בריינסטורם החלה בפיתוח טיפול בתאי גזע למחלת הטרשת הנפוצה

בריינסטורם החלה בשלב הפרה-קליני ובימים הקרובים צפויות להתקבל התוצאות. החברה מקווה להתקדם לשלבים הבאים לקראת ניסויים בבני אדם ובהמשך להיכנס לשוק שמוערך בלמעלה מ-10 מיליארד דולר בשנה
 |  (7)
ד"ר אדריאן הראל
חברת תאי הגזע בריינסטורם (BCLI.QB) בניהולו של ד"ר אדריאן הראל החלה לפתח את המוצר שלה גם ביחס למחלת הטרשת הנפוצה (MS) לאחרונה, זאת לאחר שפירסמה תוצאות חיוביות בשלושת החולים הראשונים בניוון שרירים (ALS) עליהם נוסה טיפול החברה.

החברה החלה בשלב הפרה-קליני במסגרתו נבדק טיפול תאי הגזע שלה על עכברים, ובימים הקרובים צפויות להתקבל התוצאות. אם הטיפול יוכח כיעיל על מודל של המחלה בעכברים, תעבור בריינסטורם לשלבים הבאים לקראת ניסויים בבני אדם. בחברה מקווים כי היות וטיפול החברה כבר נחשב כבטוח בבעלי חיים, וכן על מספר החולים שקיבל אותו בפועל, המעבר מבעלי חיים לבני אדם ב-MS יהיה מהיר יחסית.

השוק העולמי של תרופות הטרשת הנפוצה מוערך בלמעלה מ-10 מיליארד דולר בשנה, ונשלט ברובו על ידי ארבע תרופות מאושרות עיקריות: קופקסון של טבע, רביף של סרונו, אבונקס של ביוג'ן ובטאסרון של באייר.

בחברה מקווים כי הצגת טיפול ראשון בתאי גזע לטרשת נפוצה עשוי לטרוף את הקלפים בשוק. כמו כן, יש לציין כי הן הקופקסון והן רביף הומצאו בישראל (במכון ויצמן), כך שהמצאה ישראלית נוספת רק תחזק את מעמדה המוביל של ישראל בכל הנוגע לטיפולים בטרשת הנפוצה.

מחכים לדו"ח הסופי בניסוי בחולי ALS

בריינסטורם נמצאת בשלבים מתקדמים של ניסויים בבני אדם חולי ניוון שרירים (ALS), אשר עיקרם בדיקת בטיחות הטיפול. בימים הקרובים צפוייה החברה לקבל מבית החולים הדסה את הדו"ח המסכם של 12 החולים הראשונים.

מחלת ה-ALS היא כיום חשוכת מרפא, וגורמת לשיתוק כללי ולמוות בתוך 3-5 שנים מרגע הופעת התסמינים הראשונים. הטיפול היחיד הניתן כיום הוא הרילוטק, המאריכה את חיי החולים אך גם את סבלם בחודשים בודדים בלבד. הצגת התוצאות עשויה להבהיר את הפוטנציאל הכלכלי של החברה, אשר במחלת ה-ALS לבדו מוערך בכמיליארד דולר בשנה.

לאחר סיום שלב 1/2 מתכוונת בריינסטורם להמשיך לשלב 3 של הניסויים בארצות הברית, זאת לאחר שבתחילת השנה שעבר כבר קיבלה החברה אישור "תרופת יתום" ממינהל התרופות האמריקאי (FDA), מעמד שיקנה לה הטבות בבואה לשווק את טיפולה בארצות הברית.

נציין כי הטכנולוגיה של החברה מבוססת פיתוחים של פרופ' אלדד מלמד ופרופ' דניאל אופן. אחד הייחודים הטכנולוגים של בריינסטורם הוא היכולת להזריק את התאים ישירות לשרירים, זאת בניגוד להזרקה דרך הוריד כפי שנוהגות חברות תאי גזע אחרות.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  חברה מעניינת .הבעייה שהיא מתקדמת בעצלתיים.
  אשר 20/06/2012 11:59
  הגב לתגובה זו
  1 2
  כבר לפני 5 שנים היא אמרה שאוטוטו יהיו תוצאות ניסויים בבני אדם על ניוון שרירים . מכל מקום מאחל להם בהצלחה.
  סגור
 • זו חברה שמתקדם בצעדי ענק ממש ובתקציבים מצחיקים ! (ל"ת)
  נילי 22/06/2012 12:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  === bcli.ob ===
  מדען 20/06/2012 10:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  פריצת דרך עולמית שקולה להמצאת האספירין עלו והצליחו למחזיקי הנייר -הסבלות תשתלם !
  סגור
 • 4.
  חברה מענייינת מאוד מקווה שהתוצאות יהיו טובות (ל"ת)
  לאה 19/06/2012 17:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  בריינסטורם כבר הוכיחה יעילות ב-3 חולים!
  אליקו 19/06/2012 17:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם הדוח המסכם של 12 החולים יכיל תוצאות דומות, החברה על הסוס!
  סגור
 • 2.
  בריינסטורם כבר הוכיחה יעילות ב-3 חולים!
  אליקו 19/06/2012 17:36
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אם הדוח המסכם של 12 החולים יכיל תוצאות דומות, החברה על הסוס!
  סגור
 • 1.
  בריינסטורם פורצת דרך בתחומה. קרובה להצגת טיפול (ל"ת)
  דודי 19/06/2012 17:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור