מייסד בונוס ביוגרופ, ד"ר שי מרצקי: "רצים אצלנו במעבדה עכברים וחולדות עם עצמות רגליים של בני אדם"

מנכ"ל בונוס ביוגרופ, שהתמזגה לשלד הבורסאי אוקיאנה: "אנחנו מעריכים שכל התהליך הרגולטרי יהיה הרבה יותר מהיר מפני שמדובר במוצר אוטולוגי". החברה עומדת טרם הנפקה לציבור
 |  (30)
(קרדיט: Getty Images Israel)
ד"ר שי מרצקי ממייסדי פלוריסטם מקווה לשחזר בשנים הקרובות את ההצלחה של החברה בתחום תאי הגזע גם בחברת בונוס ביוגרופ (Bonus) המפתחת רקמות עצם להשתלה מתוך גופו של המושתל עצמו, ללא צורך בתורם חיצוני.

בונוס ביוגרופ, הוקמה ע"י ד"ר מרצקי לפני כשלוש שנים על מנת למסחר טכנולוגיה של ריפוי תאי, המבוססת על עבודת מחקר של למעלה מעשר שנים בתחום התחדשות העצם שבוצעה על ידו, בעבר מנכ"ל פלוריסטם והמנהל המדעי בחברה, בשיתוף פעולה עם מדענים מובילים מהטכניון, ממכון וייצמן, מהמרכז הרפואי רמב"ם וממוסדות אקדמיים ורפואיים נוספים.

בעוד חברת פלוריסטם, המבוססת על פטנטים וידע על הטכנולוגיה של ד"ר מרצקי, עוסקת בגידול תאי גזע מהשליה במבנה תלת מימדי, בונוס ביוגרופ פונה מכיוון אחר לתחום תאי הגזע - גידול של רקמה, מערכת תאים אשר מקיימת יחסי גומלין בין התאים לבין עצמם ומאפשרת בניית עצם תלת מימדית. במילים אחרות, במידה וחזון החברה יוכיח את עצמו, מטופל הזקוק להשתלת עצם יוכל בעתיד להזמין עצם חלופית שתגדל מתאים שנלקחו מגופו שלו.

תגייס מזומנים לקראת ניסוי

חברת בונוס ביוגרופ -0.38% בונוס ביוגרופ 52 -0.38% בונוס ביוגרופ בסיס:52.2 פתיחה:52.5 גבוה:52.5 נמוך:51.3 תמורה:24,791 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: (לשעבר בונוס תרפואטיקה) הגיעה לבורסה באחד העם באמצעות מיזוג לתוך השלד הבורסאי אוקיאנה. היום (א') ביצעה החברה איחוד של 10 ל-1 בהון המניות, זאת לקראת ביצוע לציבור בהיקף של כ-10 מיליון שקלים. בעל המניות העיקרי בחברה הוא ד"ר מרצקי החזיק ב-35.1% מההון ובקופתה יש, נכון ל-24 במאי, מזומנים ושווי מזומנים בסך 3.269 מיליון שקלים.

צילום: אדוארד קפארוב
צילום: אדוארד קפארוב


הצורך הגדול בהשתלות עצם יכול להיות בשני מקרים: כחלק מטיפולים אורתופדיים וכחלק מטיפולים דנטליים, כל זאת כתוצאה מטראומה, גידולים סרטניים, ותהליכי הזדקנות. שוק השתלות העצם הוא שוק בגודל של כ-2.5-3 מיליארד דולר בשנה. הפיתוח של שתלי העצם להשתלה מביא עמו בשורה נוספת היות והרקמה נלקחת מהחולה עצמו, כלומר זוהי רקמה עצמית של המטופל, וככזו "לא תידחה על ידי הגוף ועל ידי מערכת החיסון ויכולה להישאר לכל החיים", לדברי החברה.

"זהו מוצר אוטולוגי (של המטופל – ר.ס), כאשר ברקע העולם כולו הולך לכיוון של רפואה פרסונלית", אומר ד"ר שי מרצקי בראיון ל-Bizportal. בהקשר זה נציין עוד כי הטרנד העולמי משפיע גם על מנכ"ל ענקית הגנריקה טבע הטרי, ג'רמי לוין, ששואף להתפתח יותר בתחום הרפואה האישית שבה התרופות והמכשור הרפואי מותאמים לחולים ספציפית. "בבונוס זה פרסונלי באופן מוחלט".

מרצקי מדגיש את היתרון הטמון בלוח הזמנים של אישור המוצר וההתנהלות מול הרגולטור. "אנחנו מעריכים שכל התהליך הרגולטורי יהיה הרבה יותר מהיר מאשר ברגולציה של תרופה רגילה, מפני שמדובר בתא של החולה". למעשה, התאים שבהם משתמשת בונוס נלקחים מרקמות מבוגרות משומן ובכך היא עוקפת את הבעיות האתיות שנובעות משימוש בתאים שנלקחו מעוברים.

החזון: מזמינים עצם להשתלה

המקרה הטיפולי האופייני אשר בונוס מכוונת אליו: מתגלה בחולה גידול סרטני בעצם שמחייב הוצאתה, והכנסת אחרת במקום העצם הנגועה תוך השתלה עצמית. במצב כזה מוציאים עצם אחרת מגוף האדם בד"כ מהצלע או האגן, שוברים אותה ומכניסים למקום הדרוש. כריתת העצם היא פרוצדורה לא נעימה, אשר מלווה בהחלמה קשה וארוכה ובנזק מקומי נוסף בשלד, בפגיעה עצבית וכאבים.

בונוס שואפת לספק שתלי עצם זמינים, לפי דרישה, באמצעותם תתאפשרנה השתלות עצם יעילות ללא הצורך בניתוח כריתת העצם. החברה משתמשת ברקמת שומן שמתקבלת משאיבת שומן בהרדמה מקומית (פרוצדורה קלה יחסית), כאשר את תאי הגזע ההמזנכימליים ניתן ליצור מהשליה, מרקמת שומן, ממח העצם ומעצמות.

לאחר מכן, התאים שאחראיים על תאי השומן עוברים הפרדות במעבדה לתאים מסוגים שונים והפטנט של בונוס הוא יצירת מערכת שמדמה את מערכת הגוף ומאפשרת לתאי הגזע לתמוך זה בזה. "התאים מקבלים אותות להתמיינות מהאוכלוסייה שלהם ושילוב התאים נעשה בהרכב ומבנה כזה שיבנה עצם תלת מימדית", מסביר מרצקי.

התאים נזרעים וגדלים על פיגום או מטריצה אשר נבנית על פי קובץ CT ממוחשב (טומוגרפיה ממוחשבת) ומותאמת למבנה העצם הנזקקת לחולה. העצם נבנית מבחוץ פנימה ובסוף התהליך מחליפים את הפיגום. כך שבסיכומו של דבר כל שנחוץ הוא הצורה המרחבית של העצם הרצויה ומבחנה עם רקמת שומן וחודש לאחר מכן תתקבל העצם המיועדת להשתלה בצורה הנכונה אשר תתקבל אצל החולה ללא דחייה. במקרה שמדובר בעצם גדולה יזדקקו לשני מזרקים של רקמות שומן. נציין כי אם אין דרישה מיידית להסיר את העצם בחולה ניתן להחליף את העצם הישנה בחדשה באותה פרוצדורה רפואית ונחסכים שני ניתוחים.

צילום: אדוארד קפארוב
צילום: אדוארד קפארוב


"כעת רצים במעבדה עכברים וחולדות עם עצמות רגליים של בני אדם", מסביר מרצקי. כיצד זה ייתכן? "הוצאנו מהעכברים והחולדות את מערכת החיסון בכדי שלא תדחה את הרקמה והשתל".

התהליך שנעשה בעכברים ובחולדות במעבדה כולל יצירת חסר מלאכותי של עצם. העצמות הנפרדות נשמרו מרוחקות אחת מהשנייה ברווח מספיק גדול בכדי למנוע ריפוי (צריך חיבור של העצמות בכדי ליצור ריפוי) , זאת בעזרת קיבוע, כאשר בינתיים, בבונוס, גידלו עצם של בן אדם בצורה ובגודל של החסר.

הגידול התל מימדי של העצם נעשה במערכות ביוראקטורים שמדמות את מה שקורה בגוף מבחינה כימית וביולוגית וכאשר בניית העצם הושלמה, היא הושתלה בעכברים. התוצאות היו שאחרי שישה שבועות בלבד "אין קיבוע וישנה עצם שלמה ואחידה. זמן ההחלמה מהיר יחסית לאופציות האחרות".

הניסוי המתואר בעכברים נעשה כבר לפני כמה חודשים כך שישנו מעקב של כמה חודשים בחיות שזה "אקווילנטי לכמה שנים בבני אדם בשל תוחלת החיים הנמוכה יותר של החיות", כך לפי מרצקי.

הצפי הוא להגיע לשוק בשנת 2014-2015

החברה צופה עוד השנה ניסויים קלינים ולצורך כך תפעל בקרוב מאוד לגייס כספים שיעזרו בהתנהלות החברה בשנה הקרובה. יוסי רויך, יו"ר וסמנכ"ל הפיתוח העסקי של החברה, מציין כי על פי המודל העסקי, עלותה של עצם תעמוד על אלפי דולרים עד עשרות אלפי דולרים, "זאת בדומה למחירים הקיימים בשוק כיום" כאשר בחברה משוכנעים שהטכנלוגיה שלהם בעלת יתרונות בולטים בהשוואה לפתרונות הקיימים בשוק.

ניסוי הבטיחות והיעילות הראשונים למילוי חסרים יהיו כנראה לצרכים דנטליים. לאחר הניסויים יבוצע מעקב של שנה - שנה וחצי כדי לראות שהקליטה שלמה ומושלמת. "ההמשך יעשה בהתאם לדרישות הרגולטור כאשר הצפי הוא להגיע לשוק בשנת 2014-2015".

חלומה הרחוק של החברה הוא כניסה לשוק המפרקים - שוק ענק, גדול פי 10 משוק השתלות העצם הנאמד בכ-30 מיליארד דולר. "אנחנו יודעים לגדל סחוס והשילוב של שניהם, עצם וסחוס, נותן את האפשרות לחדור לשוק המפרקים", אומר מרצקי. שוק המפרקים עונה על הצרכים של חולים המטופלים בשל תאונה וגם זיקנה. "הפטנטים שלנו מכסים עצם, סחוס ומפרקים", מציין רויך.
תגובות לכתבה(30):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 24.
  מתעניין לקבל חומר בנידון (ל"ת)
  River Enterprise 08/09/2016 16:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  שלום
  סבינה 29/03/2016 20:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם יכולים להיות איתא בקשר .דחוף
  סגור
 • 22.
  ogenme@walla.com
  עוגן מנחם 07/03/2013 08:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי איך יוצרים קשר אישי עם דר" שי היכן נמצא המכון .
  סגור
 • 21.
  'חזון העצמות היבשות' !!!!!
  משכיל 09/06/2012 17:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו מהפכה ביו-טכנולוגית אמיתית (כמובן- באם הכתוב -א מ ת !!!)
  סגור
 • 20.
  הנפקות לצורך משכורות
  מאיר 04/06/2012 09:09
  הגב לתגובה זו
  10 5
  לצערי הרב אני רואה כי כמעט כל ההנפקות משמשות למתן משכורות אסטרונמיות ולא לצורך מחקרים או פיתוח החברה. משכורות עתק וחלוקת דיבדנים כאשר הנהנים העיקרים הם בעלי המניות המנהלים את החברות.הציבור מזמן מדיר את רגליו מההנפקות ומהבורסה,מי שנותר ומשקיע הם המוסדיים שגם הם משקיעים לא עפ"י שיקולי כדאיות אלא עפ"י שיקולי "שמור לי ואשמור לך"...החברות חייבות להתחיל להתנהל בשקיפות גמורה הצגת תוכנית להיכן הכספים מיועדים,מהי מדיניות חלוקת הדיבידנד שלהם,מהן המשכורות של הבכירים וכו'.במידה ולא .אין לציבור מה לעשות בבורסה.כמו-כן יש לתת ביטחונות אישיים של המנהלים.רק בצורה זאת ניתן יהיה להאמין שרצונם כנה להרחיב ולפתח את החברה כאשר הציבור שותף לעניין. בהצלחה.
  סגור
 • 19.
  העם בהנפקה מקבלים אופציות בחינם?
  צריך לשאול את שי 04/06/2012 07:46
  הגב לתגובה זו
  5 0
  לפחות זה שיתנו אחרי כל מה שהיה לנו במניה רק ירידות וקנסות. אולי מגיע לנו איזה מתנה.
  סגור
 • בהנפקה מקבלים מניות חינם, סנדוויצים, שתייה ופיצוחים (ל"ת)
  חכם ציון 04/06/2012 17:07
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 18.
  אמן !
  עמית 04/06/2012 06:51
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אני מופסד כאן עשרות אחוזים, כמו כול המשקיעים,הנייר הזה רק יורד כבר חודשיים רבים. אני מקווה מאוד, שיונפק בשער גובה יחסית.
  סגור
 • 17.
  חברה חיובית מאוד. בהצלחה למאמינים (ל"ת)
  אבירם 04/06/2012 00:51
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור
 • 16.
  ראיתי גם ראיתי....
  רואה שש שש 03/06/2012 21:51
  הגב לתגובה זו
  0 4
  בן אדם מתרוצץ עם זין של גורילה. נראה אותכם מפתחים מוצר מדליק שכזה....
  סגור
 • טען עוד
 • תודיע להם שאתה מתנדב לניסוי הקליני - ישתילו לך בחינם (ל"ת)
  חכם -יון 04/06/2012 17:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 15.
  חברה מדהימה עם סיכויי הצלחה מדהימים
  עמי 03/06/2012 19:39
  הגב לתגובה זו
  8 1
  אחת מההבטחות הכי גדולות בתל אביב. ממשיך להשקיע ולהאמין
  סגור
 • 14.
  חברה מדהימה עם סיכויי הצלחה מדהימים
  עמי 03/06/2012 19:26
  הגב לתגובה זו
  9 4
  אחת מההבטחות הכי גדולות בתל אביב. ממשיך להשקיע ולהאמין
  סגור
 • 13.
  הבנתי מהחדשות בטלויזיה שבונוס תקבל מענק כספי גדול מאד (ל"ת)
  בנטוב 03/06/2012 19:22
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • 12.
  במידה וההנפקהתהיה נדיבה במניות ואופציות - המניה תזנק!
  Ml500 03/06/2012 18:42
  הגב לתגובה זו
  7 0
  הצלחה למחזיקים!
  סגור
 • 11.
  בשורה טובה ופורצת דרך תפרגנו לבונוס ביוגרופ תאחלו הצל
  בנטוב 03/06/2012 17:55
  הגב לתגובה זו
  9 4
  הצלחה בסופו של יום כולנו נהנה מהצלחתם כל אחד מאיתנו והמדינה והשם הטוב בעולם יש פה חזון ואים תירצו אין זו אגדה
  סגור
 • 10.
  ציבור חזירי רוצים להרוויח בלי להשקיע מיתיחסים להנפקה כמ
  בנטוב 03/06/2012 17:48
  הגב לתגובה זו
  7 2
  כמו למחלה ממהרת וחושבים שהנפקה חייבת ליהיות מלווה בנפילת המנייה אבל כשיש הודעות חיובית ויש אפשרות לרווח מהיר כולם קופצים ונידחפים יש צורך לתגמל בהנפקה גם את בעלי המניות הקיימים כדי לישמור על מחיר המנייה לצומת לב החברה
  סגור
 • 9.
  הדרך למעלה סלולה !!!
  אנונימי 03/06/2012 17:47
  הגב לתגובה זו
  8 1
  מאחל הצלחה למשקיעים!!!!
  סגור
 • 8.
  אנחנו רק בתחילת הדרך
  חברים סבלנות 03/06/2012 17:47
  הגב לתגובה זו
  7 3
  שי מרצקי יודע מה הוא עושה הכיוון ברור והוא מעלה בגדולללללללללללל אחרי הגיוס תיראו לאן החברת תגיע. תחום חזק בעולם.
  סגור
 • 7.
  כבר היינו בסרט הזה
  בנג'ו 03/06/2012 17:07
  הגב לתגובה זו
  4 9
  ראינו כבר חזירים רצים עם אזני אדם תלויות להם על הראש, מה עלה בגורלם? כלום! הם הובלו לשחיטה לא כשרה כדרך כל בני מינם... עוד חזון למועד.
  סגור
 • 6.
  היום היה ספליט למעלה בנייר וזה אומר הנייר בהתרסקות (ל"ת)
  אחלה מומחה 03/06/2012 16:46
  הגב לתגובה זו
  2 7
  סגור
 • 5.
  גם אני מאמין גדול (ל"ת)
  רובי 03/06/2012 16:44
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • 4.
  הכותרת נשמעת רע מאד לקורא הפשוט
  משה 03/06/2012 16:42
  הגב לתגובה זו
  1 11
  מי שקורא את הכותרת עולה לו דימוי של מקום מוזנח ומלוכלך ששורץ עכברים וחולדות ולא של מפעל הייטק
  סגור
 • ,תיקרא את כל הכתבה ולא רק את הכותרת ותיראה תמונה שלמה (ל"ת)
  cbyuc 03/06/2012 19:19
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • זה לא מפעל היי טק זו מעבדה
  טדי 03/06/2012 16:50
  הגב לתגובה זו
  8 1
  עושים בה ניסויים בבעלי חיים ובעיקר העכברים. ככה אנחנו מקבלים את התרופות שלנו ואת הטכנולוגיה הרפואית שאנחנו יכולים להשתמש בה.
  סגור
 • 3.
  בונוס הדבר הבא
  אחת שיודעת 03/06/2012 16:36
  הגב לתגובה זו
  10 5
  מרצקי איש חזון עם רגלים על הקרקע, רץ למרחקים ארוכים בקיצור -האיש הנכון בתחום הנכון !
  סגור
 • 2.
  לא לוותר היא פלוריסטם הבאה
  חברים זה הזמן 03/06/2012 16:23
  הגב לתגובה זו
  8 5
  תחום תאי גזע התחום החזק בעולםםםםםםםם
  סגור
 • 1.
  זאת החברה הכי מעניינת היום בתל אביב. נקודה.
  מומחה ביומד 03/06/2012 16:08
  הגב לתגובה זו
  9 6
  כמו פלוריסטם רק הדור הבא ובאופן מזורז יותר. אבל יש הנפקה אז לא לרוץ ולקנות עכשיו. נסחרת בכלום כסף ולא מתחמרת את הפוטנציאל
  סגור
 • לא הייתי מתקרב למניה עם מקל
  מומחה יותר גדול 03/06/2012 16:33
  הגב לתגובה זו
  8 24
  החברה נמצאת בשלב מוקדם מאד והסיכויים שלה להצליח שואפים לדעתי לאפס
  סגור
 • אין לך מושג
  לא להתרברב 03/06/2012 16:42
  הגב לתגובה זו
  13 1
  על סמך מה אתה אומר את זה? אין לך מושג. שמעת על פלוריסטם? זה טכנולוגיה יותר מפותחת שהצילה ילדה. פה הם מקווים להיכנס בשוק בעוד שנתיים שלוש עם מוצר שהוא עצמי.
  סגור