמת גן
  gg 25/06/2012 07:56
  הגב לתגובה זו
  4 2
  רמז עבה עבה לפרוטליקס\ביוסל
  סגור
 • 11.
  די מדיקל מניית הביומד הבאה (ל"ת)
  אליהו 25/06/2012 07:43
  הגב לתגובה זו
  7 3
  סגור
 • די מדיקל מעולה ורק צריכה להצליח במכירות והיא בדרך לשם (ל"ת)
  בנטוב 25/06/2012 08:35
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 10.
  בינתיים מהנדסים ביו רפואיים מובטלים
  אנונימי 25/06/2012 07:37
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אין עבודה. מסלול בטוח להיות מובטל. המדינה צריכה לתת את הדין על פתיחת מסלולים כאלה לימודים ארוכים יקרים אנשים חכמים אבל....מובטלים. פשוט אין עבודה בזה.
  סגור
 • המדינה צריכה להגדיל מענקים ולהתנות בהעסקת מהנדסים ביו ר (ל"ת)
  בנטוב 25/06/2012 08:17
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 9.
  בשורה טובה ואדירה לביומד הישראלי ורמז חד לפלוריסטיים (ל"ת)
  בנטוב 25/06/2012 07:10
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • 8.
  אולי "יום יבוא"...אבל לא בקדנציה הזו....
  מתמטיקאי-1 25/06/2012 07:06
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הם אינטרסנטים רגילים אנחנו אכלו "חרא" מהשקעות בוסר בתחום. כרגע אין סיכוי להתאוששות של הענף רוב החברות בתחום נמצאים עם מנהלים לא מתאימים שרק סוחטים את החברות. ורובם זקוקוים להשקעות חוזרות ונשנות ללא הפסקה. חבל להשקיע בתחום. לא חסרים מקומות להפסיד בטוח את כספכם. אז שלא יעבדו עליכם.
  סגור
 • 7.
  קיימת בעית דיל
  עמית 25/06/2012 06:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  צריך ולנסות ולמשוך בתי השקעות לענף. צריך גם למשוך משקיעים עם אורך נשימה.
  סגור
 • 6.
  משהו כן מתבשל בפרוטליקס
  מבין עניין 25/06/2012 00:56
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אחרי ההודעה שהאיחוד הארופי לא מאשר את התרופה. המנייה קרסה בנסדק ביותר מ-16%-, אבל עלתה במסחר גדול מאוד יותר מפי 5 מהממוצע ואפילו הגיע ל-6%- ובסופו של המסחר 10%- לקראת הסיום. יש לי הרגשה שהסיפור לא נגמר והמניה תחזור לשער שהיה לפני ההודעה ואף תעלה זה רק עניין של זמן. כמה זמן קשה להעריך, תלוי אוליי תהייה איזו שהיא הצעת מכירה/קנייה, אוליי בעצם הם הגיעו גם לבדוק את העניין הזה
  סגור
 • 5.
  מניית פרוקוגניה
  יעקב 25/06/2012 00:29
  הגב לתגובה זו
  6 2
  זיכרו את השם בשבועיים הקרובים המבין יבין לא אפרט יותר רישמו את שער המנייה היום ובעוד חודש זה ישולש
  סגור
 • 4.
  מייקל - יפה לך בלי משקפיים (ל"ת)
  מנכ"ל XTL לשעבר 24/06/2012 23:38
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  איזו יופי של כתבה. שאפו
  שי 24/06/2012 23:37
  הגב לתגובה זו
  9 0
  שני אנשים שיש להם מושג על מה הם מדברים. השורה התחתונה מהכתבה היא דווקא הביקורת על ההתנהגות חסרת האחריות של משקיעים שקונים מניות חברות שבשלבים מאוד מוקדמים ללא הוכחת היתכנות.
  סגור
 • התגובה הכי טובה פה
  תקראו 25/06/2012 08:12
  הגב לתגובה זו
  6 3
  במקום לקנות מניות בשלבים מאוד מוקדמים תלמדו מהמקצוענים. אחרת זה סתם הימור
  סגור
 • 2.
  זכרו נסווקס
  מיכל 24/06/2012 23:06
  הגב לתגובה זו
  5 2
  חכו היא עוד תפתיע
  סגור
 • 1.
  בונוס ביוגרופ - הדבר הבא - בהצלחה למחזיקים !!! (ל"ת)
  אנונימי 24/06/2012 22:47
  הגב לתגובה זו
  9 2
  סגור
 • פלוריסטיים עדיפה על בונוס ומסוכנת פחות (ל"ת)
  בנטוב 25/06/2012 09:30
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • זה ה-דבר. השאלה על תאי הגזע במקום (ל"ת)
  הם הולכים על מתקדמים 25/06/2012 00:08
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור